Komunistyczna mapa Polski

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

(...)Niezwykle niebezpieczna jest obecność Janka Krasickiego wśród „bohaterów” uhonorowanych przez nadanie nazwy ulicy. Jego ponury życiorys, sytuuje go wśród czołówki antybohaterów i ludzi zaprzedanych sowieckiemu dyktatowi. Jego rola w instalowaniu - przy użyciu wszelkich środków, z morderstwami włącznie - komunistów w walczącej z hitlerowskim okupantem Polsce jest olbrzymia. Zgodnie z zasadami propagandy PRL kreowano go na patrona młodzieży – rzekomo bohatera walk o niepodległość Polski i wzór patriotyzmu. Jego imię nadawano wówczas licznym ulicom, szkołom i organizacjom. Został m.in. patronem powstałego w 1957 r. Związku Młodzieży Socjalistycznej, a także Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Sam ZMW i związana z nim Hanna Szapiro (Hanka Sawicka) również nadal figurują na liście patronów polskich ulic.

Ciągle jeszcze w Polsce obchodzi się 30 lub 40 lecie PRL, pamięta o Armii Czerwonej i można zamieszkać przy ulicy Marcela Nowotki. Podstawowym argumentem przeciwko zmianom nazw są motywy finansowe. Oczywiście, że tego typu zmiany kosztują. Tym bardziej należy wymierzyć oskarżycielski palec w kierunku tych, którzy zaniedbali tę sprawę po 1989 roku. Nie zmienia to faktu, że i dziś istnieje konieczność pozbycia się tego dziedzictwa komunizmu, choćby w imię prawdy i społecznej moralności.

Kłamstwem jest lansowana wulgarna teza, iż oczyszczanie pamięci nie ma wymiaru ekonomicznego i należy tylko do sfery symbolicznej. Jednym z efektów braku dekomunizacji i lustracji jest sytuacja ekonomiczna Polski. Tworzenie się zrębów kapitalizmu w naszym kraju, nie obyło się bez zabezpieczenia interesów czerwonej nomenklatury. Biznesmeni, giganci medialni przedstawiani jako selfmademani w amerykańskim stylu, w normalnych warunkach uczciwej konkurencji i mechanizmów rynkowych prawdopodobnie nigdy nie dorobiliby się fortun. Bez koneksji we wszelkich służbach komunistycznych ich „kariery” skończyłyby się dużo mniej spektakularnie. Na ich miejsce mogłyby rozwinąć się kariery, za którymi stałyby zaradność i przedsiębiorczość. Wśród obrońców komunistycznych nazw, są ci, którzy to wiedzą i choć współcześnie chodzą w chwale zaradnych i przedsiębiorczych liberałów, zdają sobie sprawę z prawdziwych przyczyn swojego sukcesu.(...)

Read more: http://www.pch24.pl/komunistyczna-mapa-polski,11912,i.html#ixzz2J87vSV5r

Brak głosów