Głosowanie w Warszawie także bez meldunku

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Także osoby niezameldowane w Warszawie mogą wziąć udział w referendum dotyczącym odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W przewidzianym na 13 października br. referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy mogą uczestniczyć nie tylko osoby na stałe zameldowane w stolicy. Zgodnie z kodeksem wyborczym w referendum samorządowym w stolicy mają prawo – po wpisaniu do rejestru wyborców – uczestniczyć wszyscy stale zamieszkali w Warszawie.

Podobnie jak np. w wyborach parlamentarnych, także w wyborach samorządowych wyborcy mogą brać udział poza miejscem stałego zameldowania. Z tą jednak istotną różnicą, że nie wystarczy pobrać w urzędzie adekwatnym do stałego miejsca zameldowania odpowiedniego zaświadczenia bądź też dopisać się do listy wyborców w miejscu przebywania w dniu wyborów.

Zgodnie z artykułem 29 paragraf 2 w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego do spisu wyborców wpisuje się jedynie osoby stale zamieszkałe na obszarze, którego wybory dotyczą. W referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz będą mogły więc wziąć udział osoby na stałe zamieszkujące w Warszawie, mimo że nie są na stałe zameldowane w stolicy.

Nie bądź obojętny

Przez „stałe zamieszkanie” kodeks wyborczy (art. 5 pkt 9) rozumie „zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu”.

Osoby, które choć nie posiadają stałego meldunku w Warszawie, lecz faktycznie mieszkają w stolicy, by wziąć udział w referendum, będą musiały zostać wpisane do rejestru wyborców, zaświadczając jednocześnie, że mieszkają w Warszawie – reguluje to art. 19 kodeksu wyborczego. Sprawę taką, w przypadku Warszawy, należy załatwić w urzędzie dzielnicy odpowiednim do miejsca zamieszkania, najpóźniej na pięć dni przed referendum.

Wraz z wnioskiem o wpis do rejestru wyborców należy wypełnić oświadczenie o obywatelstwie i miejscu zamieszkania, przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości ze zdjęciem, a także się nim wylegitymować. W ciągu trzech dni urząd musi wniosek rozpatrzyć, a następnie – w przypadku pozytywnej dla wnioskodawcy decyzji – wydać potwierdzenie wpisu do rejestru wyborców.

Urzędnik może zechcieć zweryfikować prawdziwość składanego oświadczenia o stałym zamieszkiwaniu w Warszawie. W takim przypadku potwierdzenie prawdziwości oświadczenia na pewno powinno ułatwić przedstawienie np. umowy najmu mieszkania w Warszawie, umowy o pracę bądź zlecenie realizowane w Warszawie czy np. zaświadczenie o pobieraniu tu nauki.

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/52906,glosowanie-takze-bez-meldunku.html

Brak głosów