Dyskusja o polskiej duszy przy okazji wznowienia "Eseju o duszy polskiej" R.Legutki

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Wideo

Ryszard Legutko jest absolutnie unikalnym autorem, nie tylko zresztą w Polsce, który zawsze "bierze byka za rogi". Sprawy, które traktujemy jak pewne oczywiste objawienia, próbuje zanalizować intelektualnie.

Pod koniec la 80. zaczęło się w Polsce zachłyśnięcie wolnym rynkiem, kapitalizmem, on zanalizował i napisał książkę - co to znaczy? Jakie są wewnętrzne spory, wewnętrzna dynamika, jakie wewnętrzne napięcia. Ta książka nazywała się najpierw "Dylematy kapitalizmu", potem "Spory o kapitalizm", ale to w każdym razie jest ta sama książka.

Potem, kiedy przejeżdżał po nas "walec tolerancji", Ryszard Legutko napisał książkę o tolerancji. I kiedy wszystkim z ust nie schodzi słowo "wolność", napisał "Traktat o wolności" zastanawiając się, co znaczy wolność, jakie są jej formy, jak bardzo jest złożona, wewnętrznie sprzeczna...

Do tej części twórczości należy "Esej o duszy polskiej". Tyle mówimy o Polsce, o jej sytuacji, a nikt nie spróbował tego zdiagnozować tak całościowo. A Ryszard Legutko wziął i to zrobił. I to zrobił niezwykle trafnie, podważając ileś fundamentalnych stereotypów. Pokazując, że te wszystkie opowieści o demonach historii są absurdem, bo Polska została przeorana w XX wieku, co zasadniczo ją zmieniło. Jest krajem walki z nacjonalizmem bez nacjonalizmu. Pokazał realny obraz Polski w PRL-u i III RP. Takie lustro pozwala zmierzyć się z rzeczywistością.

Bronisław Wildstein

Laudację wygłoszono podczas dyskusji na temat "Eseju o duszy polskiej" Ryszarda Legutki (Wydawnictwo Zysk i S-ka, patronat medialny Rebelya.pl) w PKiN, podczas Warszawskich Targów Książki 12 maja 2012.
Zapis całej dyskusji wideo.

http://rebelya.pl/post/3040/wildstein-laudacja-prof-ryszarda-legutki-bierze

Brak głosów