ukryta (bezzasadna!) podwyżka cen energii

Obrazek użytkownika Purysta
Kraj

Przesyłam kopię pisma, jakie wysłałem do Prezesa URE, myślę, że sprawę trzeba nagłośnić, bo jest to hucpa najczytszej wody!

Oto kopia tekstu:


attn: Prezes URE p. Maciej Bando
from: dr inż. Krzysztof Borowiak
================================

Proszę o wytłumaczenie ukrytej zmiany ceny gazu, jaka nastąpiła przy okazji zmiany jednostki rozliczeniowej z metra sześciennego na kilowatogodzinę.

Z przysłanego przez PGNiG Obrót Detaliczny (Region Wielkopolski) rozliczenia wynika, że za 1 kWh odbiorca będzie płacił:
- za paliwo gazowe        0,11890 zł netto
- opł. dystryb. zmienna   0,04676 zł netto
zatem łącznie opłata zmienna wyniesie 0,16566 zł/kWh netto.

Dotychczas ten sam dystrybutor pobierał opłaty za 1 m3:
- za paliwo gazowe        1,31090 zł netto
- opł. dystryb. zmienna   0,51310 zł netto
zatem łączna opłata zmienna wynosiła 1,82400 zł/m3 netto.

Podany przez dystrybutora współczynnik konwersji, czyli przelicznik starej jednostki (m3) na nową (kWh) wynosi 11,131 kWh/m3.

Proste wyliczenie wskazuje zatem, że cena zmienna za paliwo gazowe powinna wynosić 1,82400/11,131 = 0,16387 zł/kWh.

Skąd zatem różnica między ceną, gdyby podwyżki nie było (0,16387), a ceną, jaką ma zamiar teraz stosować PGNiG OD (0,16566)?

Ukryta w ten sposób podwyżka, jak łatwo wyliczyć, wynosi blisko 1,1%.

Powie ktoś "cóż to za podwyżka?".
Ale - jeśli dobrze słyszałem i czytałem w mediach - żadnej podwyżki cen gazu chyba nie było!

Jakie jest uzasadnienie tej podwyżki, jeśli nic w pomiarach zużycia gazu się nie zmieniło (nadal dotychczasowe liczniki będą mierzyć objętość zużytego gazu w metrach sześciennych), a tylko w programie fakturowania zmieniono jednostki stosując stały przelicznik jednej jednostki na drugą?

Będę wdzięczny - zapewne nie tylko ja - za wyjaśnienie tej zagadki.

Z wyrazami należnego szacunku

Krzysztof Borowiak
Poznań, 8-10-2014 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (29 głosów)

Komentarze

Pisze Pan do urzędnika, że jego decyzje okradją obywateli czego Pan oczekuje? Że przyzna się, że jego zadaniem jest pilnowanie żeby Ci co mają zarobic zarobili. Proszę Pana ten człowiek odpowiada za to że w Polsce stawiane są wiatraki, że nie można podłaczyć małej elektrowni wodnej do sieci, że trzeba płacić za oddanie prądu do sieci. Pan myśli, że taki człowiek przejmie się tym, że zrobił podyżkę gazu o 1,1%  chociaz nie powinien on jest bezkarny bo wie, że Pani Kopacz w zeszłym tygodniu podniosła mi cenę prądu o 150% w ciagun najbliższych 10 lat.

Proszę Pana 15 lat temu byłem świadkiem przejęcia instalcacji ciepłniczych przez niemiecki koncern, po przejęciu w jednym roku napompowano cenę energi cieplnej z 1GJ o 25%, jak ludzie zaczęli za mało kosumować to łamiąc prawo podwyższono opłatę stało powżyżej 30%, wszystko oficjalnie na legalu, nikt się nie zająknie. Wie Pan dlaczego? Nie wiem Pan to ja Panu nie powiem.

Proszę Pana nasza Polska Konstytucja zabrania nowelizacji budżetu w sposób jak robione jest to od lat Art 220 . Niech Pan doniesie na Premiera i Prezydenta bo łamią notorycznie konstytucję. Jest Pan na tyle odważny do dzieła.

" ...

W tym przypadku wprowadzona została reguła bezpośredniego ograniczenia wydatków, zgodnie bowiem z art. 220 ust. 1 Konstytucji RP zwiększenie wydatków lub ograniczenie dochodów planowanych przez Radę Ministrów nie może powodować ustalenia przez Sejm większego deficytu budżetowego niż przewidziany w projekcie ustawy budżetowej. "

https://www.youtube.com/watch?v=O5uw_u_HmDg

https://www.youtube.com/watch?v=KO91TI3Yz1g&list=UUrFx0KTUzpDQY2mkLWoIdyg

https://www.youtube.com/watch?v=495pIFPFU6E

 

Vote up!
11
Vote down!
0

Bodek Moher

#1448306

Autora pozdrawiam i  dodaję ,że warto kupować własne kolektory słoneczne a w przypadku  rezerw finansowych zakupienie systemu   fotowoltaicznego   do produkcji energii jest bardzo dobrą inwestycją. Szkoda  , że partie  polityczne w Polsce od lewicy do prawicy nie protestują przeciw  nowym ,makabrycznym podwyżkom "energii" w Polsce.Pana   artykuł przekazałem  do internetu.Słowa szacunku dla autora.

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1448309

Proponuję sprawą zainteresować także UOKiK. Aby UOKiK wszczął postepowanie wystarczy wykazać, że zostały naruszone zbiorowe interesy konsumentów.

Vote up!
14
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1448311

To, że utrzymywany jest przez konsumentów o niczym nie świadczy w "państwo polskie zdało egzamin".

Prezydent i premier np. też są utrzymywani przez tych samych....

Pozdrawiam.

Vote up!
6
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1448348

Oczywiście że w instytucjach regulujących rynek - UOKiK, URE, UKE - pewnie też prowadzi się politykę. Być może PGNiG ma taryfę ulgową, ale moim zdaniem zgłosić trzeba. Urząd odmawiając wszczęcia postępowania powinien to uzasadnić.

Vote up!
4
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1448580

trzeba ! Choćby po to by wiedzieli, że naród to nie dureń, którego można bujać na wszystkie sposoby. Kilkadziesiąt tysięcy kopii tego listu by się przydało im wysłać, wtedy jakiś rezultat może z tego być.

Pozdrawiam.

Vote up!
3
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1448589

Jeśli chodzi o UOKiK to jest to urząd, który nakłada chyba najwyższe kary. Te czasami wielomilionowe kary zasilają budżet, dlatego z doświadczenia wiem że UOKiK w ostatnich latach jest dość aktywny. Ostatnia Prezes UOKiK - Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel została odwołana przez Tuska w atmosferze niespełnionych oczekiwań wobec Tuska, ale jak też się mówiło z powodu zbyt dużej nizależności i zbyt surowego traktowania spółek państwowych (TU i TU o tym piszą). Z kolei Adam Jasser - obecny Prezes - został powołany przez Tuska w atmosferze wysokich oczekiwań dla UOKiK (była także atmosfera skandalu ponieważ Adam Jasser nie spełnia ustawowych wymagań i eksperci twierdzą, że wydane przez niego decyzje mogą być podważane). Oczywiście te wysokie oczekiwania nie biorą się z nikąd - 25 grudnia wchodzi w życie nowa ustawa konsumencka. Zadaniem UOKiK będzie sprawdzenie jej przestrzegania i już widzę jakie mogą pojawić się kary.

UOKiK raczej chętnie będzie nakładał kary biorąc pod uwagę stan finansów Państwa..Zawsze te kilka, czy kilkanaście milionów kary - w przypadku spółek o dużych przychodach - zasili budżecik. W skali roku mówimy o dodatkowych kilkudziesięciu czy nawet kilkuset milionach złotych.

Vote up!
5
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1448604

Dzięki, że to przypomniałeś !

Pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1448610

mówiąc, nabijania klienta w butelkę-manipulacje z kalorycznoscią itp

 

Nie ma racji natomiast - moim  skromnym zdaniem - co do zasady zmiany (powtarzam, nie wiadomo jak będzie z kombinowaniem, wmawianiem jaka jest kaloryczność,  zalóżmy roboczo, że mieszkamy w kraju, np. zwącym się Teorytanią, gdzie założenia teoretyczne są uczciwie zmieniane na działania praktyczne).

 

 

Skoro mam płacić za kaloryczność gazu, za  zużycie energii zawartej w gazie, a nie za objętość bez uwzględniania kaloryczności (jak chyba bylo dotychczas), to jak mogę oczekiwać, że oplata za m3 nie zmieni się w żadnym zakątku kraju? Byloby to możliwe jedynie w przypadku, gdyby kaloryczność gazu w całym kraju byla jednakowa (no i chyba niezmienna w czasie, a może czasem w jakichs latach coś sie zmienia, ale tego nie wiem). Gdyby była jednakowa, bez sensu bylaby zmiana sposobu naliczania, trudno byloby to nawet teoretycznie uzasadnić.  Skoro nie jest jednakowa, nie sposób oczekiwać,  ze cena m3 pozostanie wszędzie taka sama - w jednych miejscach powinna spaść ( mniej kaloryczny gaz, ale spalam go więcej, niż gość z sąsiedniego miasta na te same cele), a w innych miejscach zwiększyć się (bardziej kaloryczny gaz, więc spalam mniej objętości,  niż odbiorca z malo kalorycznym). Przepraszam za nieeleganckie porownanie, ale wóda 60% jest droźsza niz ta 40 % tej samej marki.

 

 

Inna sprawa jak wygląda wykonanie - czy np suma wplacana przez odbiorcow w calym kraju nie zwiększy się.  Natomiast skoro teoria jest taka, że odbiorca płaci za kaloryczność, która w kraju nie jest jednakowa, to i muszą wręcz się zmienić opłaty za objętość, inne oczekiwanie byloby wręcz irracjonalne.

No i taką odpowiedź pewnie otrzyma Autor, a pytanie nie powali nikogo, nie wykrywa "jawnej, widocznej afery".

Vote up!
5
Vote down!
-1
#1448312

A chcą posmakować także ciepłych wczasów

Więc łupią społeczność, która jest niemrawa

Na niewygody zgodna i nie ciekawa

Kiedy się skończy ten łupieżczy proceder?

To proste ,kiedy zapadnie się Belweder

Razem z nim ta ekipa nadzorująca

Która  czyni polowanie na zająca

Oczywiście poślę w Polskę wieści smutne

Bo zapowiadają nam czasy okrutne

Pozdrawiam

 

Vote up!
5
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1448316

zmieniono nazwę jednostki rozliczeniowej gazu żeby stworzyć sobie  możliwość podwyżki ceny. A to, że żadna partia od lewa do prawa przeszła nad tym do porządku dziennego świadczy tylko o tym, że mają oni to wszystko głęboko gdzieś. Dopóki się tego towarzystwa nie wymiecie to będzie tak, jak jest.

Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
0

Szpilka

#1448380