Program PiS przewidywał likwidację "nazbyt częstych i pospiesznie wprowadzanych zmian w prawie". Co poszło nie tak?

Obrazek użytkownika Jacek Mruk
Kraj
]]>http://niewygodne.info.pl/artykul9/04814-Co-poszlo-nie-tak-z-programem-P...]]> Jeśli wczytamy się uważnie w program wyborczy PiS z 2014 roku, to znajdziemy tam obietnice dotyczące wprowadzenia wyższego poziomu przejrzystości, zrozumiałości i systemowej spójności w zakresie tworzonego prawa. Środkiem do osiągnięcia tego celu miało być - tu cytat - "wyeliminowanie nazbyt częstych i pospiesznie wprowadzanych zmian w obowiązujących ustawach". Po blisko 4 latach rządów partii Kaczyńskiego można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że rzeczywistość okazała się być kompletnym zaprzeczeniem założeń programowych... W 2015 roku można było mieć nadzieję, że dojście PiS do władzy realnie wpłynie na transparentność procesu legislacyjnego oraz jakość tworzonego w naszym kraju prawa. Wszak wydawało się, że po akcji Platformy Obywatelskiej z nocną próbą zmiany konstytucji (w zakresie Lasów Państwowych), gorzej to już raczej być nie może. Tym bardziej, że PiS przedstawił bardzo atrakcyjnie wyglądający program dotyczący usprawniania procesu tworzonego w Polsce prawa. Jego głównymi założeniami były m.in.: - Poprawa formalnej jakości prawa stanowionego przez parlament i przygotowywanego przez rząd. - Wyeliminowanie nazbyt częstych i pospiesznie wprowadzanych zmian w obowiązujących ustawach. - Wyższa jakość strategicznej oceny skutków regulacji. Chodziło o zapewnienie wyższego poziomu przejrzystości, zrozumiałości i systemowej spójności tworzonych przepisów. Politycy partii Kaczyńskiego zapewniali, że tworzenie prawa nie może być ekspresowym, interwencyjnym reagowaniem na bieżące zdarzenia. Nie może dochodzić do sytuacji, gdy nowelizacja danej ustawy goni nowelizację albo nakłada się w czasie na parlamentarny proces uchwalania nowej ustawy dotyczącej tej samej materii. Po blisko 4 latach rządów PiS z całą stanowczością mogę powiedzieć, że to przed czym ekipa Kaczyńskiego jeszcze w 2015 roku przestrzegała, w 2019 roku stało się w ich wykonaniu fatalnie wyglądającą normą. Wielokrotne nowelizowanie dopiero co uchwalonego prawa, forsowanie ustaw w trybie poselskim (bez konieczności odbycia konsultacji społecznych), nocne posiedzenia Sejmu i Senatu, na których dochodziło do masowego przyjmowania dziesiątek nowych aktów prawnych (nieraz potrzebnych dla doraźnej walki politycznej). Byle szybko. Byle po naszej myśli. Bez zasięgnięcia opinii u ekspertów. Wszystkie patologie legislatury za czasów PO-PSL, zostały pogłębione za rządów PiS. Wyłaniający się z tego obraz niestety nie nastraja optymizmem. PiS nie przyczynił się do poprawy jakości tworzonego w Polsce prawa. Nie wpłynął również na transparentność procesu legislacyjnego. Skoro nie udało się naprawić sytuacji za rządów Jarosława Kaczyńskiego, to dlaczego miałoby się to udać za Grzegorza Schetyny, Donalda Tuska czy Roberta Biedronia? A może - zapytam naiwnie - rzeczywiście potrzebujemy kompletnie nowych elit?
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.6 (9 głosów)

Komentarze

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Jestem jakim jestem został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

ws nszych n krzą.

Prwsz zstswł t P, gdy Kczyńsk Zbr, czkl n głswn pd Trybnł Stn.

Ngl w sjm 10 psłów z P pszł n zwlnn lkrsk, prmr Kpcz klknst psłów wyjchl sb w trn głswn przpdł prm głsm, by pstwć Kczyńskg Zbrę pd TS. 

trz cyrk z stwm sądch, by n mżn był krć ptlg żydkmny tj Pltycznj tj w tgch, przysłg z przysłgę, ręk rękę myj. lyty  sb krzywdy n zrbą.

głpcm zstją wybrcy psdsów, wrzący ż psry zrbą prządk.

Pzdrwm Cb Jck.

Vote up!
2
Vote down!
-5

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1588145

Jest tragicznie bo zaślepionych nic nie budzi

Oślepli, dopiero ich niewola obudzi

Teraz mogą się wyżyć pałą tak jak ZOMO

Dlatego im będzie jak judaszowi stromo

Pozdrawiam

Szczęść Boże

Vote up!
2
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1588211