Wielki Wyjazd na Węgry – program uroczystości

Obrazek użytkownika Ryszard Kapuściński
Kraj

Wielki Wyjazd na Węgry – program uroczystości

Kluby „Gazety Polskiej” organizują Wielki Wyjazd na Węgry. 15 marca 1848 r. rozpoczęła się rewolucja na Węgrzech, która miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego.
11 marca grupa, na czele której stanął poeta i ideowy przywódca młodzieży budapeszteńskiej Sándor Petöfi, sformułowała "12 żądań", które stały się manifestem rewolucji. Treść manifestu ogłoszono drukiem 15 marca, a całość uroczyście odczytano zebranym na dziedzińcu Muzeum Narodowego. Ten dzień uważa się za moment rozpoczęcia rewolucji węgierskiej.
W manifeście domagano się
1. wolności prasy i zniesienia cenzury
2. niezależnego rządu z siedzibą w Buda-Peszcie
3. corocznego zwoływania sejmu w Peszcie
4. równouprawnienia wszystkich obywateli
5. gwardii narodowej
6. powszechnego opodatkowania
7. zniesienia pańszczyzny
8. sądów przysięgłych
9. banku narodowego
10. przysięgi żołnierzy na konstytucję; niewysyłania żołnierzy węgierskich za granicę oraz usunięcia obcych wojsk z kraju
11. uwolnienia więźniów politycznych
12. unii z Siedmiogrodem

Powołano parlament i niezależny od Austrii rząd, na którego czele stanął Lajos Kossuth. Rewolucję węgierską 1848 - 1849 roku poparł polski rząd narodowy na emigracji, a w walkach po stronie węgierskiej walczył trzytysięczny legion polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. W lutym 1849 naczelnym dowódcą wojsk węgierskich mianowano gen. Henryka Dembińskiego, zaś od sierpnia 1849 naczelnym wodzem armii węgierskiej został gen. Józef Bem.
Dzień 15 marca stał się Świętem Narodowym na Węgrzech. W tym dniu odbywają się liczne uroczystości państwowe, mające upamiętnić krew bohaterów, w tym również Polaków, którzy zginęli w walkach o wolność.
Będziemy uczestniczyć w tych uroczystościach, w ten sposób zademonstrujemy naszą przyjaźń, nasze poparcie dla Węgrów i polityki Pana Premiera Viktora Orbana!
Kluby „Gazety Polskiej” do współpracy zaprosiły Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszenie Solidarni 2010.
Wyjeżdżamy 14 marca wieczorem z Warszawy do Budapesztu wynajętym pociągiem PKP Intercity.
Jedziemy przez: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz - w tych miastach pociąg może się dodatkowo zatrzymać. Koszt przejazdu wynosi 340 zł od osoby. Na pewno zostajemy z 15 na 16 marca. Za wynajem pociągu będziemy musieli zapłacić do 1 marca, dlatego Tych którzy chcą wziąć udział w WIELKIM WYJEŹDZIE NA WĘGRY prosimy o wpłaty na specjalne konto które w ramach Niezależnego Wydawnictwa Polskiego wydawcy „Gazety Polskiej” utworzyliśmy na tę okazję:
PKO SA
82 1240 5963 1111 0010 3867 3017
Niezależne Wydawnictwo Polskie Sp. z o.o. ul. Filtrowa 63/43 02-056 Warszawa
Proszę na przelewie dokładnie napisać swoje imię i nazwisko, oraz dodatkowo:
WIELKI WYJAZD NA WĘGRY.
Program uroczystości
Program ogólny uroczystości (uzgodniony z władzami węgierskimi, który zostanie później uszczegółowiony) przedstawia się następująco:
Spotykamy się wszyscy o godz. 8.00 na placu Kossutha - przed Parlamentem (miejsce zbiórki Polaków którzy przyjechali z Polski pociągiem lub indywidualnie)
8.00 Podniesienie flagi na placu Kossutha
8.20 Przemarsz do ogrodu przed Muzeum Narodowym (które mieści się na Múzeum körüt, czyli przy obwodnicy Muzeum)
9.00 (dokładny czas rozpoczęcia jeszcze nie został określony) uroczystość na schodach Muzeum, w miejscu w którym Sándor Petöfi, sformułował swoje "12 żądań" - tu rozpoczęło się węgierskie powstanie antyhabsburgskie. Przemówienia, w tym przemówienie redaktora Tomasza Sakiewicza w imieniu Polaków uczestniczących w uroczystościach. Krótki program artystyczny z udziałem polskich artystów.
10.00 Przemarsz spod Muzeum Narodowego, z peszteńskiej części miasta, przez Dunaj, na Górę Zamkową
11.00 W kilku miejscach na Górze Zamkowej: od Szent György tér (pl. Św. Jerzego) do pl. Kapisztrána odbędą się występy artystów, obok artystów z Węgier wystąpią Polacy, którzy będą reprezentować polską kulturę. Możliwe przemówienia gości z Polski.
12.00 W trakcie pobytu na Górze Zamkowej „ludowy” obiad dla Polaków (prawdopodobnie zupa gulaszowa z wiejskim chlebem).
15.00 Przemarsz z Góry Zamkowej na drugą stronę Dunaju, na plac Kossutha, gdzie rozpoczną się węgierskie uroczystości państwowe. Polacy otrzymają osobny sektor.
Przed rozpoczęciem oficjalnych przemówień wizyta delegacji z Polski w Parlamencie i spotkanie z najwyższymi przedstawicielami rządu węgierskiego.
Noclegi
Miejsca zbiórek grup z Polski możliwe są we wszystkich czterech miejscach w podanym czasie. Ponieważ każde z podanych miejsc uroczystości jest bardzo duże, później podamy dokładne miejsc spotkań.
Na naszą prośbę Węgrzy organizują dla nas noclegi z z 15-go na 16-go marca. Tanie hotele i inne, jeszcze tańsze miejsca noclegowe o charakterze turystycznym (ale czyste i przyzwoite). Jeśli byłyby inne potrzeby, jak np. 14 / 15 marca, lub z 16-go na następne noce, to jest to również możliwe. Będziemy musieli potwierdzić zamówienie, dlatego proszę o informacje od Państwa na e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl
lub Ci którzy nie mają dostępu do Internetu tel. 518 537 580
Podajemy dotychczas wybrane noclegi (przy przybliżonym kursie EU=280Ft, PLN=70Ft):
- tanie miejsca noclegowe na 300 osób - cena 2.000 Ft/os. w pokojach jedno- i dwuosobowych, z łazienkami wspólnymi, śniadanie osobno na życzenie,
- Marco Polo Top Hotels (Budapeszt VII, Nyár u. 6) na 112 osób, pokoje 2-, 3-, 4- i 12-osobowe średnio po 4.235 Ft / os.
- Hotel Flandria (Bp XIII, Szegedi út 27) na 250-260 osób
pokoje 4-osobowe z umywalkami, łazienki wspólne dla wszystkich, cena 2.000 Ft/os., trójdaniowa kolacja i śniadanie ze szwedzkim stołem 2.900 Ft
- Petrasovits Anna - dla 20 osób bezpłatnie
- Magyarság Háza (Dom Węgierskości) - 60 osób, w pierwszym rzędzie dla osób przybywających samochodami osobowymi, na zamówienia indywidualne.

Przewodnicy
Niezależnie od tego, że zaopiekują się Państwem, w miarę możliwości, osoby z Polski (poznacie ich po kamizelkach z logo Wielkiego Wyjazdu), organizatorzy węgierscy też przygotowują przewodników miejscowych, mówiących obydwoma językami. Będą obsługiwać w pierwszym rzędzie grupy, które zostaną zapowiedziane wcześniej i przybędą w sposób zorganizowany: pociągami, autobusami. Zostaną one zaprowadzone do miejsc noclegowych oraz na miejsca zbiórek.
Autobusy i samochody osobowe proszę oznakować (przykleić do przedniej szyby) kartką z logo Wielkiego Wyjazdu (do pobrania ze strony: www.wielkiwyjazdnawegry.pl)
Węgierska policja pomoże Państwu i np. wskaże miejsca do parkowania.

Zapraszam wszystkich Polaków, wszystkie organizacje patriotyczne, do przyłączenia się do nas. Proszę powiadomić znajomych i przyjaciół. Jedźmy razem.
Więcej informacji na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl
Ryszard Kapuściński

Brak głosów