Podatek katastralny

Obrazek użytkownika Bacz
Blog

Ważnym czynnikiem winnym słabemu rozwojowi gospodarczemu Polski są wysokie ceny działek i nieruchomości. Jednocześnie podatki od tych działek i nieruchomości są w porównaniu do ich cen śmiesznie małe. Powoduje to że właściciele działek i nieruchomości nie są zainteresowani ich intensywnym wykorzystaniem, traktują swoje działki i nieruchomości jako lokatę kapitału, zgodnie z powiedzeniem "niech leży, jeść nie woła". Właściciele nie są też zainteresowani zamianą swoich działek i nieruchomości na mniejsze o powierzni odpowiadającej ich potrzebom. Zmniejszenie podaży i obrotu działkami i nieruchomościami stanowi dodatkowy czynnik podwyższający ich ceny. W Polsce ogólnie są za duże podatki, zdecydowanie za duży jest podatek VAT, akcyza - one blokują rozwój gospodarki. Wprowadzenie podatku katastralnego np. w wysokości 1% wartości nieruchomości rocznie pozwoliło by obniżyć te zawyżone podatki.
Podatek katastralny oprócz tego że jest korzystny gospodarczo to jest korzystny społecznie bo zmniejsza rozwarstwienie społeczne pod wzgędem bogactwa, które powoduje w społeczeństwie napięcia i poczucie niesprawiedliwości. Bogaci ludzie zwykle posiadają duże i drogie działki i nieruchomości. Po wprowadzeniu podatku katastralnego bogaci płacili by ten podatek dużo większy niż biedni co przeciwdziałało by dużemu rozwarstwieniu społecznemu.
Bacz

Brak głosów

Komentarze

Wysokie ceny hipotek, skutkują niskim rozwojem? Kpisz sobie Pan?
Przecież, to bańka nieruchomościowa, w dużej meirze, napędzała papierowy wzrost m.in w Polsce, w znacznie większym stopniu w Hiszpanii, Irlandii, UK, USA i in. tego typu.
Katastralny... cóż, musiałbym to rozważac. Zdaje się, p. Kirker pisał o wizji "Jego" państwa, właśnie z pogłównym, katastralnym i podatkiem od banku centralnego tylko.
Bez ogólnejr eformy sysytemu, wpłynie tylko na spadek ilości kredytów hipotecznych i wzrost konsumpcyjnych. Może to i trochę lepiej?
Tyle, że generowałby kolejne - wtym chorym systemie - koszta.
A, tych jest już dośc.

Vote up!
0
Vote down!
0
#64449

Niski rozwój jest bo duża część kapitału jest słabo wykorzystana. Bogaci ludzie kupują sobie działki o wiele większe niż im to jest potrzebne, z tych działek korzystają parę razy do roku np. na party, budują za duże mieszkania, część pokoi stoi puste. Traktują nieruchomości jako sposób tezauryzacji bogactwa a nie jako zasób służący do zaspokajania potrzeb swoich lub klienta. Podatek katastralny to kara za zamrażanie kapitału - kto ten kapitał używa to podatek powinien traktować jako cenę za jego używanie. 1% rocznie przy typowym poziomie zwrotu z kapitału kilkanaście procent to nie jest dużo.

Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#64463