Podatek katastralny

Obrazek użytkownika Bacz
Blog

Ważnym czynnikiem winnym słabemu rozwojowi gospodarczemu Polski są wysokie ceny działek i nieruchomości. Jednocześnie podatki od tych działek i nieruchomości są w porównaniu do ich cen śmiesznie małe. Powoduje to że właściciele działek i nieruchomości nie są zainteresowani ich intensywnym wykorzystaniem, traktują swoje działki i nieruchomości jako lokatę kapitału, zgodnie z powiedzeniem "niech leży, jeść nie woła". Właściciele nie są też zainteresowani zamianą swoich działek i nieruchomości na mniejsze o powierzni odpowiadającej ich potrzebom. Zmniejszenie podaży i obrotu działkami i nieruchomościami stanowi dodatkowy czynnik podwyższający ich ceny. W Polsce ogólnie są za duże podatki, zdecydowanie za duży jest podatek VAT, akcyza - one blokują rozwój gospodarki. Wprowadzenie podatku katastralnego np. w wysokości 1% wartości nieruchomości rocznie pozwoliło by obniżyć te zawyżone podatki.
Podatek katastralny oprócz tego że jest korzystny gospodarczo to jest korzystny społecznie bo zmniejsza rozwarstwienie społeczne pod wzgędem bogactwa, które powoduje w społeczeństwie napięcia i poczucie niesprawiedliwości. Bogaci ludzie zwykle posiadają duże i drogie działki i nieruchomości. Po wprowadzeniu podatku katastralnego bogaci płacili by ten podatek dużo większy niż biedni co przeciwdziałało by dużemu rozwarstwieniu społecznemu.
Bacz

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Wysokie ceny hipotek, skutkują niskim rozwojem? Kpisz sobie Pan?
Przecież, to bańka nieruchomościowa, w dużej meirze, napędzała papierowy wzrost m.in w Polsce, w znacznie większym stopniu w Hiszpanii, Irlandii, UK, USA i in. tego typu.
Katastralny... cóż, musiałbym to rozważac. Zdaje się, p. Kirker pisał o wizji "Jego" państwa, właśnie z pogłównym, katastralnym i podatkiem od banku centralnego tylko.
Bez ogólnejr eformy sysytemu, wpłynie tylko na spadek ilości kredytów hipotecznych i wzrost konsumpcyjnych. Może to i trochę lepiej?
Tyle, że generowałby kolejne - wtym chorym systemie - koszta.
A, tych jest już dośc.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#64449

Niski rozwój jest bo duża część kapitału jest słabo wykorzystana. Bogaci ludzie kupują sobie działki o wiele większe niż im to jest potrzebne, z tych działek korzystają parę razy do roku np. na party, budują za duże mieszkania, część pokoi stoi puste. Traktują nieruchomości jako sposób tezauryzacji bogactwa a nie jako zasób służący do zaspokajania potrzeb swoich lub klienta. Podatek katastralny to kara za zamrażanie kapitału - kto ten kapitał używa to podatek powinien traktować jako cenę za jego używanie. 1% rocznie przy typowym poziomie zwrotu z kapitału kilkanaście procent to nie jest dużo.

Pozdrawiam. Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#64463