Jak rozwiązać problem długów Polski?
Brytyjczycy w nietypowy sposób walczą z kryzysem: drukują funty.
W istocie Brytyjczycy zrobili to co powinno być normą: zasilili budżet nowo wykreowanymi funtami bez pośrednictwa banków komercyjnych. To pośrednictwo jak widać wcale nie jest potrzebne, a przecież niemało kosztuje. Brytyjczycy mają dobrze bo nie mają konstytucji... U nas trzeba zmienić konstytucję aby wyślizgać bankierów z pośrednictwa i by NBP mógł finansować deficyt rządu bezpośrednio (pod kontrolą RPP, aby utrzymać w karbach inflację). Zadłużenie państwa w instytucjach komercyjnych powinno być sukcesywnie rolowane na zadłużenie w NBP, który będzie te długi umarzał.
Również z obsługi długu walutowego rząd powinien wyeliminować pośrednictwo banków komercyjnych. Rząd powinien zawrzeć odpowiednie umowy i stopniowo rolować długi w bankach komercyjnych na długi w bankach emisyjnych, na preferencyjnych (bo uzgodnionych politycznie a nie rynkowo) warunkach.
Janusz Baczyński
Pisałem na ten temat:
http://niepoprawni.pl/blog/404/latwe-pieniadze-gwarantowane-konstytucyjnie
http://niepoprawni.pl/blog/404/polityka-stop-procentowych
http://niepoprawni.pl/blog/404/odrzucic-falszywy-paradygmat-monetaryzmu
Uzupełnienie 18.03.2009
W ślady Brytyjczyków chyba pójdą Amerykanie...
Czy Fed rozpocznie skup obligacji skarbowych?
Przed dzisiejszą decyzją FOMC jedno jest pewne: stopy niższe już nie będą. Amerykański bank centralny pozbawiając się tego narzędzia musiał przerzucić się na ilościowe łagodzenie polityki monetarnej. Być może władze Rezerwy Federalnej wzorując się na Banku Anglii zdecydują się na przeprowadzenie skupu papierów skarbowych.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-Fed-rozpocznie-skup-obligacji-skarbowych-1925021.html
... i Japończycy.
Bank Japonii będzie stymulował inflację?
Dzisiaj Rada Banku Japonii podjęła decyzję o zwiększeniu skali skupu obligacji skarbowych. Wcześniej japoński rząd zapowiedział zwiększenie wydatków publicznych. Czy druga gospodarka świata wkracza właśnie na drogę do hiperinflacji? Mimo to jen nieznacznie umocnił się względem euro i nieznacznie stracił wobec dolara.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-Japonii-bedzie-stymulowal-inflacje-1925051.html
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 3020 odsłon
Komentarze
Bacz
7 Marca, 2009 - 09:26
Krzysztof J. Wojtas
Jestem za.
Krzysztof J. Wojtas
Ludzie nieslusznie krytykuja dodruk pieniadza
27 Marca, 2009 - 23:12
A przewodnicza im Ci ktorzy nazywaja sie prawicowcami. Tymczasem dodruk pieniadza nie jest czyms zlym. Ot po prostu podatek jak kazdy inny, tym razem placony przez konsumentow pieniadza. Konsumenci Ci gromadzac oszczednosci probuja zapewnic sobie bezpieczenstwo.
Dodruk pieniadza jest niebezpieczny dla bankow. Wprawdzie zabezpieczaja sie one zmiennymi stopami oprocentowania kredytow, w wyniku czego pobor tego podatku moze sie nie udac, jednak zabezpieczenie 100% jest tu niemozliwe. Drugim powodem dla ktorego banki przekonaly rzady, ze lepiej sie u nich zadluzac niz drukowac sa oczywiscie profity jakie maja z odsetek.
Tak, wyglada na to, ze wszystkie kraje sa teroryzowane przez banki.