14-16.IX: "Polscy Faszyści" pod Tomaszowem Lubelskim ;)))

Obrazek użytkownika sosenkowski
Historia

„Ocalić od zapomnienia” – V rekonstrukcja historyczna bitew pod Tomaszowem Lubelskim. W dniach 14-16 września na łąkach stadniny koni w Dąbrowie Tomaszowskiej odbędzie się rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim.

 

Upamiętnia ona niezwykle ważne wydarzenie jakim były bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Pierwsza odbyła się między 17 a 20 września 1939 r. Brały w niej udział połączone jednostki Armii „Kraków” i „Lublin” dowodzone przez gen. Tadeusza Piskora. Druga bitwa zaczęła się 22 września i trwała do 27, tym razem walczyło wojska Frontu Północnego pod dowództwem gen. Stefana Dęba-Biernackiego. Bitwy pod Tomaszowem Lubelskim są uznawane za drugą największą batalię kampanii wrześniowej.

Tegoroczna rekonstrukcja zacznie się od debaty historycznej, organizowanej przez Wydział Zamiejscowy KUL w Tomaszowie Lubelskim oraz Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne. Debata odbędzie się w piątek, 14 września, w auli NPiE KUL, przy ulicy Lwowskiej 80. Początek o godzinie 10:00.  W sobotę odbędą się biegi uliczne z okazji 73. Rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lub. Oraz Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 pod patronatem posła na Sejm RP Mariusza Grada. Po południu o godzinie 17:00 będzie można zobaczyć spektakl pt. “Czas Wyboru” – epizod o działaniach ruchu oporu na Ziemi Tomaszowskiej w wyk. Zespołu Teatralnego TDK. Sama rekonstrukcja odbędzie się w niedzielę, 16 września.

 

Plan rekonstrukcji:
11:00 – na łąkach Stadniny Koni w Dąbrowie Tomaszowskiej
- Polowa msza święta
- Apel Poległych
- Rekonstrukcja Bitwy 6 Dywizji Piechoty pod Narolem
- Rekonstrukcja ostatniej szarży 25 Pułku Ułanów pod Krasnobrodem
- Tragedia Rodziny Koszelów – rekonstrukcja wydarzeń
- Inscenizacja zrzutu spadochronowego
- Defilada Grup Rekonstrukcyjnych
Wszystkie wydarzenia zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
  (sic!)

 

Źródło:  tomaszow-lubelski.pl/

 

PS.

skoro aszkeNAZIole twierdzą, że "polski patriotyzm jest jak faszyzm", to zapewne kolejny raz będą sprawdzać poprawność Patriotycznej Rekonstrukcji pod Tomaszowem Lubelskim ich rowerowe patrole z "komando Nocny Rower"... możliwe też, iż tak jak ostatnio nie zejdą ze swych "fulwypasiastych" bicykli podczas Katolickiej Mszy Świętej... ale co tam - skoro ojciec Wiśniewski, kumpel J. Dworaka przerywa Homilię, to dlaczego oni mają się zachowywać godniej ;)))

Ocena wpisu: 
Brak głosów