Tygodnik Wojenny i Solidarity with Solidarity

Obrazek użytkownika Jacxk
Historia

15.12.2011 r. w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Solidarność Walczącą – Oddział Warszawa w 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wśród zaproszonych gości byli Barbara Jarzembowska działaczka ruchu „Solidarity with Solidarity” oraz Joanna i Mateusz Wyrwich działacze opozycyjni w latach 80-tych.

Barbara Jarzembowska opowiedziała zebranym o ruchu „Solidarity with Solidarity”, powstałym w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Założycielem i przewodniczącym ruchu był jej mąż Tadeusz „Jarski” Jarzembowski, syn żołnierza I Dywizji Pancernej generała Maczka, Honorowy Członek Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

Drugim z prelegentów był Mateusz Wyrwich, który w 1982 - 1989 r. był współzałożycielem i publicystą prasy podziemnej m.in. „Tygodnika Wojennego” i "Samorządnej Rzeczypospolitej". W marcu 2011 r., wspólnie z żoną Joanną Łukasiewicz–Wyrwich, odmówił przyjęcia przyznanych im przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego za działalność w stanie wojennym Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski.

Film ze spotkania
http://www.youtube.com/watch?v=G2WwUKJssok&feature=player_embedded

Brak głosów

Komentarze

Tadek Jarski (Jarzebowski) wspierał nas w podziemiu sprzetowo, - sita, emulsja itp. Kursował między nami łacznik "JAWOR" Karol Gwoździewicz senior. Odwiedzał brata lotnika w Londynie. Jarski potrafił zachecic Anglików, lordów do występowania w sprawach polskich w parlamencie WLK. Brytanii. Po jego powrocie do Polski był nie wykorzystany. Bo przecież stanowiska musieli piastowac kolesie i kumple królika!.
Jestem dumna, że go poznałam osobiscie juz w Polsce i wiele godzin spędzilismy na dyskusjach.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#208188