Treści z tagiem: romantyzm

Obrazek użytkownika Natalia Julia Nowak
Kraj

 

Tytuł: “Powstanie listopadowe 1830-1831”

Reżyseria: Lucyna Smolińska

Instytucja sprawcza: Telewizyjna Wytwórnia Filmowa “Poltel”

Rok realizacji: 1980

Rok premiery: 1980

Gatunek: fabularyzowany film dokumentalnyDuch patriotyzmu
...

1.4
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.4 (głosów:2)
Obrazek użytkownika szczurbiurowy
Kraj

Polacy to naród romantyków – mówi się tak o nas. I nawet Lao Che na swojej płycie “Powstanie Warszawskie” dało głos generała Sikorskiego, wypowiadającego takie zdanie. Tak Polacy, to naród romantyków, co potocznie ma oznaczać, że nie liczymy się z realiami i wbrew tym realiom postępujemy, nawet wbrew oczywistym własnym interesom. I...
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika elig
Kultura

  "Formuły retoryczne" to nazwa cyklu dyskusji w Muzeum Literatury w Rynku Starego Miasta w Warszawie. Organizowane są one od kwietnia 2011. Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem było szóste z kolei /patrz - zapowiedź /TUTAJ/. W poprzednich pięciu wzięli udział pisarze: Jerzy Sosnowski, Stefan Chwin, Marek Krajewski i Krzysztof Varga.

 ...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Nessun Dorma
Idee

Prawdziwie wolne są narody gotowe do życia w prawdzie. Tam, gdzie przymyka się oczy na niewygodne fakty krzewi się kłamstwo, a niepodległość staje się mglistą iluzją.

Polacy zawsze stali na barykadzie wolności, gotowi do poświęceń, także do ofiary życia, składanej na ołtarzu ojczyzny. Zapisywali historię, z której możemy być być dumni,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Marcin B. Brixen
Humor i satyra

Nagle dni zrobiły się ciepłe, wszystko się zazieleniło i pojawiły się muchy. Siostra Łukaszka spiesznie wybiegła z domu i udała się do centrum miasta, po jakiś niezmiernie ważny kosmetyk.
Hiobowscy się dziwili, że trzeba jechać aż do centrum. Siostra Łukaszka zrobiła im wykład o podkładzie małego nakładu, który był przykładem zakładu....

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika wojcicki
Kultura

W tym roku mija dwusetna rocznica urodzin Juliusza Słowackiego.

 

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Marcin B. Brixen
Humor i satyra

Siostra Łukaszka wracała wieczorem do domu. Było już późno, ale tego dnia nastąpił ostatni atak zimy i miasto bylo pokryte białym śniegiem, który kontrastował z ciemnym niebiem. Miaął za sobą prawie cały dzień lekcji, potem jeszcze pojechała do jeszcze do centrum. A teraz wracała. Jechała tramwajem przez miasto, a za oknem przesuwały się...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika triarius
Blog

Nicpoń, po przerwie, kiedy to żył głównie realem, w znakomitej formie. Gada, jakby się naczytał Spenglera, tylko on o tym nie wie. Nie chodzi o szczegóły, których nie zna (bo w wikipedii nie opisali), ale ogólny duch i wnioski są absolutnie spengleryczne.

Jarecki ten najnowszy tekst odkrył, ale napisał, że to ja mam wkleić. Fakt,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Marcin B. Brixen
Blog

Siostra Łukaszka nie lubiła czytać książek. Właściwie to książki ją nawet śmieszyły, no bo jak w takim małym czymś zamknąć otaczający nasz świat? Nie można tego powiedzieć? Albo jeszcze lepiej - pokazać? Przecież film jest lepszy, bo po co pisać, skoro od razu widać. A serial - jeszcze lepszy, bo jak coś powtórzą parę razy to łatwiej zrozumieć, a i do bohatera można się przyzwyczaić. A film - to tak tylko przeleci.
Czytanie książek bardzo ją nużyło. Literki skakały przed oczami, nie chciały układać się w wyrazy, wyrazy nie chciały układać się w zdania. Może czytałam złe książki - myślała sobie słysząc innych zachwycających się tą czy tamtą książką. Kiedy rozmawiała z kimś wiedziała o czym ten ktoś mówi, czego może się spodziewać, jaki będzie za chwilę następny wyraz. W książkach każde następne słowo było dla niej zaskoczeniem, musiała zatrzymywać się, przypominać poprzednie i składać z nich zdanie, a ze zdania łapać myśl. To męczyło.

0
Brak głosów