W rocznicę +10.IV+ Wspomnienie

Obrazek użytkownika wilre
Notka

 " kłamczuchy, tłumy były do godz.22

..18:26 Tłumy na Krakowskim Przedmieściu wyraźnie się rozrzedziły po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego.." o godz.19 zaczęła się msza i wszyscy na nią poszli, ludzi było tyle że nie mieścili się w katedrze, a po mszy Pl.Zamkowym przez 20 minut drżał w posadach od ryku gardeł kilku dziesięciu tysięcy ludzi ..rząd po sąd, komorowski do moskwy tusk schetyna do berlina, wolna Polska....... odchodziłam o godz.22.20 spod Pałacu i było jeszcze przynajmniej tysiąc osób ..:)

Jacek i Maria od kilki lat mieszkają w Warszawie. Twierdzą, że te okrzyki pod adresem szefa PiS nie są niczym dziwnym, ludzie solidaryzują się z nim, bo widzą, że "walczy o prawdę", poza tym stracił w katastrofie brata. - Gdy przychodziliśmy pod Pałac, gdy stał tu jeszcze krzyż widzieliśmy skandaliczne zachowania, ludzie pozorowali stosunki seksualne na ulicy, wyśmiewali "obrońców krzyża" i nikomu to nie przeszkadzało. Tym bardziej nie powinny nikogo razić okrzyki "Jarosław, Jarosław" - podkreślają zgodnie.

Relacja na żywo
"Smoleńsk to zbrodnia", "Tusk pod sąd! - relacja na żywo

 wp.pl, PAP  | dodane 2011-04-10 

 

fot. PAP

AAA


Na Krakowskim Przedmieściu zgromadzonych jest kilka tysięcy osób z całej Polski, mają ze sobą flagi narodowe przepasane kirem i drewniane krzyże, niektórzy noszą na ramieniu biało-czerwone opaski. Po długim oczekiwaniu przed Pałacem Prezydenckim wreszcie pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ludzie słuchają go w zapamiętaniu. Krzyczą: "Wolna Polska". Mają transparenty m.in.: "Żądamy prawdy o Smoleńsku", "Poland, PO-land, Putin-land", "Od powietrza, głodu, ognia i wojny, TVN-u i Platformy wybaw nas Panie!!!", a nawet "Rządzący nami to tchórze i sprzedawczyki", "Zbrodnia doskonała 2010". 
10 Kwietnia 
  • 18:26Tłumy na Krakowskim Przedmieściu wyraźnie się rozrzedziły po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego.
  • 18:00Około 200 osób w Belwederze uczestniczyło w spotkaniu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z pierwszą damą, Anną Komorowską. - Te spotkania z prezydentową wspomagają nas duchowo - mówiła siostra Aleksandra Szczygło, który zginął w katastrofie.
  • 17:29Jarosław Kaczyński zakończył przemówienie wygłoszone do zebranych przed Pałacem Prezydenckim. Pożegnała go gorąca owacja tłumów.
  • 17:11- Kto nie szanuje siebie, ten nie jest szanowany przez innych. Dziś mamy tego dowody - podkreślił. Wszyscy słuchają Jarosława Kaczyńskiego z namaszczeniem. Po chwili skandują: "Wolna Polska!" Rozlegają się gromkie brawa.
  • 17:07Słychać oklaski. Zgromadzeni skandują "Jarosław! Jarosław!", robią zdjęcia aparatami fotograficznymi i komórkami. Uniesione wysoko flagi powiewają na wietrze. Szef PiS wreszcie pojawił się na Krakowskim Przedmieściu. Ma ze sobą duży portret Lecha Kaczyńskiego. - Ci, którzy chcieli zabić pamięć, przegrali. My pamiętamy! - powiedział J. Kaczyński. Słowa te podchwytuje tłum. Wszyscy krzyczą: "Pamiętamy!"
  • 16:31Przez chwilę wydaje się, że manifestacja z udziałem Jarosława Kaczyńskiego zbliża się pod Pałac Prezydencki. Okazuje się jednak, że to fałszywy alarm, a radość tłumu jest przedwczesna - prezes PiS jeszcze nie dotarł. W tłumie widać transparenty z hasłem: "Żądamy międzynarodowej komisji" i przekreślonym wizerunkiem Władimira Putina.
  • 16:10Trwa odczytywanie nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. Tłum coraz bardziej gęstnieje. Po odczytaniu wszystkich nazwisk rozległy się oklaski.
  • 16:01Przemawia dziennikarz Jan Pospieszalski, współautor filmów "Solidarni 2010" i "Krzyż". Pojawia się coraz więcej osób z biało-czerwonymi flagami. Wszyscy czekają na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który przybędzie z opóźnieniem, gdyż jeszcze nie wyruszył spod Sali Kongresowej.
  • 15:34Na Krakowskim Przedmieściu spodziewany jest Jarosław Kaczyński, który ma wygłosić przemówienie do zebranych. Prezes PiS wyruszy spod Sali Kongresowej, gdzie odbyła się inauguracja "Ruchu Społecznego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z głośników rozbrzmiewa podniosła muzyka. Co jakiś czas głos zabiera ks. Stanisław Małkowski, który był duszpasterzem "obrońców krzyża".
  • 14:50W tłumie widać nowe transparenty: "Jarosławie Kaczyński, Ty jesteś Polską, prowadź nas!", "Smoleńsk to była zbrodnia", "Zamach" i "Tusk pod sąd!".
  • 14:44Po raz kolejny na telebimie pokazywany jest film "Mgła" Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej. Na Krakowskim Przedmieściu rozbrzmiewa złowrogi hymn Jana Kasprowicza "Święty Boże" w interpretacji zespołu DePress.
  • 14:39Przed Pałacem Prezydenckim dwie 15-letnie dziewczynki, Łucja i Marysia, trzymają przygotowany z rodzicami transparent: "1940-2010 ludobójstwo Donald=Bronek". Tłumaczą, że niemożliwe jest, aby nikt nie przeżył katastrofy, skoro samolot spadł "z 30 metrów", więc na pewno ktoś musiał przyłożyć do tego rękę. Przekonują, że za katastrofą stoi polski rząd i Rosja.
  • 14:00Pod Pałacem Prezydenckim ludzie wciąż ustawiają nowe znicze i kwiaty. Według zapowiedzi władz miasta, handel zniczami bez zezwolenia miał być ścigany przez straż miejską i pracowników biura działalności gospodarczej i zezwoleń stołecznego ratusza. Nic z tego. Handel na Krakowskim Przedmieściu kwitnie. Ceny zniczy wahają się od 3 do 8 zł. Te ostatnie sprzedawca szczególnie poleca. Podkreśla, że są przygotowane specjalnie na rocznicę - mają ręczny dopisek: "Smoleńsk 2010". Bez problemu można też kupić kwiaty.
  • 13:10Na Krakowskim Przedmieściu trwa pokaz filmu Anity Gargas pt. "10.04.10", przedstawiającego wyniki dochodzenia na temat katastrofy smoleńskiej. Gargas wraz z ekipą spędziła w Smoleńsku i okolicach kilka tygodni próbując dotrzeć do wszystkich, którzy mogli mieć coś do powiedzenia na temat przebiegu katastrofy. W filmie po raz pierwszy publicznie zabrała głos po katastrofie smoleńskiej Jadwiga Kaczyńska, matka tragicznie zmarłego prezydenta. - Zginęli ludzie, którzy byli na czele państwa, i państwo się o nich nie upomina. To znaczy, że tego państwa właściwie nie ma, to znaczy nie ma rządu - powiedziała Kaczyńska. Dodała, że nie wie, czy to był zamach, ale dodaje: - Gdyby to była zwykła katastrofa, reakcja byłaby inna.
  • 13:00Rozpoczęła się msza św. w kościele św. Jana. Wstęp do środka możliwy jest tylko za zaproszeniami, w kolejce do wejścia stali m.in. Paweł Poncyljusz i Joanna Kluzik-Rostkowska. Na dwóch telebimach przed świątynią i na pl. Zamkowym zgromadzeni wierni mogą oglądać nabożeństwo. Pod kolumną Zygmunta zaparkowało wiele samochodów przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Na Starym Mieście porządku pilnują przedstawiciele policji, straży miejskiej i żandarmerii. Obecni są też ratownicy - są nimi głównie harcerze. W rozmowie z Wirtualną Polską przyznali, że jak na razie nie doszło do żadnych poważnych wypadków. - Jest spokojnie, nikt nie zasłabł, nikomu nic się nie stało - mówią. przeczytaj więcej »
  • 12:20Artyści scen warszawskich prezentują wiersze o Katyniu, przeplatane utworami o Smoleńsku oraz te, które uczą patriotyzmu. - Patriotyzm dziś jest niemodny, skreślany, a powinien być pielęgnowany, bo dzięki niemu istniejemy jako naród - mówiła Łaniewska. Jej wystąpienie było przerywane okrzykami: "Brawo!".
  • 12:17Znana z serialu "Plebania" aktorka Katarzyna Łaniewska mówi, że artyści przyszli oddać hołd najważniejszym osobom w „najjaśniejszej Rzeczypospolitej”: prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce „jedynej Pierwszej Damie” Marii Kaczyńskiej, ostatniemu prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz wszystkim uczestnikom pielgrzymki do miejsca zbrodni i ludobójstwa.
  • 12:00Rozległy się dźwięki dzwonów. Rozpoczął się Anioł Pański przed Pałacem Prezydenckim. Zgromadzone tłumy pod przewodnictwem księdza Jerzego Gardy odmawiają modlitwę. Zebrani trzymają transparenty "Jarosławie Kaczyński Ty jesteś Polską, prowadź nas!", "Smoleńsk to była zbrodnia" i "Tusk pod sąd".
  • 11:07Na telebimie przed Pałacem Prezydenckim pokazywany jest film "Mgła" Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej. Obraz opowiada o przygotowaniach do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku i wydarzeniach do czasu pogrzebu pary prezydenckiej z perspektywy ówczesnych urzędników Kancelarii Prezydenta. Ilustruje go wstrząsająca muzyka punk rockowego zespołu DePress.
  • 10:20Na posterunek na Krakowskim Przedmieściu przybyła także słynna "Joanna od krzyża", znana z przepychanek, do których dochodziło w lipcu i sierpniu zeszłego roku. Tym razem prawie się nie odzywała, tylko pozwalała się fotografować.
  • 10:18- Cieszę się, że przyjechało tyle osób i uroczystości przebiegają godnie. Nie rozumiem tylko, dlaczego odgrodzono barierkami dojście do kościoła i Pałacu Prezydenckiego. Nie wiem, dlaczego władze Warszawy boją się ludzi - powiedział Wirtualnej Polsce PiS Adam Hofman.
  • 10:02Pod Pałacem trwa zbieranie podpisów pod petycją o międzynarodowe śledztwo i budowę pomnika światła. Idea pomnika to próba połączenia pamięci o ofiarach katastrofy z hołdem spontanicznie złożonym w dniach żałoby na Krakowskim Przedmieściu. Koncepcja zakłada rozmieszczenie nieregularnie świateł zainstalowanych w chodniku. W odróżnieniu od tradycyjnego monumentu, pomnik światła, ma według pomysłodawców "schodzić z piedestału, by zintegrować się z przestrzenią publiczną, stanąć na ulicy wśród przechodniów".
  • 10:00Sytuacja pod Pałacem nieco uspokoiła się. Pod pomnikiem upamiętniającym katastrofę na warszawskich Powązkach rozpoczęły się oficjalne uroczystości rocznicowe. Na miejscu jest prezydent Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele rządu. przeczytaj więcej »
  • 09:01Pod Pałacem sprzedawana jest książka "Zamach w Smoleńsku" autorstwa Leszka Szymowskiego w cenie 30 zł, która, jak reklamuje wydawca, zawiera niepublikowane wcześniej "dowody zbrodni". "Tę książkę powinien przeczytać każdy Polak" - czytamy. Można kupić także pamiątkowe proporczyki, plakietki oraz zdjęcia zmarłej pary prezydenckiej. Pod kościołem św. Anny ustawione jest stoisko, gdzie nabyć można z kolei film "Krzyż", kontynuację "Solidarnych 2010" Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego wraz z książką - komplet za 30 zł.
  • 08:41Jarosław Kaczyński pojawił się pod Pałacem. Został gorąco powitany przez zebranych. Słychać okrzyki "Jarosław! Jarosław!" i "Tu jest Polska!". Prezes PiS wraz z kilkoma politykami złożył wieniec i zapalił znicze. Pod Pałacem trwa zbieranie podpisów pod petycją o budowę pomnika światła. Idea pomnika to próba połączenia pamięci o ofiarach katastrofy z hołdem spontanicznie złożonym w dniach żałoby na Krakowskim Przedmieściu. Koncepcja zakłada rozmieszczenie nieregularnie świateł zainstalowanych w chodniku. W odróżnieniu od tradycyjnego monumentu, pomnik światła, ma według pomysłodawców "schodzić z piedestału, by zintegrować się z przestrzenią publiczną, stanąć na ulicy wśród przechodniów". przeczytaj więcej »
  • 08:41Minuta ciszy. W całej Polsce o 8.41, w godzinie katastrofy, biją dzwony i wyją syreny. Polacy oddają hołd 96 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
  • 08:39Pod Pałacem słychać krzyki i gwizdy. Doszło do incydentu z udziałem posłów PiS i policją. Pod adresem interweniujących stróży prawa padają obelgi "gestapo". Okazuje się, że posłowie PiS wymachując legitymacjami poselskimi usiłowali staranować barierki otaczające Pałac Prezydencki. Za chwilę minuta ciszy. Policjanci ostrzegają, żeby obecni na ulicy ludzie nie dali się sprowokować. przeczytaj więcej »
  • 08:31Adam i Ewelina są studentami pierwszego roku. Patrzą z przerażeniem na to, co się dzieje przed Pałacem. - Przyszliśmy, żeby uczcić pamięć ofiar, bo nie udało nam się przyjechać tutaj rok temu. Jednak to co widzimy to polityka. Tu nie chodzi o katastrofę, ale o to, żeby wyrazić swoje poglądy polityczne - tłumaczą.
  • 08:27Niektórzy przyjechali z daleka. Nasz rozmówca wstał o 2 rano, by pociągiem dotrzeć do Warszawy. Jak mówi, dziś znów nie dopisała nam pogoda. Wczoraj w Smoleńsku Polaków przywitał mróz i śnieg, dziś w Warszawie warunki też są niesprzyjające. - Rok temu 10 kwietnia była mgła. Po prostu mamy pecha – mówi. Nie chce się wypowiadać na temat politycznego uwikłania katastrofy. Obok niego, na ławce przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu siedzi starsza kobieta, która nie ukrywa, że nie wierzy, że do katastrofy doprowadziła mgła. Wyraża obawy, że nigdy nie dowiemy się, co zdarzyło się tam naprawdę.
  • 08:24Pani Zofia z Warszawy co miesiąc uczestniczy w pochodzie organizowanym przez PiS, wcześniej była jedną z "obrończyń krzyża". Przyszła także dziś, nad głową powiewa jej trzymana w ręku flaga z kirem. Zdaniem naszej rozmówczyni w katastrofę były zamieszane polskie władze, ludzie z dawnego WSI i „Ruscy”. Zamierza przychodzić na Krakowskie Przedmieście w dalszym ciągu, by domagać się ujawnienia prawdy.
  • 08:23Według Jacka i Marii, śledztwo od początku powinni prowadzić Polacy. A tak jesteśmy zdani na Rosję, która do tej pory nie przekazała nam wraku ani czarnych skrzynek. - Jak nasi eksperci mają badać katastrofę bez podstawowych dowodów? - pytają. Podkreślają, że nie wierzą w doniesienia przekazywane np. przez TVN. Dodają, że w sobotę brali udział w manifestacji przed ambasadą Rosji; zgromadzenie zostało zorganizowane przez "Gazetę Polską".
  • 08:22Jacek i Maria od kilki lat mieszkają w Warszawie. Twierdzą, że te okrzyki pod adresem szefa PiS nie są niczym dziwnym, ludzie solidaryzują się z nim, bo widzą, że "walczy o prawdę", poza tym stracił w katastrofie brata. - Gdy przychodziliśmy pod Pałac, gdy stał tu jeszcze krzyż widzieliśmy skandaliczne zachowania, ludzie pozorowali stosunki seksualne na ulicy, wyśmiewali "obrońców krzyża" i nikomu to nie przeszkadzało. Tym bardziej nie powinny nikogo razić okrzyki "Jarosław, Jarosław" - podkreślają zgodnie.
  • 08:00W kościele seminaryjnym, jak co miesiąc, rozpoczęła się msza św. z udziałem polityków PiS, w tym z prezesem tej partii Jarosława Kaczyńskiego. Po mszy, o godz. 8.41 - o godzinie, w której rok temu doszło do katastrofy pod Smoleńskiem - mają oni złożyć wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Do Warszawy zjechali na uroczystości rocznicowe ludzie z całej Polski. Widać przedstawicieli m.in. z Trójmiasta, Olsztyna, Serocka, Radomia, Świdnika, Gliwic.
  • 07:58Ludzie krytykują decyzję o zagrodzeniu barierkami dojścia. - To ma być wolna Polska? Kto powiedział, że jest wolna - słychać w tłumie.
  • 07:30Od strony Krakowskiego Przedmieścia Pałac jest odgrodzony barierkami wraz z przyległym chodnikiem, więc w bliskie otoczenie Pałacu nie można podejść. Na jednym z transparentów opartym o barierki napisano: "Panie Tusk, za skandaliczne śledztwo smoleńskie człowiek honoru strzeliłby sobie w głowę! Wystarczy Pana dymisja wraz z rządem i PO. Komorowski, Pana ten apel przerasta, ponieważ Pan stracił zdolność honorową za: usunięcie krzyża, pomnik bolszewikom, Jaruzelskiego w Pałacu, współpracę z komunistycznymi upiorami". Z kolei na innym znajduje się napis: Jaki prezydent, taki patriotyzm. Teren wokół stojącego przed Pałacem Prezydenckim pomnika księcia Józefa Poniatowskiego wysypany jest piaskiem, na którym są ustawiane znicze, ludzie układają kwiaty. Według zapowiedzi władz miasta, handel zniczami bez zezwolenia będzie ścigany przez straż miejską i pracowników biura działalności gospodarczej i zezwoleń stołecznego ratusza.
  • 07:00Przed Pałacem Prezydenckim zgromadziło się już około 100 osób z flagami narodowymi przepasanymi kirem, zniczami, wieńcami i drewnianymi krzyżami, niektórzy mają na ramieniu biało-czerwone opaski oraz koszulki z orłem, pojawił się też model rozbitego prezydenckiego samolotu. Otoczenia Pałacu pilnuje policja i straż miejska. O godz. 6.00 rano rozpoczęło się pierwsze z zarejestrowanych zgromadzeń publicznych. Według przewidywań osób zgłaszających zgromadzenia w stołecznym ratuszu, w uroczystościach weźmie w niedzielę udział ok. 10 tys. osób.
  •  
Brak głosów