Telewizja cyfrowa do Trybunału Konstytucyjnego
[quote]Przepisy regulujące przyznawanie koncesji na nadawanie drogą cyfrową naziemną w Polsce trafią do Trybunału Konstytucyjnego (TK). Wniosek w tej sprawie wystosowała rzecznik praw obywatelskich (RPO) Irena Lipowicz. Rzecznik podkreśliła w uzasadnieniu swojego wniosku, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ma zbyt dużą dowolność oceny wniosków o przyznanie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowo-telewizyjnych.
Według zapisów ustawy, oceniając wnioski o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, Rada powinna wziąć pod uwagę pięć przesłanek, m.in. stopień zgodności zamierzonej działalności programowej z zadaniami radiofonii i telewizji. W ustawie zaznaczono, że są to kryteria, które KRRiT powinna rozważyć „w szczególności”.
RPO podkreśliła, że takie sformułowanie powoduje, że te kryteria nie tworzą katalogu zamkniętego. Co oznacza, iż Rada może brać pod uwagę także inne, bliżej niezdefiniowane przesłanki.
Lipowicz wyjaśniła także, że KRRiT sama może dookreślić rzeczywiste granice konstytucyjnych wolności, takich jak wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
„W rezultacie wolność słowa, stanowiąca gwarancję pluralizmu i demokracji, podlegałaby wówczas niepożądanym ograniczeniom” – oceniła w wystąpieniu do TK Lipowicz. Rzecznik zaznaczyła także, że sam fakt koncesjonowania działalności polegającej na prowadzeniu stacji radiowych i telewizyjnych nie może być kwestionowany, ponieważ przewiduje go Konstytucja, jednak brak dostatecznej precyzji powodowałby zagrożenie, że proces koncesyjny może zostać "nasycony arbitralnością".[/quote]
(...)
Tutaj przeczytamy dalszy część artykułu:
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/3059,telewizja-cyfrowa-do-trybunalu-konstytucyjnego.html
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 396 odsłon