Skandal w niemieckich mediach: Wypędzenia ilustrowano nazistowskimi zdjęciami propagandowymi

Obrazek użytkownika Anonymous
Artykuł

Niemiecki historyk Stephan Scholz twierdzi, że liczne zdjęcia wykorzystywane przez media do zilustrowania losu niemieckich wypędzonych z Europy Wschodniej po II wojnie światowej powstały w rzeczywistości wcześniej, czasem na zamówienie propagandy nazistowskiej.

Zdaniem naukowca z Oldenburga taki nieprawdziwy materiał znalazł się między innymi w trzyczęściowym serialu "Wypędzeni" wyemitowanym w roku 2001 przez pierwszy program telewizji publicznej ARD. W części pierwszej "Ucieczka" znalazła się kilkusekundowa sekwencja pochodząca z nazistowskiej kroniki filmowej Wochenschau z 1940 roku. Zdjęcia uciekających kobiet z dziećmi, przedrukowywane często przez magazyny typu "Geo" i gazety "Sueddeutsche Zeitung" czy "Bild" jako przykłady ucieczki Niemców przed nadciągającą Armią Czerwoną w latach 1944/1945, zostały wykonane przez brytyjskiego fotografa Freda Ramage i przedstawiają byłe więźniarki obozów koncentracyjnych, które przyjechały po wojnie do Berlina z Łodzi.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/3608309,skandal-w-niemieckich-mediach-wypedzenia-ilustrowano-nazistowskimi-zdjeciami-propagandowymi,1,2,id,t,sm,sg.html#galeria-material

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)