Kaczyński: Zostali zdradzeni. To wszystko było haniebne
Kaczyński: Zostali zdradzeni. To wszystko było haniebne
- Pamiętajcie, że dziś spotykamy się, by uczcić i podtrzymać pamięć o pierwszym polskim prezydencie RP, który był godny tego miana, który nie miał żadnych związków z poprzednim systemem. Nie miał też związków z tym, co pozostało po tamtym systemie, czego nie da się powiedzieć o jego następcy – powiedział Jarosław Kaczyński, podczas wieczornego przemówienia na Krakowskim Przedmieściu. - To dzięki naszej determinacji, dzięki temu, że miesiąc w miesiąc odbywały się uroczystości, nie udało się zapomnieć, spotwarzyć pamięci - podkreślił. Zaznaczył, że "dziś wiemy, że to, co mówiono przez ostatnie miesiące, kwartały i lata to wielkie, bezczelne kłamstwo". Jarosław Kaczyński wystąpił na Krakowskim Przedmieściu po raz drugi. Podczas popołudniowego przemówienia stwierdził, że ofiary katastrofy zostały "zdradzone o świcie".
Dodał, że "chcemy też pamiętać o jego (Lecha Kaczyńskiego – red.) małżonce Marii, która wspierała go w dobrych i złych czasach". - Musimy pamiętać o współpracownikach, przyjaciołach. O tych, z którymi szedł (Lech Kaczyński – red.) ku wolnej i szanowanej Polsce. Nie działał sam, działał z innymi i wielu zginęło w tej katastrofie. Musimy o nich pamiętać, bo byli prawdziwą elitą RP. Musimy pamiętać dziś i jutro, w chwilach uroczystych i na co dzień. Ich dziedzictwo to wskazanie dla nas, wskazanie kierunku działania, by w jedności budować podstawę dla zwycięstwa dla IV RP - podkreślił.
Jarosław Kaczyński zaznaczył, że buduje się "polsko-węgierska jedność". - Ona jest siłą, która przekracza granice. Najpierw musimy zwyciężyć, a aby zwyciężyć musimy być jak jedno ramię - dodał.
Podobnie, jak podczas popołudniowego przemówienia, Jarosław Kaczyński zaznaczył, że "nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie było ojca Rydzyka i Gazety Polskiej". – Trzeba podziękować blogerom, którzy piszą prawdę. Trzeba podziękować wszystkim, którzy w wielu miejscach upamiętniają katastrofę, jej ofiary. Którzy dążą do tego, by pamięć trwała. W tych działaniach ogromną rolę odgrywa duchowieństwo, polski Kościół – wyliczał prezes PiS.
- To, co czynimy, musi trwać. To musi być nie gest jednego dnia, ale stałe działanie. To musi być wielki ruch ku IV RP, który pewnego, nieodległego dnia zwycięży – podkreślił na koniec przemówienia.
Popołudniowe przemówienie Kaczyńskiego: Zostali zdradzeni. To było haniebne
Jarosław Kaczyński wystąpił przed zgromadzonymi ludźmi także po południu. - Zostali zdradzeni. To wiemy już dzisiaj na pewno. Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne ustalenia. Jeśli odwołać się do słów poety, jak uczyniłem to w zeszłym roku, to zostali zdradzeni o świcie. To było haniebne. Tak, jak haniebne było przyjmowanie i potwierdzanie rosyjskich kłamstw. Tak, jak haniebne było obrażanie poległych, poległego prezydenta RP, generała Błasika, majora Protasiuka. To wszystko było haniebne – powiedział podczas przemówienia przed Pałacem Prezydenckim, Jarosław Kaczyński. Słowa prezesa PiS były, podobnie jak wieczorem, przerywane przez okrzyki, jakie padały z tłumu zgromadzonego na Krakowskim Przedmieściu. Ludzie słuchający przemówienia Jarosława Kaczyńskiego wznosili okrzyki: "hańba", "zdrajcy", czy "zwyciężymy". Na koniec zgromadzone osoby odśpiewały Jarosławowi Kaczyńskiemu "sto lat".
- Niech nikt już więcej nie mówi, nawet w tzw. mainstreamowych mediach, że to jest niezależne śledztwo. Wszyscy słyszeli, że ta sprawa była omawiana na posiedzeniu rządu - stwierdził prezes PiS.
- Haniebne było upokarzanie rodzin. Haniebne jest odmawianie amerykańskiemu, wybitnemu specjaliście, udziału w sekcjach, które były podjęte. Mainstreamowe media cenzurują informacje dotyczące śledztwa uczonych. Odmawia się jego (pamięci prezydenta RP – przyp. red.) uczczenia. To wszystko hańba. Atak na krzyż, atak na wiernych, bicie i obrażanie ich na oczach policji. Profanacja krzyża, atak na Telewizję Trwam. Mamy atak na nauczanie historii w szkołach, mamy wycofanie ogólnych przedmiotów na wyższych uczelniach, mamy atak na instytucje kultury, mamy likwidacje tysięcy szkół, atak na telewizję publiczną. Te ataki to jeszcze mało! Mamy atak na ludzi biednych, emerytów, ludzi chorych, na miejsca pracy w małych i średnich miastach. Mamy do czynienia z grabieniem majątku narodowego, dobrym przykładem jest Stocznia Gdańska, że włosy stają dęba – wyliczał Jarosław Kaczyński podczas przemówienia.
Kaczyński: nikt się z nami nie liczy
Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodał, że "mamy politykę zagraniczną, która nie jest polityką polską". - To polityka Tuska, Sikorskiego i Komorowskiego. To polityka klientyzmu i narodowej mikromanii. Polska pod ich przewodem ma rolę nic nieznaczącego przedmiotu. Nie liczą się z nami silni, jak Rosja czy Niemcy. Nie liczą się z nami także słabi i mali, jak Litwa, która nie liczy się z prawami Polaków. Nikt się z nami nie liczy – dodał Jarosław Kaczyński.
- Chciałem wszystkim podziękować. Tym, którzy odegrali w procesie odrodzenia i przebudzenia znaczącą rolę. Chciałbym podziękować ojcowi Tadeuszowi Rydzykowi, "Naszemu Dziennikowi". Ze szczególną siłą chcę podkreślić to, co robi "Gazeta Polska". Cała strefa wolnego słowa. W tej chwili budowana jest IV RP. To za mało, musimy zwyciężyć – zaznaczył lider Prawa i Sprawiedliwości.
Kaczyński: musimy zwyciężać zło dobrem i wiedzieć, że prawda prowadzi do zwycięstwa
Jarosław Kaczyński dodał, że "możemy zwyciężyć, jeśli będziemy jak jedno ramię". - Pamiętajcie, w Piśmie Świętym ramię znaczy siła. Ci, którzy niszczą jedność, niszczą siłę. Jedno musi być w naszych sercach i umysłach: zło dobrem zwyciężaj. Musimy umieć zwyciężać zło dobrem. Czy to jest możliwe? Być może wielu z nas stawia sobie takie pytanie. Odpowiadam: tak! Węgrzy dali nam przykład. Musimy pamiętać, że pełna prawda przyjdzie wtedy, gdy zwyciężymy. Prawda i zwycięstwo są razem. Zwyciężać zło dobrem i wiedzieć, że prawda prowadzi do zwycięstwa – podkreślił na koniec swojego przemówienia, Jarosław Kaczyński.
Msza św. w Pałacu Prezydenckim
W drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej z udziałem pary prezydenckiej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy, w tym Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników kancelarii, którzy zginęli przed dwoma laty pod Smoleńskiem.
Na mszę św. zaproszono rodziny ofiar katastrofy związanych z urzędem prezydenckim.
Obecni byli bliscy m.in. ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, prezydenckiego kapelana ks. Romana Indrzejczyka, dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta - Izabeli Tomaszewskiej, dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń - Barbary Mamińskiej, aspiranta w Zespole Obsługi Organizacyjnej Prezydenta - Dariusza Jankowskiego.
W mszy uczestniczyli też bliscy byłej szefowej Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Jolanty Szymanek-Deresz oraz - obecny minister w Kancelarii Prezydenta i brat podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy - Arkadiusza Rybickiego - Sławomir.
W związku z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej wcześniej we wtorek prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Przed mszą prezydent złożył w katedrze wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy.
We wrześniu 2010 roku w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odsłonięto tablicę poświęconą Lechowi i Marii Kaczyńskim oraz wszystkim pracownikom prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie.
Na tablicy wyryte zostały nazwiska: pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii Lecha Kaczyńskiego: Władysława Stasiaka, Pawła Wypycha, Mariusza Handzlika, Aleksandra Szczygły, Barbary Mamińskiej, Izabeli Tomaszewskiej, Katarzyny Doraczyńskiej, Dariusza Jankowskiego, a także doktora Wojciecha Lubińskiego i ks. Romana Indrzejczyka.
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej
W drugą rocznicę katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., uczczono pamięć jej 96 ofiar. Uroczystości odbywały się w Smoleńsku - gdzie za rok ma stanąć pomnik ofiar - w Warszawie oraz miejscach pochówku zmarłych. Własne obchody zorganizowało PiS.
Rano członkowie prezydiów Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie. Wcześniej w kaplicy w Nowym Domu Poselskim odprawiono mszę w intencji ofiar.
Marta Kaczyńska złożyła kwiaty na sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. Kwiaty złożyli też przedstawiciele MON, władz Krakowa, wojewoda małopolski.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz m.in. politycy jego partii złożyli kwiaty przed Pałacem Prezydenckim, co poprzedziła msza w kościele sąsiadującym z Pałacem. Zebrani postawili drewniany krzyż, ustawili znicze w kształcie krzyża, składali kwiaty. Trzymali biało-czerwone flagi, zdjęcia pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Mieli ze sobą transparenty, m.in. z hasłami: "Jesteśmy smoleńskim pomnikiem", "Pomników sowieckich nie chcemy, śmieci wyrzucać będziemy", "Komorowski - namiestniku, Tusk - Europejczyku wraz z porażką obywatelską. Nie udało się zaborcom i dziś nie uda się wynarodowić Polaków, Polska nie zginie".
Rano na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach przed pomnikiem katastrofy złożono wieńce i zapalono znicze. W kameralnej, cichej uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin ofiar. Odczytano listę ofiar. Krótką modlitwę za zmarłych odmówił ordynariusz polowy WP Józef Guzdek. Nie było przemówień. Obecny był m.in. premier Donald Tusk. Rada Ministrów minutą ciszy uczciła pamięć ofiar.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przewodniczył delegacji polskiej na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem. Krewni ofiar udali się pod brzozę, o którą zahaczył skrzydłem prezydencki samolot. W miejscu, w którym stanie pomnik, złożono wieniec z biało-czerwoną szarfą. Zapalono też znicze, odbyła się ekumeniczna modlitwa.
- Tragedia 96 pasażerów samolotu, ich rodzin, ale także - Polski, ich i naszej ojczyzny, dziś i przez następne lata będzie wracać z należnym szacunkiem. Będziemy wspominać ich cel podróży - uczczenie pamięci tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu - mówił minister.
Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin wyraził współczucie dla bliskich ofiar. - Będziemy razem robić wszystko, by żywa była pamięć o tym wydarzeniu - zapowiedział.
Reprezentanci rodzin ofiar i członkowie delegacji rządowej symbolicznie wskazali lokalizację pomnika, który upamiętni w Smoleńsku 96 pasażerów samolotu. Pomnik ma zostać odsłonięty 10 kwietnia 2013 r.
W Smoleńsku otwarto agencję konsularną MSZ. Pracownicy agencji będą m.in. pomagali w formalnościach związanych ze wznoszeniem pomnika ofiar katastrofy oraz w opiece nad miejscami pamięci narodowej w Katyniu i Smoleńsku.
Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejne dwa tomy akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Generalnej FR Marina Gridniowa. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zadeklarował, że jest gotów przystąpić do technicznych uzgodnień ze stroną polską, dotyczących przekazania wraku Tu-154.
(tsz)
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 370 odsłon