dlaczego wśród lektury jaką prezes czyta- nie ma Ign. Schipera „Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich”?

Obrazek użytkownika wilre
Artykuł

dot.
- sprawy O. TOKARCZUKOWEJ

************************

(  )  Dlaczego mieszczaństwo przegrało konkurencję z żydami na terenie Polski i Litwy? To ważne pytanie, bo w nim kryje się także odpowiedź na to, dlaczego tak wielka ilość niezasymilowanych żydów mieszkała na terenie Rzeczypospolitej. Żydzi podjęli ryzyko i uruchomili kredyt, co nie było ani bezpieczne ani proste, albowiem ich organizacja także była zhierarchizowana, a wewnętrzne lojalności nie miały żadnej trwałej gwarancji i były uzależnione od koniunktur, tak jak we wszystkich innych organizacjach. Jak to zwykle bywa w mającej dużo do zyskania i stracenia mafii. To znaczy przywileje wydawane przez kahały dla wszystkich często stawały się własnością jednej, najbardziej wpływowej grupy.

O tym Olga Tokarczuk także nie napisze, albowiem jej celem jest udowodnienie, że żydzi w Polsce byli prześladowani, a system jaki panował przypominał obóz koncentracyjny i składał się z wszelkich możliwych form opresji. Od opresji ekonomicznej począwszy, na opresji obyczajowej skończywszy. To znaczy, szlachcic i mężczyzna w jednym prześladował nie tylko podróżującego furmanką po kraju Szymszela z Kurzy, ale także swoją żonę, którą wykorzystywał na różne sposoby nie dając jej możliwości pełnego zrealizowania pragnień. Zapewne przykładów takiego zachowania można znaleźć sporo, ale niech się Olga Tokarczuk puknie w głowę, nawet tą swoją grubą książką, jeśli nie ma młotka w pobliżu, i niech poczyta trochę o XVIII wiecznej obyczajowości, szczególnie dworskiej
(  )

Tego wszystkiego nie rozumie Olga Tokarczuk, albowiem jej książki i jej myśli to jest zbiór ahistorycznych, propagandowych idiotyzmów, pokazywanych gawiedzi jako jakieś odkrycia i demaskacje. Wszystko to ma jeden tylko cel – sformatowanie dyskusji i zabicie pamięci o życiu i dziele ludzi takich jak dr Ignacy Schiper.

Tak jak już napisałem – nie można być aż tak głupim (chyba). Nie rozumiem jednak dlaczego tej presji ulega człowiek taki jak Jarosław Kaczyński? Kto mu te książki podsuwa i dlaczego wśród lektury po jaką prezes sięga nie ma książki Ignacego Schipera „Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich”? Tego nie rozumiem. Czyżby ludzie, którzy mogą tę książkę prezesowi podsunąć wstydzili się czegoś? Może, na przykład, prawdy? Ja tego nie wiem, tak tylko sugeruję.

 

CAŁOŚĆ :  SEE

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

-

Jeśli nagrodą ufundowaną przez Nobla nagradzani są ludzie opisujący swój stosunek do Polski i Polaków: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”, a my nie potrafimy wylansować tezy, że wymyślono i realizowana jest historia kraju nibydemokratycznego, nibyotwartego, nibyprzyjaznego Polsce i Polakom jako kraju, który niewłaściwie traktuje mniejszości. Fakty przeczą tym "niby", gdyż w tym kraju miały miejsce i nadal mają straszne rzeczy autorstwa większości narodowej, która tłumi i zawłaszcza własność mniejszości traktując ją gorzej niewolników. A wcale liczne osoby z większość, która nim wyemigrowała z Polski czyniła tu bywa gorsze rzeczy od okupanta – to znaczy, że zasłużyliśmy na słowa noblistki.

Brak wspólnego głosu Polaków, gdy ma miejsce słowna na nich napaść prawdopodobnie jest przejawem braku ducha wspólnoty.
Liczenie zatem na nią to przejaw życzeniowego widzenia Realu. Pozostaje nam zatem łudzenia się, że razem damy radę różnym przeciwnościom.
Nie, nie damy. Głównie dlatego każdy z nas samodzielnie stara się utrzymać na powierzchni życia. A tu pierwszy lepszy sztorm prawdopodobnie zdziesiątkuje nas i to niezależnie od tego, czy władzę sprawować będą ci, czy owi.

Czy polskie władze zażądają od noblistki sprostowania tych płytkich i nieprzyjaznych Polakom słów pomówień?

]]>https://www.salon24.pl/u/rzesza/992040,czy-polakow-stac-na-wspolnote-tak-nieodzowna-w-czas-proby-34]]>

Vote up!
4
Vote down!
0


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#1606322

tego, że polskie władze zarządają od Tokarczuk czegokolwiek, te władze ją wychwalają i mówią, że są dumne z tego, że to ona dostała nagrodę Nobla. Gdy wiadomość o nagrodzie dla niej poszła w świat mieli okazję pokazać, że ich słowa o walce z antypolonizmem nie są słowami rzucanymi na wiatr, a co zrobili? Ta władza zwolniła ją nawet od podatku PIT od tej nagrody, jak i podatku od sprzedanych w przyszłości książek.

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1606325