Chamenei oskarża USA i Wielką Brytanię o stworzenie Państwa Islamskiego

Obrazek użytkownika Anonymous
Artykuł

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei oskarżył wczoraj Stany Zjednoczone, "syjonistów" i "niegodziwy" rząd brytyjski o stworzenie Państwa Islamskiego.

Było to pierwsze wystąpienie ajatollaha od czasu, gdy w zeszłym miesiącu przeszedł operację prostaty. Reuters pisze, że ta ostra wypowiedź przypomina o nieufności Teheranu wobec Zachodu bez względu na pojawienie się w Syrii i Iraku ekstremistów sunnickich, którzy są wspólnym wrogiem dla szyickiego Iranu i dla USA.

"Ameryka, syjonizm i zwłaszcza wysłużony ekspert w sprawach szerzenia podziałów - niegodziwy rząd Wielkiej Brytanii - ostro nasiliły starania o stworzenie podziałów między sunnitami i szyitami" - stwierdził Chamenei. "Stworzyli oni Al-Kaidę i Da'esz (używany w znaczeniu pejoratywnym arabski akronim nazwy Państwa Islamskiego - al-Dawla al-Islamija fi Irak wa al-Szam), aby doprowadzić do podziałów i do walki przeciwko Republice Islamskiej (Iranowi), ale dziś zwrócili się przeciwko nim (Państwu Islamskiemu)" - oświadczył ajatollah.

Według Reutersa, oskarżenia te wydają się być nawiązaniem do udzielania przez Zachód wsparcia rebeliantom walczącym przeciwko bliskiemu sojusznikowi Iranu - prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. Dżihadyści wyłonili się jako najsilniejsza militarnie grupa syryjskich rebeliantów.

 

Ocena polecanki: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)