Adwokat Ewa Krasowska skierowala wniosek w sprawie wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego wobec Rogalskiego

Obrazek użytkownika Anonymous
Artykuł

Po wywiadzie przesłuchanie

Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zbada, czy mec. Rafał Rogalski swoimi wystąpieniami w mediach naruszył tajemnicę adwokacką. Wniosek w sprawie wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego wobec Rogalskiego skierowała adwokat Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej.

Pismo zostało wczoraj przesłane do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, właściwej do zbadania sprawy. Jak wskazała Krasowska w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, chodzi o naruszenie tajemnicy adwokackiej. – Jest to zasada nieograniczona czasowo, fundamentalna dla zawodu adwokackiego – powiedziała. Wyjaśniła, że w momencie podpisania pełnomocnictwa adwokata obowiązuje tajemnica i nie może on komentować działań swojego mocodawcy, ujawniać pewnych spraw, ale ma zachować wstrzemięźliwość, nawet po wygaśnięciu pełnomocnictwa. – Istnieje bardzo płynna granica pomiędzy tym, co wiemy z mediów, a co zostało nam przekazane przez klienta czy wynika z akt śledztwa. Komentowanie działań mojego mocodawcy, jego poglądów na temat sprawy jest niedopuszczalne – zaznaczyła Ewa Krasowska.

Zwróciła uwagę, że klient musi mieć pewność, iż nawet po ustaniu pełnomocnictwa nic, co zostało przekazane adwokatowi, nie zostanie ujawnione czy skomentowane – jest to koronna zasada wykonywania zawodu adwokata. Z wnioskiem rzecznika dyscyplinarnego NRA teraz zapozna się rzecznik dyscyplinarny warszawskiej ORA, który po analizie całego materiału dowodowego, a także przesłuchaniu mec. Rogalskiego zdecyduje o dalszych krokach, w tym o ewentualnym wszczęciu postępowania dyscyplinarnego. Sprawa może trafić przed sąd dyscyplinarny.

– Mój wniosek nie decyduje o postawieniu komukolwiek zarzutów czy o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu dyscyplinarnego. Ale uważam, że adwokatura winna była w tym przypadku zareagować, bo żaden klient nie chciałby, aby jego były pełnomocnik opowiadał o jego sprawie, chyba że otrzymałby na to pozwolenie swojego mocodawcy – wyjaśniła Ewa Krasowska.

W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad etyki zawodowej adwokat może zostać upomniany, ukarany grzywną, a nawet wydalony z zawodu. Na ocenę postawy adwokata wpływają wcześniejsze postępowania dyscyplinarne zakończone ukaraniem (aktualnie toczy się postępowanie wobec mec. Rogalskiego po skardze, jaką złożył na niego gen. Krzysztof Parulski, były szef NPW). – Ilość zarzutów, ich waga, uprzednia karalność dyscyplinarna ma znaczenie dla kolejnego orzeczenia jakiejkolwiek kary – dodała Krasowska.

Wystąpienie rzecznika dyscyplinarnego NRA ma związek z wywiadem, jakiego mec. Rafał Rogalski udzielił „Rzeczpospolitej”. Adwokat podzielił się w nim wiedzą, jaką nabył, działając w śledztwie dotyczącym katastrofy samolotu Tu-154M jako pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego. Postawił m.in. jednoznaczne tezy wykluczające zamach, a jako winnych tragedii wskazał pilotów.

Adwokat mocno skrytykował też działania posła Antoniego Macierewicza (PiS), szefa zespołu parlamentarnego zajmującego się wyjaśnieniem okoliczności katastrofy Tu-154M.

Źródło: http://www.naszdziennik.pl/wp/31916,po-wywiadzie-przesluchanie.html

Satyr

Ocena polecanki: 
0
Brak głosów

Komentarze

na jedno wychodzi, jest skończony, i dobrze.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#414003

... Rogalski, a wcześniej Tuleya i wielu innych prawników od siedmiu boleści, o których jeszcze nie jest tak głośno, to są tylko pożyteczni idioci wyzuci z honoru i uczciwości zawodowej. Czarno widzę ich dalszą karierę zawodową, a w zasadzie jej nie widzę.

Pozdrawiam, Satyr 
________________________ 
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#414004

bez wzgledu na to co nim powodowalo, ze zrobil taka wolte spelnil jakas role pozyteczna - z pktu widzenia korzysci dla PO.
Oni o nim nie zapomna.
Czy rzecznik Kwasniewskiego po aferze z reklama Forte zostal skonczony?
Nie, tylko jako "zderzak" Kwasniewskiego odstrzelony w swietle jupiterow a potem przesuniety na BARDZO INTRATNE STANOWISKA,
ktore z dala od kamer sypia mu tysiace do kieszeni od wielu juz lat - gosc milczy o prawdzie a system
[ no ten uklad zabetonowany ]
ma wiernego sluge na kiwniecie palcem w kazdej chwili.
I dostep np do wiedzy o wszelkich szykowanych prywatyzacjach a taka wiedza przeklada sie na Grube Miliardy !
Albo taki np Arlukowicz - niby gwiazda przeciw hazardzistom PO - zrobil wolte , jest w PO zamiast w SLD i jeszcze dostal ministra....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#414005

o większego trudno zucha
jak był Stefek Burczymucha:

http://niezalezna.pl/41120-niesiolowski-szaleje-broni-rogalskiego-i-atakuje-rade-adwokacka

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#414009

Zgadzam się.
Ludzie piszący, że on jest skończony jako adwokat, zapominają w jakim kraju żyją.
Na jego karierę, przynajmniej dopóki PO jest u władzy, może ta sprawa wpłynąć bardzo pozytywnie, a sprzeniewierzenie się etyce zawodowej pogrąży go równie głęboko, jak demaskowane przy różnych okazjach kolejne kłamstwa pogrążają Tuska i jego kompanów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#414012