Dwie Golgoty - Rotmistrz Witold Pilecki

Obrazek użytkownika Smok Gorynycz
Kultura

18 listopada 2016 r. o 15.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone jednemu z największych bohaterów Rzeczypospolitej – Witoldowi Pileckiemu. Dwie Golgoty  to próba spojrzenia na tą postać przez pryzmat wiary i filozofii. To nie przypadek, że Rotmistrz poświęcił swoje życie, to nie prosty odruch żołnierza rzucającego się w wir walki – Jego postawa wynikała bezpośrednio z formacji duchowej i intelektualnej. Uznał, że jako żołnierz ma obowiązek chronić obywateli Rzeczypospolitej wszędzie tam, gdzie grozi im niebezpieczeństwo zagłady (obowiązek stanu) – więc nie z brawury, lecz z konsekwencji wyboru drogi życia – poszedł w piekło Auschwitz i powrócił do kraju by kontynuować konspirację pod okupacją komunistyczną. Te jego wybory – zaprowadziły Rotmistrza na dwie Golgoty – niemieckiego obozu koncentracyjnego i komunistycznego więzienia na Rakowieckiej. Opowiemy o nich dwoma spektaklami:

Głosy - to opowiedziana przez poetę rzeczywistość obozów koncentracyjnych, z całą brutalnością, bólem, cierpieniem, a zarazem z postaciami, które rozświetlają ciemność – Sprawiedliwymi wśród piekła zagłady. Jest to spektakl multimedialny – usłyszą Państwo o tych, którzy już tylko głosem mogą zaświadczyć o swym istnieniu – a głosów swych im użyczyli:

Michał Żebrowski, Jerzy Zelnik, ś. p. Janusz Zakrzeński, Katarzyna Wełpa, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Müller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Anna Majcher, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, ś. p. Krzysztof Kołbasiuk, Tadeusz Kawecki, Mikołaj Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartłomiej Głogowski, Sylwia Gliwa, Stanisław Dembski, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Urszula Bartos-Gęsikowska, Adam Biedrzycki.

tekst: Bohdan Urbankowski, koncepcja, scenariusz, reżyseria, produkcja: Maryla Ścibor Marchocka (Teatr Rapsodyczny)

 

Śmierć Rotmistrza Witolda Pileckiego – to spektakl przygotowany przez młodych ludzi – uczniów i absolwentów Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Brzesku (diecezja tarnowska) z Grupy Projektowej Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy! Spektakl opowiada o ostatnich miesiącach życia Rotmistrza, o Jego niezłomnej postawie, wierze, kontraście pomiędzy Nim a tymi, którzy stali się Jego katami. To ważny spektakl przypominający o granicach, o nazywaniu dobra – dobrem, zła – złem, spektakl przeciwstawiający się dzisiejszemu tak popularnemu relatywizmowi.

scenariusz i reżyseria: Barbara Maria Górczewska

 

Całość dopełni rozmowa z prof. Tomaszem Panfilem (KUL)

 

Zapraszamy Państwa na spotkanie niebanalne, pozwalające „zejść głębiej” zobaczyć wartości i ślad Pana Boga w naszej historii.

 

18.11.2016 r. godzina 15.00 Dolny Kościół Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

WSTĘP WOLNY

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (14 głosów)

Komentarze

Chciałoby się powiedzieć...

Kogóż my tu mamy? A Maxa vel platfusa minimusa nie wziąłeś ze sobą?Przecież byliście nierozłączkami, szczególnie kiedy chodziło o rozbicie NP? Czyżby blogi wam się "zrolowały"?

Ale witaj, witaj. Tylko paszkwili już nie rozsyłajcie na PW. I tak po czasie stają się własnością Wspólnoty NP

PS. A Maxik nadal pisuje te swoje teksty, tylko odrobinę płytsze niż jego gardło?.

Vote up!
9
Vote down!
0

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#1525820

Smoku Gorynyczu!

Tak, masz rację, że niezłomnemu Witoldowi Pileckiemu po tylu latach zapomnienia przez rządzących do roku 2015, teraz należy oddać cześć poprzez organizowanie spotkań ku Jego czci i upamiętniać tę postać. Dlatego twojego wpisu na NP nie oceniłem negatywnie, ani też pozytywnie. Dlaczego??? 

Pozwolisz, że wrócę do czasów old.niepoprawni,pl, kiedy byłeś na NP znaczącym adminem.

Wiesz o tym, że każdy z osobna człowiek ma pamięć taką, jaką ma. Ja mam bardzo dobrą, a internet jeszcze większą, więc by nie cytować z pamięci - bez trudu znalazłem twój komentarz, w którym z pozycji admina NP wystąpiłeś w obronie łobuza zalogowanego na NP pod nickiem "Tańczący w Widłami". Tenże lżył naszego Niepoprawnego poetę o nicku Lwow47, drwił, szydził, poniżał i deprecjonował w wielu swoich kometarzach pod Jego patriotycznymi wierszami. A kiedy ostro postawiłem się TzW w obronie naszego wieszcza Kazimierza Węgrzyna, który ma na swoim "koncie" grubo ponad 15 tysięcy wierszy o wydźwięku na wskrość patriotycznym, jest bardzo znanym naszym poetą na wielu kontynentach, autorem ponad 150 tomów wierszy... - to co zrobiłeś??? Dałeś mi reprymendę, bo... twoim wówczas mottem był tekst, cyt. "Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie"

Cóz za bałwochwalstwo wyziewało z części tego twojego motta!!!

A ty dziś masz czelność być takim "patriotycznym", zamieszczając powyższy wpis??? Hipokryzja wielkiego formatu!!! To co? Już Blog-n-Roll ci nie wystarcza, by... zaistnieć ponownie w blogosferze?

Rozumiem, że Blog-n-Roll jest w agonii, a między innymi w związku z twoim administrowaniem. Masz dar rozwalania wszystkiego, za co byś się nie wziął, czego dowodem jest 47 lokata Blog-n-Roll w rankingu blogerskich stron patriotycznych. Zaznaczam, że serwis Niepoprawni.pl jest na pozycji drugiej!

Reasumując:
zejdź mi z oczu ty, który reklamujesz sieć telefonii komórkowej o nazwie "Kuta-fon".

 

Satyr

Vote up!
4
Vote down!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1525869