Podatek wałowy

Obrazek użytkownika Bacz
Gospodarka

Wpływy z podatków powszechnych powinny
iść na cele (funkcje państwa lub samorządu) wspólne. Są jednak cele partykularne, które dotyczą dużej części społeczeństwa ale daleko nie wszystkich - te cele należy finansować z podatków od tych którzy z realizacji tych celów korzystają. To elementarz sprawiedliwości i dobrego zarządzania środkami publicznymi.

Kto korzysta z wałów przeciwpowodziowych?
Z wałów przeciwpowodziowych korzystają mieszkańcy tzw. terenów zalewowych. Ważną kwestią jest że powierzchnia którą zalała by nawet ta największa obecna powódź stanowiła by mały procent całego kraju nawet gdyby w ogóle wałów nie budowano. Dlaczego powiedzmy 90% ludzi, których powódź nigdy nie dotkie ma płacić w podatkach na budowę wałów z których korzyści ma tylko 10% ludzi? Wały powinny być budowane i utrzymywane na koszt tych, którzy z ich funkcji korzystają. Praktycznie należy to tak przeprowadzić że należy geodezyjnie wyznaczyć zasięg terenów zalewowych dla każdej rzeki, z drugiej strony trzeba obliczyć koszty utrzymania i modernizacji wałów na tej rzece. Po podzieleniu kosztów przez powierzchnię otrzymamy ile właściciele powinni płacić podatku wałowego od metra kw. działki znajdującej się obszarze zalewowym.
Bacz

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Podobnież: koszty usuwania szkód pogórniczych powinny być rozłożone na tych, którzy maja budynki nad zapadającymi się kopalnianymi chodnikami...no bo na cholerę mieć tam budynek, nie?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#61510

To jest zupełnie inna sytuacja bo szkody górnicze powstają na skutek działania człowieka - za nie powinien zapłacić sprawca.
Pozdrawiam. Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#61610

Wały powinny być budowane i utrzymywane na koszt tych, którzy z ich funkcji korzystają.

Przecież gminy również mają jakieś fundusze i być może część tych pieniędzy idzie na "budowanie i utrzymywanie" wałów przeciwpowodziowych. To nawet bardzo prawdopodobne.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#61519

To jest dobre rozwiązanie, że to samorządy budują i utrzymują wały, chodzi tylko o to aby kosztami tych działań nie obciążać wszystkich właścicieli ale selektywnie tych, którzy korzystają.
Pozdrawiam. Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#61529

ale za to gminy narażone na zalewanie powinny wprowadzić myto, szczególnie za spacery po wałach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#61525

W sumie w każdym społeczeństwie jest pełno "wałów", i to wcale nie przeciwpowodziowych. Uważam, że to przede wszystkim ich powinno się obciążyć dodatkowym podatkiem. ;p

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#61526

proponuje obciążyć podatkiem od stonki ziemnaczanej tych, którzy uprawiają ziemnaki

pozdro

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#61566