Obalanie zabobonów. Odcinek 2.
Dzisiaj drugi odcinek z cyklu Obalanie zabobonów. Odcinek pierwszy jest tutaj.
Zabobon 2. System polegający na tym, że państwo poprzez dawanie lub nie koncesji decyduje o tym, kto i w jaki sposób może prowadzić jakąś działalność, jest zły.
Obalenie zabobonu: System polegający na tym, że państwo poprzez dawanie lub nie koncesji decyduje o tym, kto i w jaki sposób może prowadzić jakąś działalność, jest dobry.
Przykład: Państwo chce mieć państwowe drużyny szachowe. W związku z tym tworzy ministerstwo gry w szachy, zatrudnia ministra, wiceministrów, dyrektorów departamentów, urzędników, prawników, księgowych, kadrowych oraz związkowców zawodowych. Wynajmuje budynki dla ministerstwa oraz terenowych przedstawicielstw ministerstwa. Opłaca rachunki związane z funkcjonowaniem ministerstwa i jego przedstawicielstw i płaci pensje swojej ekipie. Zatrudnia trenerów szachowych i zawodników no i płaci im pensje.
Jak już państwowe drużyny szachowe istnieją, państwo patrzy, co jego szachiści potrafią, w czym są dobrzy, w czym źli itd. Po czym zgłasza drużyny do rozgrywek. W rozgrywkach mogą brać udział również drużyny prywatnych właścicieli. Żeby drużyna prywatnego właściciela mogłą wziąć udział w rozgrywkach, właściciel musi dostać koncesję. Koncesję wydaje państwo. Aby dostać koncesję właściciel drużyny musi spełnić określone warunki. Oto niektóre z warunków, jakie spełnić musi właściciel drużyny, aby dostać koncesję:
* Właściciel może zatrudnić tylko tych szachistów, którzy posiadają stosowny certyfikat. Certyfikat wydaje państwo.
* Właściciel drużyny szachowej musi zobowiązać się, że jego zawodnicy nie będą grać debiutów zakazanych regulaminem (niektóre zakazane regulaminem debiuty: Obrona Grünfelda, Nowoczesny Benoni oraz Caro-Cann). Wykaz zakazanych debiutów sporządza państwo.
* Właściciel drużyny musi zobowiązać się, że jego zawodnicy będą grać określone debiuty (m.in.: Obronę Królewsko-Indyjską, Partię Szkocką oraz Obronę Sycylijską Wariant Najdorfa). Wykaz debiutów, które trzeba grać, sporządza państwo.
* Zawodnicy mogą trenować w określonym czasie. To, kiedy zawodnicy mogą trenować, jak długo mogą trenować i w jaki sposób mogą trenować, określa państwo.
Przykładzik z szachami napisałem po tym, jak w radiowej Jedynce usłyszałem jakiegoś górniczego działacza związkowego, który stwierdził, iż prywatne kopalnie oczywiście mogą sobie istnieć i że to nawet dobrze, bo jak istnieją kopalnie państwowe oraz prywatne, to jest konkurencja, a konkurencja jest fajna.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 677 odsłon