„POŻEGNANIE Z HISTORIĄ” 20 kwietnia 2012r., godz. 15:00-17:00 Plac Mickiewicza

Obrazek użytkownika Gaba
Kultura

Zapraszamy na:

1. CO: akcja społeczna „POŻEGNANIE Z HISTORIĄ – czyli – Bismarck by tego lepiej nie wymyślił” (piknik historyczny).

2. GDZIE: Plac Mickiewicza w Poznaniu.

3. KIEDY: w piątek 20 kwietnia, od godziny 15:00 do 17:00.

4. KTO ZAINICJOWAŁ: absolwenci historii z lat 80-tych.

5. KTO ORGANIZUJE: Fundacja św. Benedykta.

6. KTO WSPIERA: Stowarzyszenie NZS ’80, Niezależne Zrzeszenie Studentów, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, Klub Inteligencji Katolickiej, nauczyciele historii z poznańskich szkół i uczelni.

7. DLACZEGO TO ROBIMY: Tą społeczną akcją chcemy dołączyć do wielu inicjatyw w Polsce broniących prawa do nauczania historii w drugiej i trzeciej klasie liceum. Jako historycy, którzy rozpoczęli studia w pamiętnym 1980 r. – nie możemy pogodzić się z tą błędną i głęboko szkodliwą decyzją. Zamierzamy przedstawić krótko obecną sytuację w szkołach po trzech latach od wprowadzenia zmian w programie nauczania ogólnego. Zamierzamy także namawiać do licznego podpisywania petycji protestującej przeciw fatalnym zmianom w podstawie programowej nauczania w zakresie historii i innych przedmiotów.

8. W JAKI SPOSÓB: Chcemy, aby forma tej społecznej akcji wykraczała poza zwyczajową formułę konferencji prasowej, czy słusznego przemówienia. Dlatego do udziału w „POŻEGNANIU Z HISTORIĄ…” zaprosiliśmy ludzi, którzy na co dzień z nią żyją. Nie tylko nauczycieli szkolnych i akademickich, ale także członków grup rekonstrukcyjnych, bractw rycerskich, zespołów śpiewających o historii i tańczących historyczne tańce.

9. DLACZEGO W TYM MIEJSCU: Zbieramy się na Placu Mickiewicza, na którym 100 lat temu stał pomnik Bismarcka. Żelazny Kanclerz był symbolem pruskiej walki z polskością. Sądzimy, że byłby bardzo zadowolony z decyzji o likwidacji nauczania polskiej historii w dwóch ostatnich klasach liceów.

10. CO TY MOŻESZ ZROBIĆ: Przyłączyć się do nas, propagować akcję historyczną, zachęcić i przyprowadzić nowych uczestników. Do naszej akcji (od Wielkanocy) dołączyły już różne grupy środowiska. Wszystkich zainteresowanych obroną historii – serdecznie zapraszamy.

2012-04-18 20:36:24 +0200

Brak głosów

Komentarze

Pięknie! Za Poznaniem powinny pójść inne ośrodki akademickie. Przede wszystkim Warszawa, jako stolica bądź co bądź. Tak się zastanawiam - oby nie na próżno - jakie symboliczne miejsce można wybrać.

Dziękuję za tę wiadomość i pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#246404