Międzynarodowa komisja zbada katastrofę smoleńską?

Obrazek użytkownika obiboknawlasnykoszt@tlen.pl
Artykuł

Jedyną szansą na wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej jest powołanie międzynarodowej komisji, która zbada na nowo wszystkie okoliczności, przyczyny oraz wszystko to, co działo się już po katastrofie rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku.

Naukowcy, eksperci i prawnicy podczas posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. wyjaśniali aspekty prawne powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania przyczyn katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku.

Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu, podkreślił, że 63. proc. Polaków domaga się międzynarodowej komisji w sprawie Smoleńska. Poseł przypomniał, że już dwa lata temu wraz z Anną Fotygą złożył w Kongresie Stanów Zjednoczonych petycję podpisaną przez 350 tysięcy osób, obywateli Polski i USA, wnoszącą o powołanie takiej komisji.

- Rząd wciąż odmawia powołania takiej komisji. A my mamy obowiązek rozważyć wszystkie aspekty prawne dotyczące tego, jak działano w sprawie katastrofy smoleńskiej, bo nie ma wątpliwości, że istnieje bardzo wiele prawnych i technicznych zaniedbań – powiedział Macierewicz. - Po blisko trzech latach jesteśmy świadomi ogromu zaniedbań i działań, które trzeba nazwać bezprawnymi - dodał.

- Badanie przyczyn katastrofy według konwencji chicagowskiej było jednym wielkim ciągiem naruszeń – powiedział podczas posiedzenia jeden z obecnych prawników prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Profesor Jasudowicz omówił aspekty prawne powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania przyczyn katastrofy. - Skala zawinień w sprawie Smoleńska jest bardzo duża – powiedział podczas posiedzenia komisji.

Jak podkreślił prawnik, Międzypaństwowy Komitet Lotniczy jest skupiony wokół Wspólnoty Niepodległych Państw.

- Przede wszystkim chciałbym zapytać, kiedy Wspólnota Niepodległych Państw wyrażała jakąkolwiek swoją wolę, zgodę na zaangażowanie MAK w tym zakresie, gdzie są przedstawiciele WNP w składzie komitetu MAK. Sam ten organ był nielegalny z tego punktu widzenia. Kiedy się dobrze przestudiuje protokół 13 wraz z komentarzami, czyli wraz z orzecznictwem w systemie konwencji chicagowskiej i narastaniem standardów szczegółowych, okazuje się, że niemal wszystko zostało zaprzepaszczone, splugawione i naruszone – dodał prof. Tadeusz Jasudowicz.

Zaznaczył jednocześnie, że zbyt mało mówi się o roli Edmunda Klicha jako akredytowanego w komisji MAK.

– Jego prawem było zażądanie natychmiast priorytetowego badania miejsca zdarzenia i wraku samolotu przez stronę polską. I w to miejsce schodzi on na zupełne dyspozycje władz oraz służb rosyjskich i pełne przyzwolenie, być może ze strachu, a może ze złej woli, ze strony polskiej. Było prawem i obowiązkiem Klicha, żeby wykazywać postawę inicjatywną i żądać przeprowadzenia konkretnych czynności śledczych, a także dbać o jakość tych czynności, o co nie zadbał - dodał profesor z UMK.

Profesor Jasudowicz podkreślił także, że w interesie władz prowadzących postępowanie w sprawie katastrofy było włączenie do niego rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Istotne jest to, że istnieje prawo do partycypacji rodzin. Ogromne orzecznictwo strasburskie używa terminu albo śledztwo dostępne dla rodziny, albo (…) bezwzględnie konieczne jest, żeby najbliżsi krewni byli włączeni w postępowanie w zakresie i stopniu zabezpieczającym ochronę ich prawowitych interesów – wyjaśnił prof. Jasudowicz.

Zauważył, że w interesie władz prowadzących postępowanie w sprawie katastrofy było włączenie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Udział rodzin oznacza dostęp do akt sprawy, dostęp do materiałów i dokumentów oraz prawo do inicjowania czynności śledczych, a także prawo do występowania o ekspertyzy krajowe i zagraniczne.

Profesor dodał także, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu „nie będzie miał wątpliwości, że rodziny zostały potraktowane w sposób nieludzki i poniżający”.

Autor: Marta Milczarska

Za:
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/14426,miedzynarodowa-komisja-zbada-katastrofe-smolenska.html

Brak głosów