Japonia: 70. rocznica ataku bombowego w Tokio

Obrazek użytkownika Anonymous
Notka

Japończycy obchodzą 70. rocznicę nalotu na Tokio, w którym zginęło około 100 tys. osób. Atak na stolicę, do którego doszło w 1945 roku, uważany jest za jeden z najbardziej śmiertelnych zamachów bombowych w historii tego państwa - podaje serwis "ABC News".
Plan nalotu na Tokio powstał wkrótce po japońskim ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbour. Zakładał on zmasowane ataki z powietrza na stolicę i większe miasta Japonii. Amerykańskie bombowce B-29 zrzuciły około 500 tys. ładunków łatwopalnych, powodując śmierć blisko 100 tys. Japończyków. Szacuje się, że zginęło wówczas więcej osób niż podczas eksplozji bomb atomowych w Hiroszimie czy Nagasaki.

- Minęło 70 lat od bombardowania, ale wciąż pamiętam drastyczne sceny, które są w mojej głowie. To było gorsze niż piekło - opowiada Kisako Motoki, który był wówczas 10-letnim chłopcem. - Widziałem, jak topią się ludzkie ciała, które były dosłownie wszędzie. Nie mogłem uwierzyć w to, co się dzieje - wspomina.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

9 marca 1945 r. dowódca XXI Grupy Bombowej amerykańskiej armii na Pacyfiku gen. Curtis E. LeMay wydał rozkaz nalotu na Tokio, w którym zginęło ok. 100 tys. osób. ”Zabijanie Japończyków nie przeszkadzało mi wówczas. Przypuszczam jednak, że gdybyśmy przegrali wojnę, bylibyśmy sądzeni za zbrodnie wojenne” - oceniał potem gen. LeMay.

Plan nalotu na Tokio powstał wkrótce po japońskim ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbour. Na początku 1942 roku stolica cesarstwa była jednak poza zasięgiem bombowców USAAF.

8 kwietnia 1942 roku ppłk James Doolittle przeprowadził pierwszy nalot na Tokio z udziałem 16 średnich bombowców B-25, które wystartowały z pokładu lotniskowca USS Hornet. W drodze powrotnej większość samolotów rozbiło się na terenie Chin, kilku lotników zginęło lub dostało się do niewoli. Atak miał raczej znaczenie psychologiczne niż militarne, gdyż straty japońskie były stosunkowo niewielkie.

Sytuacja zmieniła się jesienią1944 r. gdy amerykańskie oddziały zdobyły położone na Pacyfiku wyspy Guam, Saipan i Tinian. Zbudowano tam lotniska polowe dla ciężkich bombowców B-29 „Superfortress”, zdolnych do przenoszenia bomb o masie do 9 t. Pierwszy z dużych nalotów na Tokio miał miejsce 24 listopada 1944 r.

                                                              Wikimedia Commons

 

]]>http://dzieje.pl/aktualnosci/70-rocznica-nalotu-na-tokio-w-ktorym-zginel...]]>

Vote up!
1
Vote down!
0
#1469187