Go! Tuś, go!

Obrazek użytkownika wilre
Notka

..

TUSKOIDÓW do TOTALU pełny ODLOT

17/2/2013
 

 

 

Raytheon — wojskowy kontraktor zademonstrował działanie system RIOT służący do profilowania obywateli na podstawie informacji zbieranych z serwisów społecznościowych.

Jak Riot zbiera informację na twój temat

Na stronie Guardiana można zobaczyć wideo-demonstrację Riota z 2010 roku:

RIOT, czyli (Rapid Information Overlay Technology) nie został jeszcze sprzedany żadnemu klientowi komercyjnie, ale Raytheon przyznaje, że podzielił się nim z rządem USA.

RIOT

RIOT już teraz potrafi:

  • zwrócić koordynaty GPS w jakich kiedykolwiek przebywała dana osoba (o ile ujawniła swoją lokalizację np. w metadanych obrazków wrzucanych do internetu lub w check-inach na Facebooku — por. “Hacked by cycki“)
  • pokazać najpopularniejsze miejsca w jakich przebywa dana osoba (na podstawie m.in. 4square’a i GoWalli) i skorelować je z czasem w jakim zazwyczaj tam bywa.
  • zwizualizować inne osoby, z jakim “śledzony obywatel” wchodził w interakcję (np. na Twitterze).

Pod koniec prezentacji, pracownik Raytheona wypowiada coś co powinno nas wszystkich zaniepokoić:

Więc [jak wychodzi nam z analizy] jeśli chcemy namierzyć Nicka [przykładowa ofiara] albo pogmerać mu przy laptopie powinniśmy odwiedzić siłownie o 6am w Poniedziałek [bo tam zazwyczaj bywa].

Profilowanie na potrzeby rządu

Bardzo byśmy się zdziwili, gdyby Riot był jedynym oprogramowaniem do profilowania obywateli. Już teraz do dyspozycji każdy z nas ma narzędzia do profesjonalnego rekonesansu i profilowania typu genialne Maltego lub świeży framework recon-ng.

W czasach internetu inwigilacja jest mocno ułatwiona. Ludzi nie trzeba zmuszać do ujawniania informacji o sobie, swoich znajomych czy miejscach w których przebywają — ludzie z chęcią robią to sami… i nawet jeśli nie korzystają z internetu to nie rozstają się z telefonami komórkowymi.

Już 3 lata temu opisywaliśmy serwis o wdzięcznej nazwie “Proszę, obrabuj mnie!“, który działa dzięki publicznemu API Twittera.

Narzędzia takie jak Riot na pewno znajdą zastosowanie przy analizie w czasie rzeczywistym przygotowywań do “nowoczesnych” e-manifestacji, takich jak te, które w 2010 roku miały miejsce w Egipcie lub tych, które całkiem niedawno odbyły się w Syrii

Chyba czas zacząć tworzyć fałszywe tożsamości w internecie. Nigdy nie wiadomo, kiedy będą mogły się przydać…

APPENDIX.

 

 

- autorytet może mieć ktoś, kto posiada siłę, która przekłada się na skuteczność działania; 

 

 

 

Nie ma co się „modlić do społeczeństwa o spokój”. Każda władza w tym kraju musi pogodzić się z tym, że będzie znienawidzona. Musi mieć tez odwagę podejmowania niepopularnych decyzji. Usuwa głodujących chłopów, bo ma cel; („coś do zrobienia”);

- potrzeba zintegrowanego układu władzy;





 

- demokracja nie jest wartością najwyższą. Jest bardzo ważna, ale ma przede wszystkim służyć transformacji i innym celom. 

 

..( fragmenty z artykułu A. Gutkowskiej, „Poglądy pana Tuska”)  

 

Brak głosów