Co posłowie zrobią z ustawami Lecha Kaczyńskiego

Obrazek użytkownika kura domowa
Artykuł

Zmarły tragicznie prezydent RP Lech Kaczyński zdeponował w Sejmie "testament" w postaci projektów ustaw, którymi chciał zabezpieczyć los zasłużonych dla Ojczyzny. Koalicja PO - PSL, która tak licznie obsiada w tej kadencji ławy sejmowe, robiła dotąd wszystko, aby prezydenckie projekty nie wyszły z "sejmowej zamrażarki".

Na trzy dni przed katastrofą pod Katyniem na wniosek Prawa i Sprawiedliwości zebrała się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Posiedzenie zwołano w trybie nadzwyczajnym, ponieważ posłowie żądali wyjaśnień dotyczących tego, co od ponad roku dzieje się z prezydenckimi projektami ustaw - wniesionym jeszcze w listopadzie 2008 r. projektem ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz projektem ustawy o świadczeniu substytucyjnym dla osób represjonowanych w latach 1939-1956 przez Związek Sowiecki (został złożony w Sejmie w lutym 2009 r.). Pierwsza z tych inicjatyw stawia sobie za cel uhonorowanie i otoczenie opieką osób najbardziej zasłużonych, którym Polska zawdzięcza niepodległość. Druga - wypłatę symbolicznych odszkodowań dla ofiar represji komunistycznych.
 

Występując z inicjatywą, prezydent Lech Kaczyński zapewne dobrze pamiętał ów wstyd, jaki sześć lat temu stał się udziałem nas wszystkich, na wieść, że generał Stanisław Skalski, lotnik, bohater września i Bitwy o Anglię, po wojnie osadzony przez komunistów w celi śmierci, w wolnej Polsce wylądował w przytułku. "Tak w Polsce umiera bohater. Opuszczony i pozbawiony dorobku życia zmarł as bitwy o Anglię" - pisała prasa w 2004 roku. Skalski zmarł w nędzy zaledwie dzień po obchodach Święta Niepodległości...
 

Kaczyńskiego, o których losie Sejm dotąd nie rozstrzygnął:

- Ustawa o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach - złożona do laski marszałkowskiej 17.12.2007 r., druk nr 1131, dopiero po 10 miesiącach skierowana do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. I czytanie w komisji odbyło się 6.11.2008 r.

- Ustawa o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego - złożona 30.06.2008 r. - marszałek nie nadał jej dotychczas numeru druku.

- Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwana w skrócie "ustawą o bonach towarowych". Jej celem jest zwolnienie z podatku bonów towarowych przyznawanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Projekt wniesiony (na prośbę drobnych przedsiębiorców) 19.02.2009 r. Prezydent chciał go skierować na szybką ścieżkę legislacyjną, aby wszedł w życie jeszcze przed ubiegłorocznymi świętami. Druk 2637. I czytanie odbyło się 22.01.2010 r. Projekt leżakuje w Komisji Finansów Publicznych.

- Projekt zmian w ustawie o pracownikach tymczasowych - złożony 6.01.2010 r. Cel - ochrona pracowników. Projekt zmierza do uniemożliwienia pracodawcom zastępowania pracowników zatrudnionych na stałe - pracownikami tymczasowymi. Druk nr 2807. Projekt skierowany 19.02.2010 r. do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Projekt o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Projekt wniesiony 4.02.2010 r., druk nr 2739, skierowany do pracy w komisjach 9.02.2010 r. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Projekt gwarantuje Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Straży Pożarnej i organom nadzoru górniczego prawo niezapowiedzianej kontroli w przedsiębiorstwach.

- Projekt nowelizacji ustawy o orderach i odznaczeniach - wniesiony 19.02.2010 r. Nie otrzymał dotąd numeru druku. Projekt przewiduje ustanowienie nowego odznaczenia wojskowego dla żołnierzy kontyngentów wojskowych służących poza granicami oraz załóg samolotów i funkcjonariuszy BOR obsługujących zagraniczne operacje wojskowe.

- Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - wniesiony 1.03.2010 r., nr druku 2854. To nowe święto państwowe prezydent chciał ustanowić na 1 marca. Projekt został 5 marca skierowany do Komisji Kultury i Środków Przekazu.

- Projekt zmian w kodeksie karnym - złożony 25.03.2010 r., popularnie zwany "ustawą antychuligańską". Prezydent zaproponował w nim zaostrzenie kar i obniżenie wieku karalności sprawców występków o charakterze chuligańskim, takich jak bójki, wandalizm, zakłócanie ciszy nocnej.
 

 

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100429&typ=po&id=po01.txt

 

Brak głosów