TRIDUUM PASCHALNE A.D. 2013

Obrazek użytkownika DOBREGO DNIA
Idee

DZIEŃ DOBRY, Wszystkim Państwu życzę w tym szczególnym czasie Świętego Triduum Paschalnego dobrego przeżycia pamiątki ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii w WIELKI CZWARTEK oraz Męki, Śmierci Chrystusa w WIELKI PIĄTEK oraz Jego Z MARTWYCH POWSTANIA w WIELKĄ SOBOTĘ - pamiętajmy, że każdy z nas jest kochany przez Boga, a wyrazem tej Miłości była ofiara Jezusa na krzyżu. Pojednajmy się z Bogiem i przeżyjmy te Święta w pokoju serca, który daje tylko Zbawiciel Świata.

PS. BĘDZIE DOBRZE - ale tylko z Bogiem :)

Pozdrawiam serdecznie!

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Z okazji właśnie zaczynającego się Triduum Paschalnego wklejam link do jednego z najbardziej niezwykłych utworów w dziejach muzyki i literatury: psalm Dawida "Miserere mei, Deus". Ułożony przez króla Dawida jako wyraz skruchy po odebraniu Batszeby Uriaszowi i wysłaniu go na pewną śmierć na wojnie (przygotował podstęp).

Wielu kompozytorów pisało do tego muzykę, ale najbardziej znana jest Gregoria Allegriego (1582-1652). Ówczesny papież uznał, że ma ona jakąś niesamowitą, niemal nadprzyrodzoną moc i, po pierwsze, nakazał wykonywać utwór tylko w Wielkim Tygodniu (i to tylko dwa razy), i tylko w Kaplicy Sykstyńskiej, a po drugie, pod karą ekskomuniki zakazał wykonawcom rozpowszechniania nut. Pewnie żeby tej niezwykłej muzyki nie sprofanować, nie spospolicić.

I tak było przez ponad 100 lat, do czasu, kiedy zjawił się tam 14-letni Mozart i po wysłuchaniu, po powrocie do domu, spisał sobie z pamięci nuty. Potrafił. Utwór został powtórzony w Wielki Piątek, co pozwoliło Mozartowi nanieść poprawki i uzupełnienia.
Jego rodzice obawiali się sankcji ze strony Watykanu. Papież jednak kochał muzykę i docenił geniusz młodego Mozarta - i mu odpuścił.

Wykonuje świetny zespół "The Sixteen". Podobnie wykonywano to w Kaplicy Sykstyńskiej. Tzn. grupki śpiewaków stały oddzielnie: wysoko i naprzeciw siebie. Wrażenie musiało być niezwykłe. A oto link do tego niezwykłego utworu:

http://www.youtube.com/watch?v=Z7X_UNkSwUw

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#346801

 Poruszające! To jest taki utwór, że gdy usłyszysz mały fragmencik, staniesz zachwycony i nie odejdziesz, póki nie wysłuchasz do końca.

    Partia sopranu - urzekająca!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bożena Cz.

#346822

A tutaj właśnie Claire Lefilliatre w Tenebrae De Lalande'a, lekcja na Wielki Czwartek. To drżenie głosu w niektórych miejscach jest techniką typową dla baroku.
Tekstem są głównie Lamentacje Jeremiasza. Kapitalne są wyśpiewywane "nagłówki" (są w Biblii) Alef, Beth, Gimel itd - ciagnące się przez kilka taktów, mnie się to kojarzy z rozbudowanymi ozdobnie inicjałami na pergaminach. Ale to wszystko ściśle wg nut. Link:

http://www.youtube.com/watch?v=MUbYioTQzLQ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#347080

"Jerusalem, convertere ad Dominum, Deum tuum", czyli Jeruzalem, nawróć się do Pana, twego Boga".

Można łatwo przewidzieć, co teraz, w naszych czasach, wołałby Jeremiasz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#347094