Zachodnie media: Po takim wycieku TTIP może wcale nie ujrzy światła dziennego

Obrazek użytkownika Świetobor
Świat

Dwa artykuły o TTIP. Może przestańcie zajmować się KOD-em a zwróćcie uwagę na rzeczy dużo ważniejsze. Jak PiS się bedzie opowiadał za tą umową to stanie się ona gwoździem do trumny. Całego kraju. A niejaki Waszczykowski tę umowę wychwala. Nie sądze że robi to bez porozumienia z "górą".  

 

Po tym jak wyciekły dokumenty dotyczące porozumienia o transatlantyckiej strefie wolnego handlu (TTIP), rzucające światło na próby wywierania przez Waszyngton presji na Brukselę, wielu zachodnich dziennikarzy i analityków doszło do wniosku, że do umowy może wcale nie dojdzie.

„Dzisiejszy wyciek szokującego tekstu porozumienia TTIP oznacza początek końca znienawidzonej umowy handlowej pomiędzy UE i USA i stanowi najdogodniejszy moment dla rozmów nt. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE” — pisze w The Independent autor książki „TTIP: Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji” John Hilary.

Jak mówi autor książki, dokumenty wyraźnie pokazują, że w przypadku zawarcia umowy amerykańskie firmy uzyskają bezprecedensową kontrolę nad europejskimi normami sanitarnymi i zasadami bezpieczeństwa.

„Zwracam się do wszystkich tych, którzy mówili, że my tylko napędzamy strach i że UE nigdy do tego nie dopuści — mieliśmy rację, a wy byliście w błędzie” — pisze w artykule.

Jak powiedział Hilary, wyciek dokumentów dotyczących TTIP stawia unijnych liderów przed wyborem: bądź odmówią dalszych rozmów w kwestii porozumienia, bądź ryzykują rozpadem całego europejskiego projektu.

„Lista minusów planowanego przez UE i USA porozumienia okazuje się dla Europejczyków nazbyt długa: nieciekawie przedstawia się sytuacja z przejrzystością, sądami arbitrażowymi itd. Europa nie może sobie pozwolić ustępstw w sferze unijnych standardów” — pisze polityczny korespondent Deutsche Welle Jens Turo.

Jeśli natomiast rząd jakiegoś kraju UE ośmieli się przyjąć ustawę podwyższającą standardy społeczne czy w zakresie ochrony środowiska, TTIP da amerykańskim inwestorom prawo składania na taki kraj skargi za utratę dochodu.

Jeśli oznacza to, że TTIP skazane jest na fiasko — to niech tak się zadzieje — mówi Turo.

Niemiecki korespondent zauważa, że sam pomysł stworzenia transatlantyckiego partnerstwa był godny realizacji, jednak rzeczywistość sprawia, że umowa nie stworzy „bardziej jasnych, wyraźnych reguł” dla setek milionów obywateli UE i USA.

Dziennikarz skrytykował atmosferę tajemnicy wokół rozmów na temat TTIP. „Takiej rangi porozumienie powinno być przejrzyste od samego początku, w przeciwnym razie ludzie zaczną podejrzewać, że jej głównym celem jest utworzenie lepszych warunków dla korporacji międzynarodowych” — pisze Turo. [Bo jest. – admin]

]]>http://pl.sputniknews.com]]>

]]>https://marucha.wordpress.com/2016/05/03/zachodnie-media-po-takim-wyciek...]]>

 

Rafał Woś tłumaczy, dlaczego warto walczyć w sprawie TTIP

Przeciwnicy TTIP mają chwilę satysfakcji. Ale broni absolutnie składać nie powinni. Trzeba dalej sypać piach w tryby tak pojmowanej globalizacji. Inaczej marny nasz los.

Greenpeace ujawnił dokumenty, z których wynika, że negocjowany w tajemnicy transatlantycki układ o wspieraniu handlu i inwestycji (TTIP) jest dokładnie taki, jak ostrzegali jego krytycy (głównie organizacje pozarządowe z obu stron Atlantyku). To znaczy: wzmocni międzynarodowe korporacje w starciu z rządami, będzie tworzył presję na obniżenie jakości produktów (zwłaszcza rolnych) oraz równał w dół prawa pracownicze i zabezpieczenia socjalne.

Strony rokowań, czyli Komisja Europejska i Biały Dom, zareagowały zgodnie ze stosowaną przy takich okazjach strategią „usypiania”. Mówiąc, że to dopiero negocjacje, że będziemy jeszcze ucierać stanowisko i że na pewno znajdziemy jakiś kompromis. To logiczne: biurokracja ma swoje prawa i nie lubi wycofywać się z raz rozpoczętych projektów, a zwolennicy TTIP (głównie wielki biznes) mają szereg przećwiczonych mechanizmów „wymuszania postępów” na polu globalizacji.

W gruncie rzeczy TTIP nie jest bowiem niczym szczególnie oryginalnym. To przecież najnowsza odsłona zjawiska zwanego właśnie globalizacją, a przejawiającego się likwidacją kolejnych barier utrudniających kapitałowi hasanie po wszystkich kontynentach. I nie trzeba być nawet żadnym marksistą (wystarczy być… przedsiębiorcą i trochę orientować się w realiach rynkowych), by wiedzieć, że kapitalizm musi działać dokładnie w ten sposób: kapitał musi krążyć w morderczym poszukiwaniu nowych rynków i nowych zysków. I będzie to robił, choćby miał podciąć gałąź, na której sam siedzi. Ten proces miał już wiele twarzy.

Więcej na:

]]>http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1660222,1,rafal-wos-tlumac...]]>

 

I jeden z komentarzy:

 

Maćko said

Wczorajszy ich wyciek oznacza prawdopodobnie początek końca dla znienawidzonego porozumienia, a także kluczowy moment w debacie Brexit. Jak się dodatkowo okazuje, bardzo niekorzystne dla konsumentów zapisy były negocjowane pod groźbą odpowiedzialności karnej w przypadku ujawnienia treści traktatu.

Ujawnione teksty obejmują wysoce kontrowersyjne tematy, takie jak np. unijne normy w zakresie bezpieczeństwa żywności, w tym zwłaszcza genetycznie zmodyfikowanej. Amerykanie wywierają ogromną presję na UE, by zaniżyła obowiązujące standardy ekologiczne i ochronę konsumenta.
Dokumenty pokazują też, że amerykańskie korporacje będą w bezprecedensowy sposób uprzywilejowane. Jeżeli którykolwiek europejski rząd odważy uchwalić ustawy w celu podniesienia standardów bezpieczeństwa i zdrowia obywateli, TTIP da amerykańskim firmom prawo pozwania ich do sądu za utratę zysków. Amerykański rząd chce również, zaprzestano w Europie stosowania zasady, zgodnie z którą produkty są dopuszczane na rynek tylko wtedy, gdy nie zagrażają człowiekowi ani środowisku. Muszą to udowodnić trwające zwykle parę lat badania. W Stanach przyjmuje się zasadę, że jeśli nie ma dowodu na szkodliwość, można od razu produkt wypuścić na rynek.

Również rząd PiS wyraził chęć podpisania tej szkodliwej umowy.

– Polska ma własne stanowisko w ramach TTIP, ale jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie wolnocłowej strefy na obszar rynku amerykańskiego czy – trochę szerzej – również kanadyjskiego, dałby nam kolejny impuls rozwojowy – mówił niedawno wicepremier Mateusz Morawiecki.

W Polsce debatę publiczna w/s TTIP organizował Ruch Narodowy, który m.in. 14 kwietnia b.r zorganizował w tej sprawie w Sejmie konferencję naukową.
]]>http://www.dzienniknarodowy.pl/339/afera-ttip-leaks-i-prawdopodobne-fiasko-tej-umowy/]]>

Odnośniki do oryginałów:

]]>http://www.theguardian.com/business/2016/may/01/leaked-ttip-documents-cast-doubt-on-eu-us-trade-deal]]>
]]>http://www.independent.co.uk/news/world/europe/ttip-leak-could-spell-the-end-of-controversial-trade-deal-say-campaigners-a7009896.html]]>
 

 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.6 (7 głosów)

Komentarze

Oczywiście liże tyłki Amerykanom.

cyt: Popieramy stanowisko USA i jesteśmy za "mocniejszą wersją TTIP w negocjacjach w tej sprawie" - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas środowego spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej.

 http://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/1589846,Mateusz-Morawiecki-Polska-popiera-mocniejsza-wersje-TTIP

Vote up!
2
Vote down!
-3

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1512765

Sputnikowe wieści i agent Marucha !  Dat publikacji, odnośników, źródeł już mi się nie chce sprawdzać - zawsze okazywało się, że mam do czynienia z manipulacją. Rosyjskie tuby.

Vote up!
1
Vote down!
-2

#1512807

Trzeba było chodzić do szkoły i nauczyć się dwóch rzeczy. Czytania ze zrozumieniem i języka angielskiego. Tych dwóch rzeczy nie posiadasz nic a nic. Oczywiście wg ciebie brytyjskie gazety (odnośniki są na dole artykułu) należą do Kremla jak i wszystko co mówi prawdę inną niż prezes i rząd robiący laskę Usraelowi. Zresztą tu na tym portalu takich osób jak ty jest dużo więcej. I zastanawia mnie jedno. Robicie to z niewiedzy, obowiązku czy głupoty?

Vote up!
2
Vote down!
-3

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1512835

Zupełnie nie zrozumiałeś, co do Ciebie napisałem w języku polskim ? Po zaserwowaniu mi "sputnika", dałem sobie siana z dalszym czytaniem. 

Nie lubię ludzi siejących marksizm, rusofilów. Tak mam. 

Vote up!
2
Vote down!
-1

#1512874

i nie chcesz zrozumieć. Nie ważne jest źródło. Ważne jest czy przedstawia fakty i czy mówi prawdę. A dobro Polski jest w tym momencie chyba najważniejsze. To tyle.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1512891