Co nasza wspaniała łacińska cywilizacja uczyniła Matce Ziemi

Obrazek użytkownika Świetobor
Świat

 Piękne słowa. Słowa Prawdy

 

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.8 (głosów:12)

Komentarze

Co do tekstu Indianina - ok., wiara jest wiarą, zresztą w tym zakresie który jest poruszany w filmie jest to pewien punkt widzenia, trudno kwestionować odpowiedzialność białego człowieka zarówno za plusy jak i minusy tego co się działo/dzieje w Ameryce Północnej.  

Natomiast Twoje twierdzenie, że to Cywilizacja Łacińska jest odpowiedzialna za to, co się tam stało, jest po prostu nieprawdziwe - Ameryka Północna (późniejsze USA i Kanada) były kolonizowane najpierw przez Anglików i Francuzów (w tej epoce Anglicy byli już pod przemożnym wpływem cywilizacji biznatyńskiej z elementami turańskiej, konkretnie od Henryka VIII, zaś Francuzi od Reformacji i Nocy św. Bartłomieja też).

Kolonizowana w duchu zbliżonym do cywilizacji łacińskiej była Ameryka Południowa i Środkowa (przynajmniej od edyktów Izabeli Hiszpańskiej, obejmujących Indian ochroną), to co się działo na Karaibach oraz handel niewolnikami ("czarnym złotem") ludzkość zawdzięcza niestety Anglikom, brazylijskim Portugalczykom oraz tym stanom południa Ameryki Północnej, któym zakaz niewolnictwa, obowiązujący w Hiszpanii, był nie za bardzo w smak - ale to raczej była reakcja na rozwiązania rodem z Cywilizacji Łacińskiej, zakładającej równość ludzi wobec Boga, z czym koncepcji niewolnictwa zdecydowanie nie po drodze.

Rozumiem że Indian północnoamerykańskich było przedtem 60 mln, a przed II Wojną Światową zostało ich jedynie 800 tys., ale to akurat zawdzięczają ideologii WASP - zobacz ilu Indian żyje w Ameryce Południowej i Środkowej, a np. tacy Mapucze z południa Chile, w ogóle za czasów korony hiszpańskiej mieli święty spokój, bo po kilku próbach włączenia ich, orzeknięto, że system społeczny Mapuczów jest nie do pogodzenia z chrześcijaństwem i zostawiono ich w spokoju. Dopiero po "zrzuceniu jarzma Hiszpanów" w XIX w. przez bliżej nikomu nieznany "naród chilijski", zaczęto mordować Mapuczów na potęgę, dokładnie wg. wzorców północnoamerykańskich.

Oczywiście sama konkwista nie była sielską wizytą, ale też nie bez powodu spora część konkwistadorów siedziała potem w więzieniach za swoje wyczyny.

Tak więc tytuł jest chyba niezupełnie a propos...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Obserwator

#1459283

nie zanadto zna się na religiach, bo usiłuje z Buddy zrobić Boga.

Jeden bełkot.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#1459288

Cywilizacja łacińska (czasem także cywilizacja zachodniaZachód) – pojęcie zbliżone do pojęcia cywilizacji zachodniej, oznaczające cywilizację ukształtowaną w Europie. Z czasem ten typ cywilizacji objął również takie tereny jak obie AmerykiAustralię i Nową Zelandię. Szczegółowe analizy cywilizacji Zachodu przeprowadzili Arnold Toynbee iOswald Spengler, w Polsce Feliks Koneczny. Tak rozumiany Zachód często przeciwstawia się Wschodowi bizantyjskiemu i muzułmańskiemu. http://pl.wikipedia.org/wiki/Cywilizacja_%C5%82aci%C5%84ska

 Cała niemal cała Europa (bez części wschodniej)  należy do Cywilizacji Łacińskiej czy to sie komuś podoba czy nie i dlatego tytuł jest taki a nie inny. A Indianie Pólnocnoamerykańscy są tylko przykładem. Biały człowiek z Zachodu wszędzie wnosił zniszczenie, kradł i zabijał na potegę pod płaszczykiem niesienia kaganka oświaty i nawracania na jedynie słuszne odłamy chrześcijaństwa. Liczyła się wyłącznie kasa i ilość kosztowności w skarbcach królewskich i Watykanu. I zostało tak do tej pory.

To dzięki konsumpcyjnej cywilizacji zachodniej mamy zanieczyszczone powietrze, wodę i ziemię. I o to chodzi głównie w tym filmie. To z Europy wywodzi sie całkowity brak poszanowania Matki Ziemi. Niestety.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1459561

Zdecydowanie się nie zrozumieliśmy, bo skoro w tytule artykułu piszesz "Cywilizacja Łacińska" z dużych liter, to oznacza że uzywasz tego pojęcia jako nazwy własnej - czyli w konotacji nadanej mu przez prof. Konecznego, bo był twórcą tej nazwy własnej i jedynie on go w ściśle określony sposób używał.

Pisząc zaś w odpowiedzi do komentarza: "...Cała niemal cała Europa (bez części wschodniej)  należy do Cywilizacji Łacińskiej czy to sie komuś podoba czy nie i dlatego tytuł jest taki a nie inny..." nadajesz temu pojęciu jakieś bliżej nieokreślone znaczenie (choć w dalszym ciągu z dużych liter), co znaczy tylko tyle, że po prostu nie wiesz o czym piszesz, stąd taki galimatias.

Europa jest wyjątkowo podzielona cywilizacyjnie, więc wrzucanie wszystkich do jednego worka ("...bez części wschodniej... - swoją drogą ciekawe czy zachodnia Ukraina i dzisiejsza Białoruś leży w tej Twojej "części wschodniej") i wyciąganie stąd wniosków jest ogromnym błędem metodologicznym, typu: "koń i stół są takie same - koń ma cztery nogi i stół ma cztery nogi". Na "dzień dobry" przyjmij do wiadomości, że wg. prof. Konecznego jednym z filarów Cywilizacji Łacińskiej jest katolicyzm.

A jeżeli uważasz, że wszelkie zło pochodzi z cywilizacyj białego człowieka i masz ochotę określać je mianem "cywilizacji łacińskiej", to oczywiście możesz, ale bądź łaskaw najpierw to zdefiniować.

Przeczytałem Twój ostatni wpis o religiach - naprawdę nie wiadomo co napisać, bo zdajesz się mieć duży zasób informacji (choć "ciocia Wiki" naprawdę nie jest krynicą mądrości), ale tak pomieszana jest prawda i fałsz, że albo po prostu nie masz możliwości zweryfikowania swoich informacji, albo celowo czynisz chaos.

W pierwszym wypadku po prostu posiedź nad tematem, choć zdaje się, że wręcz nienawiść do chrześcijaństwa będzie Tobie stwarzać niebagatelne problemy, w drugim - co tu dalej pisać.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obserwator

#1460113

Użyłem zwrotu "Cywilizacja Łacińska" jako zamiennika Cywilizacji Zachodniej, tak jak podano w definicji. I dla mnie Cywilizacja Łacińska to nie tylko religia ale i prawo. I tak się składa że bazuje ono na prawie rzymskim. Uważam więc, że stosowanie tych dwóch zwrotów jest jak najbardziej uprawnione. 

Jeśli chodzi o geografię to oczywiście uprościłem podając tylko Zachód i Wschód. Ale do Zachodu trzeba oczywiście doliczyć też północ kontynentu i od niedawna część wschodu i południa. Tu najbardziej pasowałby podział religijny pomiedzy katolicyzmem wraz z protestantyzmem a prawosławiem, choć już to nie jest dokładne, bo część krajów prawosławnych znalazła się pod wpływem Zachodu (np. Litwa, Bułgaria czy Grecja). A jeśli chodzi o Ukrainę (nie tylko o jej zachodnią część), to sytuacja jeszcze długo nie będzie klarowna ze wzgledu  na ścierające na jej terytorium interesy Rosji i ogólnie rozumianego Zachodu. 

I takie dyskusje na wiadomości i argumenty lubię, choć gdy w innym moim wpisie zarzuciłeś mi kłamstwa, to wypadałoby podać w którym miejscu i dlaczego. Niestety z reguły prośby o to kończą się niczym. 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1460129

Co do zarzutu - już się tam "w międzyczasie" wpisałem.

Jesteś pewien tej prawosławności Litwy? Bułgaria przez dość, że tak powiem, długi czas była częścią Imperium Ottomańskiego (prawie pięćset lat), więc spora część historii Europy jej umknęła, zaś jej prawosławie jest swoiste (Cyryl i Metody).

Między protestantami a katolikami różnica jest kolosalna (chodzi o konsekwencje stosunku do kryterium prawdy: byt czy sąd), jeszcze większa do prawosławia kijowskiego i moskiewskiego, o greckim nie mówiąc, co ma ogromne znaczenie dla kształtowania się sposobów życia tych odmiennych zbiorowości - czyli tego, co prof. Koneczny określił mianem "cywilizacji".

Co do religii i prawa: zarówno Cywilizacja Łacińska jak i Bizantyńska bazują na chrześcijaństwie i prawie rzymskim, a różnią się kolosalnie, po prostu prof. Koneczny dokonywał szczegółowszego rozróżnienia. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Obserwator

#1460133

Litwę wrzuciłem niejako z rozbiegu geograficznego. Oczywiście religia dominującą jest katolicyzm a nie prawosławie.

Każda religia ma swoje odłamy i więc chrześcijaństwo również. A idąc głębiej to żaden główny nurt tak jak katolicyzm nie jest też od nich wolny.  I tak było od samego początku i wszędzie. I dlatego też uważam, że są to zupełnie bzdurne różnice. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdemu z nas należy się wzajemny szacunek. Gdyby nie podziały religijne to w ostatnich 2000 lat nie zginęłoby niepotrzebnie wiele milionów ludzi, których jedyna winą było to, że widzieli Boga i świat na swój sposób.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1460135

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

jest manipulacją.W jakim celu?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1459299