ANTYDUDYZM, ANTYŻYDYZM, ANTYLISIZM?

Obrazek użytkownika lwowianka
Kraj

ANTYDUDYZM, ANTYŻYDYZM, ANTYLISIZM?

 

Teść Dudy to Żyd - alarmuje „Newsweek”. Ciekawe, czy Tomasza Lisa spotka ostracyzm za granie na antysemickich nastrojach?

Czy Ringier Axel Springer, niemiecko-szwajcarskie wydawnictwo wkrótce wymieni redaktora naczelnego ich tygodnika „Newsweek”? Walka wyborcza w organie kierowanym przez Tomasza Lisa sięgnęła zenitu i tygodnik postanowił zagrać „żydowską kartą” teścia Andrzeja Dudy.

Niemcy nie mogą sobie pozwolić na zabawę zapałkami. A chodzi o ten fragment artykułu, który ma się ukazać w „Newsweeku”:

"W 1994 r. Duda ożenił się z jego córką Agatą. Julian Kornhauser, z pochodzenia Żyd, w jednym ze swoich wierszy rozliczał się z Polakami biorącymi udział w pogromie kieleckim, za co przez prawicowców został okrzyknięty polakożercą”.

Gdy tylko wieść o tego rodzaju tekście pojawiła się Internecie, ten od razu zareagował.

Dwa tygodnie temu znajomy administrator stron internetowych opowiadał, że na forach i w mediach społecznościowych pojawiają się masowo rozsyłane teksty o „antypolskim Żydzie Kornhauserze i jego sługusie – zięciu Andrzeju Dudzie”.

Moi pracownicy nie nadążają z usuwaniem tych śmieci. To zorganizowana kampania

— opowiadał zdumiony skalą akcji.

Przyszła kryska na Tomasza Liska? Jego tygodnik wyciąga żydowskie korzenie teściowi Andrzeja Dudy!

Dziś wrzutką o żydowskim pochodzeniu Juliana Kornhausera posłużył się „Newsweek”. Jakie to może mieć znaczenie dla  prezydenta Bóg raczy wiedzieć, ale przecież nie o informację tu chodziło. Cały tekst o Dudzie to klasyczne szukanie haków, a skoro nie ma ich pod ręką to sięgnięto po teścia. Próżno tam szukać informacji o jego poetyckim i translatorskim dorobku, o zaangażowaniu w latach 70. w opozycję i nurt kultury niezależnej. Miejsca starczyło tylko na żydowskie pochodzenie, niechęć do lustracji i wiersz o pogromie kieleckim.

Wrzucanie antysemickich wątków to tradycja kampanii prezydenckich od 1990 roku, kiedy to żydowskie pochodzenie przypisywano Tadeuszowi Mazowieckiemu. „Gazeta Wyborcza” tak zaangażowała się w kampanię ówczesnego premiera, że zapewniała, iż rodzina Mazowieckiego ma metryki chrztu od XIV wieku. Później podobne oskarżenia spotykały i Hannę Gronkiewicz-Waltz i Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego. Zawsze jednak powtarzane były w formie stugębnej plotki, nigdy nie kolportowały ich poważne media. Nigdy, do czasu „Newsweeka”.

Nic dziwnego, bo i polscy politycy od antysemityzmu uciekali. Bodajże jedynym politykiem, który ma w swym dorobku jawnie antysemickie teksty jest posłanka PO Iwona Śledzińska – Katarasińska, która za swe artykuły z 1968 roku wielokrotnie przepraszała.

Ciekawe czy teraz przepraszać będzie Tomasz Lis i autorzy tego zdumiewającego artykułu z „Newsweeka”: Anna Szulc i Michał Krzymowski? Dumnym z siebie autorom chciałbym tylko przypomnieć, że w polskiej historii demaskatorów i donoszeniu do Gestapo gdzie się ukrywają Żydzi  nazywano szmalcownikami.

Michał Karnowski: Wstyd roku. W piśmie wydawanym przez niemiecki kapitał, Lis i spółka sięgają do dziedzictwa hitlerowskich nazistowskich ustaw norymberskich.

 

REAKCJA ŻYDOWSKIEGO INSTYTUTU HISTORYCZNEGO, PAWEŁ ŚPIEWAK DYREKTOR INSTYTUTU

 

"Tomasz Lis jest antysemitą". Paweł Śpiewak o artykule w "Newsweeku", w którym "wykryto" żydowskie pochodzenie teścia Andrzeja Dudy.

Uważam, że Tomasz Lis jest antysemitą. Ten tekst jest świadomym i politycznie wykalkulowanym użyciem antysemickich klisz. Takie zachowanie jest niegodne

— mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Na uwagę prowadzącego wywiad ze Śpiewakiem, że Lis żalił się potem, że zrobiono z niego antysemitę, choć jest filosemitą, dyr. Śpiewak odparł:

Niech sobie mówi co chce. Fakty są takie, że z premedytacją użył najbardziej ohydnej kliszy antysemickiej. Takich rzeczy się nie robi, zwłaszcza w Polsce.

Dyr. Śpiewak oceniał też antypolską wypowiedź dyrektora FBI:

"Inna była sytuacja Niemiec w czasie drugiej wojny światowej, inna Węgrów, jeszcze inna Polaków. Zrównywanie tego jest żałosne"— mówi dyr. Paweł Śpiewak.

 

Slaw/ „Rzeczpospolita”

 

Źródła:

]]>http://wpolityce.pl/media/237395-tesc-dudy-to-zyd-alarmuje-newsweek-ciekawe-czy-tomasza-lisa-spotka-ostracyzm-za-granie-na-antysemickich-nastrojach]]>

]]>https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=tomasz+lis+andrzej+duda+to+zyd]]>

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)