Obama odda Tajwan czerwonym Chinom?

Obrazek użytkownika Hania Shen
Świat

Komentarz wysokiego urzędnika administracji amerykańskiej, jaki ukazał się w zeszłym tygodniu w "Financial Times", dotyczący kandydatki na stanowisko prezydenta Tajwanu, Tsai Ing-wen, wywołał fale krytyki zarówno w USA, jak i na Tajwanie.Urzędnik Białego Domu stwierdził, że wybór Tsai, kandydatki opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępu, doprowadzi do wzrostu napięcia na lini Tajwan - Chiny.
"Mamy wątpliwości co do tego, czy ona (Tsai Ing-wen) chce i potrafi kontynuować politykę stabilizacji, jaka panuje w rejonie od kilu lat" - stwierdził przedstawiciel administracji Obamy .
"Financial Times" określił wypowiedź jako bezceremonialną, a komentatorzy i publicyści mówią o pogwałceniu protokołu i próbie ingerencji w wynik wyborów prezydenckich na Tajwanie.
Gordon G. Chang, prawnik i felietonista „Forbes”, w komentarzu, jaki ukazał się na stronach niezależnej gazety internetowej „The Daily”, twierdzi, że wypowiedź przedstawiciela administracji Obamy dotycząca Tsai Ing-wen nie służy rozwojowi demokracji w Azji.
"Administracja Obamy lubi przeciwnika Tsai, Ma (Ma Ying- jiu obecny prezydent), ponieważ doprowadził on do zmniejszenia napięcia pomiędzy wyspą a komunistycznymi Chinami" - pisze Chang. Jednak Ma Ying-jiu dąży do zjednoczenia z Chinami, a to według Changa oznacza wchłonięcie Tajwanu przez Czerwone Chiny i koniec demokracji dla 23 mln mieszkańców wyspy.
Od 1949 r., kiedy chińscy nacjonaliści (Kuomintang) pokonani przez komunistów osiedlili się na Tajwanie, Chiny i Tajwan są w stanie ciągłej konfrontacji. Pekin nie uznaje suwerenności wyspy i traktuje ją jako zbuntowaną prowincję.
Wybory prezydenckie na Tajwanie odbędą się w styczniu 2012 r. Kandydatem rządzącej partii KMT jest obecny prezydent Ma Ying-jiu. Ma i nacjonaliści widzą Tajwan jako część Republiki Chińskiej i dążą do zjednoczenia z Chinami. Opozycyjna partia DPP określa Tajwan jako niezależne państwo i oskarża KMT, że robi wszystko, „aby suwerenne państwo tajwańskie stało się jedną z prowincji Chin Ludowych”.Niezalezna.pl

"Czlowiek stworzony jest na to, aby szukac prawdy, a nie by ja posiadac."
Blaise Pascal

Ocena wpisu: 
Brak głosów