prestiż

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

Nasze uczelnie, nawet te uważane za najlepsze, szukają sposobów na reklamowanie swej jakości, aby przyciągnąć studentów, bez których nie mogą funkcjonować. W ostatnich latach liczba studentów maleje, nie tylko ze względów demograficznych. Coraz więcej młodych ludzi orientuje się, że dyplomy nie zawsze są wskaźnikiem kwalifikacji potrzebnych do znalezienia atrakcyjnej pracy. Polskie uczelnie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

Szkolnictwo wyższe toczą liczne plagi, w tym zaraźliwy trąd, który jeszcze w PRL opanował pałac nauki, wraz z pałacem sprawiedliwości. Liczne reformy w III RP tego nie naprawiły i domena akademicka w czasie obecnego kryzysu jest w opałach.

Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego w Krakowie odbyła się konferencja „Przyszłość szkolnictwa wyższego” zarejestrowana na YouTube (ponad 10 godzin!),...

4.65
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (10 głosów)
Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

Z przeglądu rankingów poważania zawodów z ostatnich lat wynika, że profesor uniwersytetu jest coraz mniej poważany. Przez długie lata, zarówno w PRL, jak i III RP, profesor uniwersytecki miał najwyższy prestiż społeczny, ale od roku 2013 ustąpił pierwszeństwa strażakowi. Dwa lata temu profesor spadł na piąte miejsce.

Poważani profesorowie z II RP, ocaleni mimo strat wojennych, stopniowo byli...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

W Polsce tytuł profesora cieszył się od lat dużym prestiżem w społeczeństwie, choć nie wszyscy odróżniają tytuł od stanowiska, a nawet od zawodu, stąd umieszczanie profesora uniwersytetu w rankingach prestiżu zawodów w Polsce. Przez lata, właśnie profesor uniwersytetu – umieszczany w kategorii zawodów – cieszył się największym prestiżem. Tak było w PRL!

Spadek prestiżu profesora

Jeszcze przez...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

W poszukiwaniu utraconego prestiżu nauki w Polsce

[Tekst na inaugurację nowego roku akademickiego]

Mimo bicia rekordów ‚udyplomowienia’ i utytułowania społeczeństwa polskiego prestiż nauki w Polsce spada. Nader osobliwe polskie tytuły w świecie nikogo nie interesują, podobnie jak na ogół mało interesujące są bardzo liczne i bardzo grube objętościowo prace polskich naukowców.

Ilość nie przekłada...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee



 

Marka, albo, jak się teraz modnie mówi – brand. Słowo POLSKA ma się odbijać echem po całym świecie, być zrozumiałym, jasnym dla wszystkich i wywołującym uśmiech przyjaźni na twarzy. O to walczyłem przez ostatnie trzydzieści lat, które w większości spędziłem poza granicami kraju.

Właśnie POLSKA. Nie POLAND, POLOGNE, POLEN, POLSZA, POLONIA.

Poland zazwyczaj wywołuje błysk fałszywego...

3.25
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (19 głosów)
Obrazek użytkownika tonymld
Kraj

Moi drodzy, zechcę przedstawić kilka faktów, które mogą prowadzić do postawienia tezy, iż

w ciągu najbliższego roku może dojść do decydującego starcia pomiędzy dwoma obecnie największymi siłami politycznymi w Polsce. Wszystkim się wydaje, że moment rozliczania nadejdzie gdzieś tam, kiedyś w bliżej nieokreślonej przyszłości. Jednak jest to bardzo złudne myślenie. W tym wpisie postaram się...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Prestiż państwa to rzecz, którą trudno przeliczyć na pieniądze. Z pewnością jednak jest on wart więcej niż 200 milionów dolarów za które można by kupić dwa nowe samoloty dla polskich władz.

Airbus A320 kosztuje ok. 90 mln dolarów. Nie jest to wielki samolot, lecz i tak dużo lepszy od używanych obecnie przez rząd Tu-154 (o Jak-40 nie wspominając). Czy naprawdę tak trudno zastąpić sowieckie rzęchy...

0
Brak głosów