Unia chroni zwierzęta, ale nie ludzi

Obrazek użytkownika kura domowa
Notka

Parlament Europejski przyjął wczoraj dyrektywę dotyczącą ochrony zwierząt wykorzystywanych do doświadczeń naukowych. Dokument wymienia jako metody alternatywne wobec eksperymentów na zwierzętach procedury związane z użyciem komórek macierzystych pobieranych z dzieci w embrionalnym stadium rozwoju. Stosowanie takich procedur może pozostać w poszczególnych krajach członkowskich zakazane, jednak dyrektywa będzie argumentem dla zwolenników barbarzyńskich metod do ich forsowania.

Skomplikowana procedura tzw. współdecyzji, w której obok PE bierze udział Komisja Europejska, a przeważający głos ma Rada Europejska (zgromadzenie przedstawicieli rządów krajów członkowskich), trwa od 2008 roku. Wtedy to PE przyjął dokument po raz pierwszy. Znajdował się w nim zapis zakazujący stosowania jako metod alternatywnych badań na komórkach macierzystych i ludzkich embrionach. Zapis ten został jednak zakwestionowany przez ekspertów Komisji Europejskiej i Rada go odrzuciła.
Parlament Europejski nie zajmował się już więcej tą kwestią, podczas obrad deputowani koncentrowali się zaś na możliwości jeszcze bardziej restrykcyjnego traktowania badań na zwierzętach, w czym przodowali członkowie radykalnie ekologicznej frakcji Zielonych. Jedynie słowacka deputowana Anna Zaborka (Europejska Partia Ludowa) w swoim wystąpieniu poruszyła kwestię zagrożenia natury etycznej związanego z liberalną interpretacją dyrektywy i wykorzystywania do eksperymentów ludzkich embrionów.
Dyrektywa stanowi dla państw UE zalecenie wyznaczające sposób kształtowania prawodawstwa krajowego. Organy ustawodawcze członków Unii zobowiązane są do realizacji celów nakreślonych w dyrektywie, nierzadko także w zakresie szczegółowych sposobów ich realizacji. Prawo krajowe nie może być z dyrektywą wprost sprzeczne, gdyż według Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pierwszeństwo ma wtedy treść dyrektywy.

Piotr Falkowski
 

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100909&typ=sw&id=sw11.txt

 

Brak głosów