Powstanie Fundacja Łączka

Obrazek użytkownika ciociababcia
Inne

W celu godnego przygotowania pochówku Żołnierzy Wyklętych zostanie utworzona Fundacja Łączka.

Nim Tadeusz M. Płużański, dziennikarz i publicysta historyczny, syn Tadeusza L. Płużańskiego żołnierza sądzonego w jednym procesie z rotmistrzem Witoldem Pileckim, zapowiedział utworzenie Fundacji Łączka apelował do prezydenta, by Kancelaria głowy państwa zajęła się przygotowaniami do pochówku szczątek żołnierzy niepodległościowego podziemia, odnalezionych w ostatnich miesiącach na warszawskich Powązkach.

- W moim apelu o godny, państwowy pochówek Żołnierzy Wyklętych, zawarłem również pytanie do Prezydenta, czy zamierza temu świętu państwowemu nadać odpowiednią oprawę. Chodziło o Mszę Świętą w Archikatedrze, potem uroczystości na pl. Piłsudskiego, a następnie przemarsz z konduktem żałobnym na Powązki. W reakcji na moje pismo Kancelaria Prezydenta wyznaczyła termin pochówku na 27 września 2014 roku, jednak moje pytania pozostały bez odpowiedzi. Nie mamy odpowiedzi na pytanie, jaki charakter będą miały te uroczystości – powiedział Płużański.

Publicysta nie chciał czekać na odpowiedzi, które ze strony prezydenta mogą nigdy nie nadejść.

- Chcemy powstania społecznego podmiotu, który monitorowałby przygotowania do tej uroczystości, a także wywierał nacisk na władze, by sprawa Łączki była traktowana priorytetowo. Fundacja będzie troszczyła się o to, by pogrzeby miały uroczysty charakter – zapowiedział.

Obok zadbania o godny pochówek Żołnierzy Wyklętych Fundacja Łączka ma również naciskać na władze, by znalazły się pieniądze na badania ekshumacyjne ofiar stalinowskich zbrodni.

Od powołania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów minął już rok. Bazę tworzy dwudziestoosobowy zespół wolontariuszy. Dokonują oni identyfikacji m.in. żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, których ciała ekshumowano na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Dzięki determinacji członków PBGOT udało się już zidentyfikować 16 tych ofiar.

Polskie państwo jednak nie znajduje pieniędzy na dalsze ekshumacje bohaterów walki z komunizmem.

Agata Bruchwald
Źródło: pch24.pl, wpolityce.pl
fot. Prawy.pl/A.Bruchwald

http://prawy.pl/z-kraju/4401-powstanie-fundacja-laczka

Ocena polecanki: 
Brak głosów