Morderca z esbeckim rodowodem?

Obrazek użytkownika kura domowa
Artykuł

Czy mordercą, który napadł na siedzibę łódzkiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, jest kapitan Służby Bezpieczeństwa? Osoba o takich samych inicjałach widnieje w aktach IPN jako pracownik Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Krakowie. Ryszard Caba rozpracowywał w latach 80. krakowską opozycję. 62-letniemu Ryszardowi C. postawiono już zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa, do czego się przyznał. Odmówił jednak składania wyjaśnień. Łódzka prokuratura złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie zatrzymanego na 3 miesiące mężczyzny. Grozi mu dożywocie.

Ryszarda Cabę jako wieloletniego pracownika krakowskiego Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych zidentyfikował dr Marek Mariusz Tytko z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kapitan Służby Bezpieczeństwa Ryszard Caba w latach 80. "zajmował się" krakowską opozycją. Wśród rozpracowywanych przez Cabę opozycjonistów byli m.in.: wieloletni działacz Konfederacji Polski Niepodległej Ryszard Bocian, obecny europoseł Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik, jak również aktualny minister obrony narodowej Bogdan Klich. Doktor Tytko zwraca uwagę, że Ryszard Caba jest notowany w aktach Instytutu Pamięci Narodowej pod sygnaturą KR 2/2/27, tom 3, karta 128. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się też w książkach poświęconych krakowskiej opozycji lat 80. wydawanych przez Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.
 

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101021&typ=po&id=po01.txt

 

 

Z dr. Markiem Mariuszem Tytką z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownikiem oddelegowanym do Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie, rozmawia Piotr Czartoryski-Sziler

Ryszard Caba to były wieloletni funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa w randze kapitana...
- Możemy mówić o faktach dotyczących osoby funkcjonariusza krakowskiej Służby Bezpieczeństwa, notowanego w aktach WUSW - Ryszarda Caby, kapitana MO (w SB zasadniczo nie było stopni - tak więc mówienie o kapitanie SB byłoby błędem merytorycznym), to są rzeczy publikowane, znane historykom. Milicja Obywatelska działała jako jedna struktura, była podzielona na osobne wydziały. Wzmożone działania SB obserwujemy szczególnie w kilku wydziałach, np. w wydziale ds. walki z opozycją, wydziale ds. walki z Kościołem katolickim itd.

Ryszard C. to ta sama osoba, której nazwisko widnieje w publikacjach Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie poświęconych krakowskiej opozycji lat 80. XX wieku?
- To rzecz policji, prokuratury i sądu. Nie chciałbym wchodzić w kompetencje tych wyspecjalizowanych organów państwowych, które - moim zdaniem - powinny rzetelnie ustalić dane sprawcy, a nie zamiatać sprawę pod dywan z jakichś powodów, np. ze względu na poprawność polityczną. Dla mnie osobiście człowiek, który wie, jak się używa pistoletu i jak się strzela celnie tak, aby na pewno zabić - to nie ktoś z ulicy, jakiś taksówkarz, ale zawodowiec.
 

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101021&typ=po&id=po02.txt

 

Brak głosów