Chce Pan powrotu do przeszłości, panie Tusk?

Obrazek użytkownika ciociababcia
Inne

„Rosjanie wiązali z obecnym rządem Polski wielkie nadzieje. Zawiedli się jednak sromotnie a dziś rozwścieczeni rzucają ustami Kantora i jemu podobnych pogróżki pod adresem najwyższych władz Rzeczpospolitej.” Fot. mmariola.salon24.pl

„Chce Pan powrotu do przeszłości, panie Tusk?” Tak sformułowane pytanie padło na antenie TVP Info z ust Wiaczesława Kantora jako swoisty komentarz do zablokowania przejęcia tarnowskich azotów przez Acron. Przypomniało mi się ono, gdy usłyszałem na początku sierpnia o wykryciu przez rosyjską służbę weterynaryjną bakterii E. coli w produktach mięsnych pochodzących z Polski. Oto bowiem symboliczna klamra zaczęła spinać próbę prowadzenia przez Platformę Obywatelską „pragmatycznej” polityki wobec Rosji. Jej początkiem było przecież sławne rosyjskie embargo na polskie mięso za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Sprawa Azotów to oczywiście zaledwie drobny wycinek rzeczywistej przyczyny „powrotu do przeszłości”. Jego sednem jest sprzeciw na głębokie wejście rosyjskiego kapitału nad Wisłę. Może mało medialny, ale dla bacznych obserwatorów doskonale widoczny. Donald Tusk nie zgodził się bowiem na import energii elektrycznej z obwodu kaliningradzkiego (nagle zamrożono tam budowę elektrowni atomowej), skrytykował memorandum Gazpromu i EuroPolGazu oraz wykluczył możliwość budowy tzw. Pieremyczki (niesłusznie nazywanej Jamałem II). A przecież to zaledwie pierwsze z brzegu przykłady obrazujące nie dla wszystkich Polaków dostrzegalny fakt,, że ani w „pisowskiej” ani w „peowskiej” Warszawie nie ma miejsca dla Sbierbanku.

Oczywiście gwoli sprawiedliwości należy dodać, iż to aktualny stan, do którego chcąca odróżniać się wizerunkowo od opozycji Platforma musiała dorosnąć. Stąd lekkie zdezorientowanie Rosjan, którzy wiązali z obecnym rządem Polski wielkie nadzieje. Zawiedli się jednak sromotnie a dziś rozwścieczeni rzucają ustami Kantora i jemu podobnych pogróżki pod adresem najwyższych władz Rzeczpospolitej.

Pozostaje mieć nadzieję, że polskie elity polityczne wyciągną z tego wnioski, przestaną wreszcie dawać się rozgrywać Kremlowi i ukują sensowny konsensus wobec polityki zagranicznej w odniesieniu do Rosji. Jest on dziś bardziej potrzebny od tego, który wiele lat temu wyłożyła Paryska Kultura w odniesieniu do Ukrainy.

Wpis opublikowany w Polityka wschodnia RP, Rosja i otagowany Maciazek, Polityka Wschodnia, Rosja 15 sierpnia 2013.

http://politykawschodnia.pl/index.php/2013/08/15/chce-pan-powrotu-do-przeszlosci-panie-tusk/

Polski minister odwołany na żądanie Rosjan [tj. Żyda Kantora md]
http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=37&p=17214&hilit=Polski+minister+odwo%C5%82any+na+%C5%BC%C4%85danie+Rosjan#p17214
Ofensywa Mosze Kantora
http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=37&p=17635&hilit=Kantor+Azoty#p17635
Kolejny atak na Azoty?
http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=37&p=18607&hilit=Kantor+Azoty#p18607

Brak głosów

Komentarze

[quote]Oczywiście gwoli sprawiedliwości należy dodać, iż to aktualny stan, do którego chcąca odróżniać się wizerunkowo od opozycji Platforma musiała dorosnąć. Stąd lekkie zdezorientowanie Rosjan, którzy wiązali z obecnym rządem Polski wielkie nadzieje. Zawiedli się jednak sromotnie a dziś rozwścieczeni rzucają ustami Kantora i jemu podobnych pogróżki pod adresem najwyższych władz Rzeczpospolitej.[/quote]

Podejrzewałbym raczej, że to wypełnienie żądań Berlina, a nie dojrzenie Platformy tak rozwścieczyło Kreml.
Uwikłanie Tuska w Smoleńsk nie było najwyraźniej wystarczające do tego aby ten zapomniał gdzie zwierzchność urzęduje. Za brak Sbierbanku to my autentycznie możemy podziękować Berlinowi, a nie powściągliwości PO.

Jeśli jest tak jak myślę, to koniec Tuska będzie bardzo spektakularny.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#415283

skłonności autora tekstu w stronę wschodnią, zgadzam się zupełnie z uwagami. Fakty są jednak ciekawe - co ma oznaczać powrót do przeszłości? Klepanie po pleckach, nawigacja samolotami?
Chyba jednak tusk woli medale od Angeli...

*************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#415296