O blokowaniu trolli na salonie

Obrazek użytkownika geos
Idee

Krótkie wyjaśnienie

Tym wpisem rozpoczynam serię publikacji, w których zamierzam przedstawić projekt swipp.it, nad którym pracuję od kilku miesięcy. Narzędzie które prezentuję w tej notatce jest związane z serwisem salon24.pl, ale nie o salon24 tutaj chodzi a o przedstawienie pewnej ideii - nowej koncepcji korzystania z mediów społecznościowych. 

 

... spokojnie to tylko prototyp

ScumFilter to prototypowa aplikacja, która pozwala filtrować treści dostępne w serwisie salon24.pl. Oparta jest o mechanizm tzw. bookmarklet-ów (po polsku nazywanych skryptozakładkami). Są to proste programy napisane w języku javascript umieszczane bezpośrednio w linkach - kliknięcie w link powoduje uruchomienie aplikacji. Poniższy filmik pokazuje w jaki sposób można korzystać z możliwości które oferuje ScumFilter.

 

Projekt swipp.it

ScumFilter jest jednym z komponentów składających się na projekt swipp.it. Inspiracją do rozpoczęcia prac nad tym projektem było zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych na początku 2021 roku. Stało się wtedy jasne, że media kontrolowane przez potężne korporacje technologiczne są 'społecznościowe' tylko z nazwy i konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą choć w minimalnym stopniu ograniczyć negatywne skutki cenzury stosowanej przez big-techy. Tak narodził się pomysł stworzenia zestawu aplikacji narzędziowych które będą rozszerzały strony internetowe w taki sposób aby dać użytkownikowi możliwość dostosowania ich do swoich indywidualnych preferencji. ScumFilter jest właśnie tego typu narzędziem - pozwala każdemu użytkownikowi salonu24 ukryć niepożądane treści w oparciu o własne kryteria.

 

Co dalej ?

Należy pamiętać, że ScumFilter nie jest finalnym rozwiązaniem a jedynie demonstratorem, którego głównym celem jest pokazanie jak w praktyczny sposób można zrealizować ideę niezależnego filtrowania informacji. Projekt nadal się rozwija i docelowo będzie pozwalał filtrować strumienie aktualności udostępniane przez Facebooka, YouTube-a i inne serwisy społecznościowe. Celem nadrzędnym, który przyświeca rozwojowi tej aplikacji jest oddanie kontroli w ręce użytkowników - tak aby to oni kontrolowali media społecznościowe a nie media ich.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Skrypt ustawia display:none czy usuwa elementy z DOM? A może podmienia, modyfikuje te elementy? Problemem pewnie jest to, że jeśli zablokujesz wiele elementów, to przeglądarka nie doładuje, nie uzupełni o kolejne treści nie ukryte. 

Vote up!
4
Vote down!
-1

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1636655

ustawia display:none dlatego, że ukrycie elementu z DOM-a mogłoby spowodować rozjechanie się flow całego dokumentu.

Vote up!
2
Vote down!
0

Geos

#1636672

- nieautoryzowanych, cudownych aplikacji o kosmicznych funkcjach które mogą spowodować że z waszego konta w banku wywieje wam "tornado" całą forsę.

Kilkanaście lat temu programiści napisali dodatek do Firefoxa o nazwie "firesheep" który szpiegował ruch na szczęście tylko w lokalnej sieci i wpisywane hasła tak jak Linuksowy Back Track czy Airo Wizard pod Windowsa - nawet bez dogrywania pirackich sterowników do karty sieciowej.

Nigdy nie dogrywać nieznanych wtyczek, aplikacji czy potwierdzać chęć "przyspieszania komputera".

Vote up!
4
Vote down!
-1

***** tvn.
Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1636661

ScumFilter to nie jest rozszerzenie do przeglądarki tylko skryptozakładka - dlatego kod, który jest uruchamiany ma bardzo ograniczone uprawnienia (działa tylko w obrębie strony, na której go uruchomiłeś). Dodatkowo skryptozakładka to jest zwykły link (nie masz tutaj do czynienia z programem który po uruchomieniu działa w tle i Cię szpieguje) - w przypadku skryptozakładki program uruchamia się tylko wtedy gdy klikniesz link - ty decydujesz kiedy i gdzie go uruchamiasz.

Vote up!
2
Vote down!
0

Geos

#1636673