Wyjaśnienie i pytanie

Obrazek użytkownika Blog Biura Rzecznika Praw Obywatelskich
Blog

W dniu dzisiejszym zawiesiłem na blogu następującą informacje:
Przypominam, że blog ma charakter publicystyczny. Wnioski do Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące konkretnych spraw, proszę kierować przy pomocy formularzy zamieszczonych na stronach Biura RPO, które znajdują się pod podanym poniżej linkiem:

http://www.rpo.gov.pl/wniosek/

Rzecz w tym, że można było odnieść wrażenie, że wpis na blogu poruszający jakiś, najważniejszy nawet temat, będzie równoważny formalnemu zgłoszeniu wniosku do RPO.
Tak oczywiście nie jest, ponieważ Biuro Rzecznika, co zrozumiałe, nie rozpatruje anonimów.
Pod podanym adresem dostępne są formularze, korzystając z których można taki wniosek złożyć. Wydawało mi się to jasne, ale słusznie zwrócono mi uwagę, że brak takiego zastrzeżenia może spowodować, że osoby zgłaszające swoje postulaty w formie notek czy komentarzy mogą poczuć się urażone brakiem odpowiedzi, obciążając swymi pretensjami już nie blog, który jest inicjatywą blogerską, działającą za zgodą RPO a Biuro Rzecznika.

Oczywiście wnioski może składać także administrator bloga, który szczęśliwie spełnia wymogi zawarte w Konstytucji.

„W myśl art. 80 Konstytucji każdy ma prawo wystąpienia - na zasadach określonych w ustawie - do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej. Oznacza to, że o pomoc do Rzecznika może zwrócić się obywatel polski, cudzoziemiec, który znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, oraz osoba prawna, a nawet jednostka organizacyjna nie mająca tej osobowości, jeśli tylko w myśl przepisów może być podmiotem praw i obowiązków, a także organizacja obywateli i organ samorządu.
Rzecznik może podjąć czynności także z własnej inicjatywy, m.in. na skutek informacji zamieszczonej w środkach masowego przekazu oraz wniosku Rzecznika Praw Dziecka”

Przy okazji narzuca się pytanie, czy blogosfera należy do „środków masowego przekazu”?A jeśli nie, dlaczego?

Brak głosów

Komentarze

Co do pytania z ostatniego akapitu: były przypadki pozwów sądowych o zniesławienie na blogach, więc chyba można uznać blog jako środek masowego przekazu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#11026

odnośnie charakteru blogów. Najważniejsze wydaje się być kryterium zasięgu - blog ma potencjalnie zasięg ogólnoświatowy. Nie jestem jednak pewien czy w jakimś akcie prawnym występuje legalna definicja tego określenia.

Swoją drogą co to za przypadki spraw za zniesławienie na blogach? Jestem ciekawy.

Vote up!
0
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#11033

powiem jednak o pewnym problemie, jawnej nierówności, którą zresztą jakiś czas temu zgłosiłem do RPO.
Sprawa dotyczy zwolnienia od podatku od spadków.
Jest tu jaskrawa nierówność traktowania spadkobierców.
Wszyscy którym najbliżsi zmarli przed 1.1.2007 płacą podatek, natomiast ci, którym najbliżsi zmarli po 31.12.2006 tego podatku nie płacą.
Jeśli Szanowny Pan Rzecznik zauważyłby tę nierówność, byłoby to pierwszym wkładem blogerów w poprawianie prawa.
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#11035