Aresztowanie Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego-27 marca 1945

Obrazek użytkownika serca wolanie...
Historia

 

27 marca podstępnie aresztowano ,a raczej porwano przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.Wszyscy zostali wywiezieni do Moskwy i tam, wraz z aresztowanym wcześniej przewodniczącym Stronnictwa Narodowego Aleksandrem Zwierzyńskim, sądzeni w tak zwanym „procesie szesnastu”.Zanim doszło do procesu przez blisko trzy miesiące przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego byli przesłuchiwani, a przeciwko nim preparowano dowody.Cały proces miał charakter pokazowy i był starannie wyreżyserowany. Polaków oskarżono o przygotowywanie wraz z Niemcami ataku na Związek Radziecki. Zarzucono im też tworzenie oddziałów bojowych i grup terrorystycznych, które miały rzekomo mordować przeciwników Armii Krajowej oraz radzieckich wojskowych. Po czterodniowym procesie w Moskwie, 13 oskarżonych skazano na kary więzienia, od 4 miesięcy do 10 lat.

"W 1955 roku władze Związku Sowieckiego oświadczyły, że Leopold Okulicki umarł na atak serca 24 grudnia 1946 roku. Podobno zgon nastąpił w szpitalu więziennym w Butyrkach w Moskwie. Strona sowiecka twierdziła, że jego ciało spalono. Istnieją przesłanki, że gen. Okulicki został zamordowany na Łubiance. Antoni Pajdak i Adam Bień słyszeli jak Okulickiego wyprowadzano z celi, do której już nigdy więcej nie powrócił. W więzieniu zmarli też Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz.
Przed aresztowaniem Okulicki otrzymał od gen. Sierowa list w którym mógł przeczytać: Jako oficer Czerwonej Armii, któremu przypada w udziale tak ważna misja, daję Panu pełną gwarancję, że od chwili, kiedy Pana los będzie zależny ode mnie będzie Pan całkowicie bezpieczny.

Pozostali przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego wrócili do Polski, lecz wielu z nich po powrocie ponownie aresztowano. W 1947 roku do więzienia trafił po raz kolejny Adam Bień, którego komuniści oskarżyli o dążenie do obalenia ustroju. W listopadzie 1948 roku w procesie przywódców PPS-WRN otrzymał 10 lat więzienia otrzymał Kazimierz Pużak. Amnestia zmniejszyła mu wyrok do 5 lat. Przetrzymywany w koszmarnych warunkach, zmarł w więzieniu w Rawiczu 30 kwietnia 1950 roku.

Proces szesnastu miał też swój wymiar międzynarodowy. W tym samym czasie, kiedy przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego byli oskarżani o współpracę z Niemcami, Stalin sterował w Moskwie rozmowami na temat powstania zdominowanego przez komunistów rządu. Mimo istnienia legalnego rządu w Londynie, nowopowstały Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej został uznany przez USA i państwa zachodnie za legalną władzę w Polsce.
Podczas moskiewskich rozmów Władysław Gomułka mówił do przedstawicieli Rządu polskiego na emigracji “Nie obrażajcie się panowie, że my Wam tylko ofiarujemy miejsca w rządzie, jakie sami uznajemy za możliwe (...). Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy (...). Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych bez skrupułów. Możecie krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi"”.

Przypomnijmy dziś ich nazwiska:

 Antoni Pajdak , działacz WRN, zca Delegata Rządu na Kraj; gen Leopold Okulicki Komendant Główny AK; Jan Stanisław Jankowski, wicepremier; Stanisław Jasiukowicz, członek Krajowej Rady Ministrów; Kazimierz Pużak, Prezes Rady Jedności Narodu; Adam Bień, członek Krajowej Rady Ministrów; Kazimierz Bagiński, wiceprezes RJN; Eugeniusz Czarnkowski; Józef Chąciński, prezes Str. Pracy; Stanisław Mierzwa, czł. Orez. RN SL; Zbigniew Stypułkowski, czł. Prezydium SN; Franciszek Urbański, członek RJN; Józef Stemler-Dąbski, członek Podziemnego Rządu; Kazimierz Kobylański, członek RJN; Stanisław Michałowski, wiceprezes Ruchu Zw. Demokratów.

 

Cóż dodać -bandyci nie zawracają z obranej drogi!

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

serca wołanie....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

serca wolanie...

#239808

serca wołanie....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

serca wolanie...

#239809

Dzisiaj wielu ucieka z opozycji, nie potrafiąc znieść presji prorządowych mediów i niechęci wrogiego elektoratu, a Oni ryzykując życiem stanęli, gdy przyszła potrzeba...
Chwała Bohaterom!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239812

o tym bezprecedensowym akcie terroru politycznego, o którym w historii w szkole panowała zmowa ciszy, tak jak o Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku i tylu innych miejscach. Co roku trzeba przypominać te wydarzenia, aby wszyscy Ci którzy o tym nie wiedzieli, poznali fundamenty jakie ma ta zbrodnicza władza.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239825