Finansowanie partii politycznych - z pożytkiem dla WP i przemysłu obronnego
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
Dodaje się:
Art. 45d.
1. Naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek, o którym mowa w ust. 3, przekazuje na rzecz jednej z partii politycznych, o której mowa w ustawie o partiach politycznych
i działającej na jej podstawie - wybranej przez podatnika z ewidencji prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie - lub na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego:
1) z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia,
Albo
2) z korekty zeznania, o którym mowa w pkt 1, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego – po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
2. Warunkiem przekazania kwoty, o której mowa w ust. 1, jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana wskazanej partii politycznej lub Ministerstwu Obrony Narodowej, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
3. Za wniosek uważa się wskazanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania, o których mowa w ust. 1, partii politycznej, poprzez podanie jej nazwy, numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej partii lub wskazanie Ministerstwa Obrony Narodowej, poprzez podanie jego nazwy i rachunku bankowego specjalnie w tym celu prowadzonego, w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego.
4. Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje kwotę, o której mowa w ust. 1, na wskazany rachunek bankowy partii politycznej lub Ministerstwa Obrony Narodowej, w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.
5. Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje partii politycznej lub Ministerstwu Obrony Narodowej imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość kwoty, o której mowa w ust. 1, przekazanej na rzecz tej partii politycznej lub Ministerstwa Obrony Narodowej, po wyrażeniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym lub korekcie zeznania, o których mowa w ust. 1, zgody na ich przekazanie. Informacje te naczelnik urzędu skarbowego przekazuje partii politycznej lub Ministerstwu Obrony Narodowej, w formie pisemnej, w terminie określonym w ust. 4.
6. W przypadku, gdy łączne wpłaty na rzecz danej partii politycznej, w danym roku podatkowym, przekroczą kwotę 20.000.000 zł, nadwyżka jest przekazywana, przez bank prowadzący rachunek partii politycznej, na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej, na rachunek wskazany w ust. 3.
7. Zgromadzona na rachunku Ministerstwa Obrony Narodowej kwota, 1% odpisów od podatku, jest przeznaczana w 50 % na zakup nowoczesnego uzbrojenia dla Wojska Polskiego, a w 50 % na finansowanie prac (prowadzonych przez polskie firmy) badawczo-rozwojowych nowego uzbrojenia dla Wojska Polskiego.
8. W przypadku, gdy partia polityczna nie podała lub błędnie podała numer rachunku bankowego albo podatnik podał nieprawidłowe w.w. dane, naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku na rzecz tej partii politycznej i przekazuje go na wymieniony w ust. 3 rachunek Ministerstwa Obrony Narodowej. W razie błędnego podania nazwy Ministerstwa Obrony Narodowej lub jego rachunku bankowego, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje 1% podatku na właściwy, wymieniony w ust. 3, rachunek Ministerstwa Obrony Narodowej.
9. Rachunki bankowe partii politycznych– wymienione w ust. 3 - oraz specjalny rachunek Ministerstwa Obrony Narodowej, służące gromadzeniu środków pochodzących z 1% odpisów od podatku, prowadzone są w jednym banku, który w stosownym rozporządzeniu wskaże Minister Finansów (NBP? Inny bank? Ale zawsze jeden, ten sam bank).
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 577 odsłon
Komentarze
Nie rozumiem
12 Grudnia, 2010 - 22:30
tylko jak będą traktowane rozliczenia emerytów, którzy jeżeli nie dorabiają sobie nigdzie, nie składają żadnych zeznań podatkowych gdyż ZUS za nich odprowadza podatki. A poza tym ja sobie nie życzę aby z moich ewentualnych wpłat 1% miały być finansowane potrzeby armii. Kuriozum! Jak się temu przeciwstawić?
Szpilka