To może zadecydować o wygranej PiS-u w wyborach

Obrazek użytkownika Kawaleria Narodowa
Kraj

PO nie daje sobie rady, a PiS w dotychczasowym kształcie nie jest postrzegany jako alternatywa. Ale wciąż jeszcze można to przełamać
Prof. Jadwiga Staniszkis

Przekształcenie PiS-u w ruch społeczny może zadecydować o wygranej w wyborach parlamentarnych - pisze prof. Jadwiga Staniszkis w felietonie dla Wirtualnej Polski. Według autorki przebudowa tej partii jest potrzebna, ponieważ w dotychczasowym kształcie nie jest postrzegana jako alternatywa dla Platformy. A PO w jej opinii nie radzi sobie z rządzeniem.
Platforma nie zasługuje na drugą kadencję rządów: tak uważa większość w badaniach przeprowadzonych ostatnio na zlecenie "Faktów" TVN. Ale bez przebudowy i zenergetyzowania opozycji (przede wszystkim PiS-u) PO znów wygra. Więc warto zastanowić się, jak taką przebudowę przeprowadzić.

Kiedy wiosną 2010 napisałam w Wirtualnej Polsce, żeby Prezes oddał PiS młodym, nie myślałam, że skończy się to podziałem partii: wciąż zresztą mam nadzieję, że dogadają się i w wyborach pójdą razem ze względu na interes kraju. Do rozpadu doszło także dzięki intrygom pisowskiego aparatu. Choć ten ostatni powinien się przede wszystkim zająć odbudową zanikających struktur partii, a nie - mówieniem w jej imieniu, bo tylko zraża. To trzeba zostawić ludziom z charyzmą, autorytetem i konkretnymi - w danej kwestii - kompetencjami: czy to młodym np. z Instytutu Sobieskiego, czy - starszym - choćby całkiem licznej profesury z różnych pokoleń, skupionej w Komitetach Poparcia Jarosława Kaczyńskiego.

Właśnie w tych ostatnich leży szansa stworzenia nowego modelu działania. Czyli - równoległych struktur - swoistego "partio-ruchu". 31 art. statutu PiS. pt. Komitety, mówi o możliwości powoływania środowiskowych komitetów w poszczególnych regionach i w skali kraju (w postaci Federacji) podlegających bezpośrednio Komitetowi Politycznemu i - Prezesowi. Komitety poparcia powstały w czasie kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego (przypominam - 47% poparcia w II turze) i wciąż działają. Terenowy aparat PiS widzi w nich konkurencję i stara się eliminować, a są tam ludzie z kompetencjami, indywidualiści, lokalne autorytety, którzy - z różnych względów - nie mieszczą się w modelu partii. Można z nich stworzyć równoległą strukturę, która być może zadecyduje o wygranej PiS-u w wyborach parlamentarnych. Grupa inicjatywna już jest: www.wroclawskikomitet.pl. Główne hasła to Praworządność, Wolność, Rozwój. I energia w popieraniu Jarosława Kaczyńskiego, choć niekoniecznie mało inspirującego aparatu jego partii.

Tworzenie takich równoległych struktur, zdolnych do mobilizowania różnych środowisk, można ciągnąć w nieskończoność: aparat partii odbudowujący jej strukturę w terenie; komitety poparcia Jarosława Kaczyńskiego - sięgające do ludzi z pomysłami na reformy i przełamanie społecznego marazmu; komitety pamięci prezydenta Lech Kaczyńskiego przypominające jego system wartości i przesłanie na przyszłość; ruch wokół komisji Macierewicza i "Gazety Polskiej" upowszechniający wiedzę o katastrofie smoleńskiej, ale i - o stanie państwa, który przyczynił się do tragedii. Nowe formy działania na wsi. Razem - można więcej. A zwornikiem - lojalności wobec Prezesa i poparcie dla stworzonej wspólnie wizji prorozwojowych reform dla Polski.

Trzeba wykorzystać tę szansę. Wyzwania stojące dziś przed Polską - i zagrożenia, o których często tu piszę - zadecydują o przyszłości. PO nie daje sobie rady, a PiS w dotychczasowym kształcie nie jest postrzegany jako alternatywa. Ale wciąż jeszcze można to przełamać.

Prof. Jadwiga Staniszkis specjalnie dla Wirtualnej Polski

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,To-moze-zadecydowac-o-wygranej-PiS-u-w-wyborach,wid,13018812,komentarz.html?ticaid=1b938&_ticrsn=5

http://www.wroclawskikomitet.pl/komitet/inicjatywy/item/184-deklaracja-%C5%82%C3%B3dzka-%E2%80%93-wa%C5%BCny-krok-w-kierunku-patriotycznej-jedno%C5%9Bci

Brak głosów

Komentarze

niekompetentne - podobnie jak lokalne kadry PO, ale tych ostatnich jest znacznie więcej i mają więcej środków. Zresztą sporo aktualnych działaczy PO to byli działacze lokalnego PiS, którzy przed wyborami w 2007 roku zmienili barwy partyjne. Niestety, miejscowi działacze PiS są równie zdemoralizowani i niekompetenti i nie dopuszczają do partii ludzi, którzy mogliby zagrozić ich pozycji - z oczywistą szkodą dla partii, którą reprezentują. Przekształcenie partii w ruch społeczny usunie ten problem.
Iranda

Vote up!
0
Vote down!
0

Iranda

#123235

PiS - ma złą strukturę zarządzania.

Ludzie dobre, ino ten konsumpcjonizm.

http://www.youtube.com/watch?v=gTqJw_UOXhI&feature=autoplay&list=MLAYMcY2vx8GRumo-cdB5mP8UNS468OYgG&index=7&playnext=7

Vote up!
0
Vote down!
0
#123237

praktycznie niczym się nie różnią pod względem intelektualnym, pod ideowym - trochę. Ci konsumpcyjnie nastawieni (większość) przed wyborami przemiścili się do PO. Pozostali, ideowo wierniejsi, zostali w PiS, ale z nielicznymi wyjątkami są to ludzie kompletnie nie nadający się na polityków i nie widzący dalej niż gmina obok, nie potrafiący pisać planów ani programów, a tym bardziej ich realizować. Taka jest smutna prawda - sama byłam zdruzgotana, gdy odkryłam jak wygląda nasz lokalny PiS. Należy skończyć z systemem partyjnym i do władzy dopuścić obywateli.
Iranda

Vote up!
0
Vote down!
0

Iranda

#123249

Psa zmienić ? czy ogon prostować ?

:)
Kazik - a nocami pod domami
http://www.youtube.com/watch?v=WMxoTfSfXtY&playnext=1&list=PLEF10041C946D3C5F&index=44

Vote up!
0
Vote down!
0
#123252

Dominacja jakiegokolwiek ruchu społecznego, wspierającego chwilowo PIS, może oznaczać jego koniec(PIS-u), może być pułapką dla JK.??? Taki ruch społeczny jest potrzebny, ale powinien działac w całkowitym oderwaniu od powiązań partyjnych. Mam nadzieję, że premier Kaczyński, nie pozwoli, na taką koligację??? Partia jest jedyną i prawdziwą siłą do przejęcia władzy, a wszelakie ruchy społeczne, fundacje czy kółka patriotyczne, mogą wspierać poprzez zdobywanie przychylności i przełamywanie niechęci w społecznościach lokalnych, bo to one, decydują kto rządzi Polską??? W tej chwili nie ma żadnego, lokalnego działania, jast tylko, antypolska propaganda medialna, i ona utrwala mentalność, antymorolność i antypaństwość w obywatelach!!! Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#123251

mi się marzy, by działało to na zasadzie Tea Party i Partii Republikańskiej, mam wrażenie, że Staniszkis chodzi o coś podobnego, choć nie pada to sformułowanie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#123274

Krzysztof J. Wojtas
Podtrzymuję; to, co zaproponowałem - to jedyne wyjście.
Czas pomyśleć o realizacji.

I cały czas powtarzam - to PiS musi dołączyć do tak powstałego ruchu społecznego (albo ulegnie marginalizacji), a nie odwrotnie.

Świadomość narasta w tym kierunku.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#123303