Ewolucja, mózg, religia i lemingi

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Kora nowa to cienka, wierzchnia warstwa w naszym mózgu, pod którą leżą warstwy pochodzące z odległych epok ewolucji, odziedziczone po zwierzęcych przodkach.

Te stare komponenty mózgu służyły do sterowania mechanizmami przetrwania w środowisku naturalnym i ich działanie znajduje się, na szczęście, poza zasięgiem świadomej kontroli, bo czy można sobie wyobrazić świadome sterowanie pracą trzustki czy serca ? Ale są też i wady, bo te mechanizmy nie są na tyle elastyczny by sterować zachowaniami w złożonym i zmiennym środowisku społecznym.

Na najnowszym etapie ewolucji pojawiła się religia jako mechanizm świadomego sterowania zachowania jednostki i zbiorowości. Bo czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie sztywne nieświadome sterowanie zachowaniami w nieprzewidywalnych, złożonych i ciągle zmieniających się kontekstach i relacjach międzyludzkich ?

Tu potrzebny był nowy, elastyczny mechanizm dostosowawczy i tę rolę spełnia religia, która stanowi racjonalną, świadomą przeciwwagę dla biologicznych instynktów płynących z nieświadomości, z rejonów mózgu ukształtowanych przed milionami lat, bo stawia na duchowe rozważania.

Religia stwarza też szansę przekształcenia tych początkowo świadomych regulacji w mechanizmy nieświadome, które wypchną czy zablokują prymitywne mechanizmy instynktowne wywodzące się z poprzednich epok ewolucji i odpowiedzialne za agresję i przemoc i w ten sposób usprawnią ludzką współpracę.

Na bazie religii, na bazie kultu, symboli religijnych i refleksji duchowej, rozwijają się rozmaite złożone zachowania kulturowe, które wspierają mechanizmy sterowane korą nową.

W taki oto sposób ewolucja, poprzez rozwój mózgu i religii stawia bariery niepohamowanym instynktom i nieskrępowanemu chciejstwu, które w wieku XX nieomal doprowdziły do zagłady ludzkości.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:5)

Komentarze

" kora nowa " i zarazem cienka, Autorowi cokolwiek zrogowaciała.

PS.: wiek XXI pod rzeczonym względem będzie ciekawszy.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Racjonał

#1522696

O konkrety proszę ad rem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1522697

- chyba, że wiwisekcja na tzw. lemingach doprowadziła Autora do tak stanowczych konkluzji. Wtedy zgodzę się, że kora cienka i nowa zamieniła się miejscami z tą - zwierzęcą.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Racjonał

#1522783

Dyskusja merytoryczna polega na tym, że przedstwia się analogiczny lecz alternatywny do przedstawionego tekst z zestawem wszystkich argumentów zbijających tezy autora. Inaczej mamy do czynienia z gołosłowiem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1522809