natura ludzka

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Środowiska lew-lib w Polsce, czyli postkomuniści wszelkich odcieni, żyją w świecie na opak. Wszystkie znaki są tu poodwracane – taki jest skutek przyjęcia fałszywych założeń niezbędnych przy wytyczaniu dróg na skróty. Jak się komuś śpieszy w histerycznym amoku, to optuje za in vitro zamiast za naprotechnologią.

Dziw że nie chodzą po suficie, ale widać, że każda reguła ma swoje wyjątki i...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Nowoczesna nauka, a zwłaszcza neuronauki oraz antropologia ewolucyjna dostarczają nam coraz więcej dowodów na temat ludzkiej natury, szczególnie jeśli chodzi o kontrowersje dotyczące dwóch jej aspektów – indywidualistycznego i wspólnotowego. Mamy coraz więcej danych wskazujących na dominację czynnika wspólnotowego.

Typowa dla gatunku ludzkiego okazuje się rola czynnika wspólnotowego, a...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Jako że zajmowałem się już demoliberalizmem wielokrotnie analizując go z perspektywy globalnej, warto spojrzeć na ten system  z perspektywy odwrotnej, oddolnej, ale w fazie końcowej.

http://zetjot.salon24.pl/759774,jakim-cudem-liberalizm-stal-sie-totalitarny

...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Ktoś mógłby się zdziwić – totalitarny liberalizm ? Czyż to nie jest oksymoron ? Otóż nie. Liberalizm wiąże się z uznaniem prymatu wolności jednostki jako podstawy organizacji porządku społecznego, podczas gdy totalitaryzm oznacza całkowią dominację danej perspektywy ideowej. Nie ma więc tu zadnego cudu. Liberalizm organizuje się w kontekście społecznym, a wtedy przechodzimy ze sfery pojęć do...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Postać św.JPII była jedną z centralnych postaci ŚDM i słusznie otacza ją nimb świętości i pewnej tajemniczości. Z tej przyczyny JPII wydaje się być przypadkiem nadzwyczajnym, nietypowym.

Przysłuchując się rozmowom i dyskusjom odbywającym się w ramach tych Dni zdałem sobie sprawę z pewnego paradoksu i chciałbym tu owo mniemanie zakwestionować.

Jak błędne jest to mniemanie, okaże...

2.95
Twoja ocena: Brak Średnio: 3 (głosów:6)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Zastanowił mnie zwrot “prawda emocjonalna” użyty przez prof.Zybertowicza w jednym z felietonów w tygodniku “wSieci”, w opozycji do prawdy faktycznej. Jak rozumieć pojęcie “prawdy emocjonalnej”?

Wyobraźmy sobie człowieka wychowanego w rodzinie z marginesu społecznego – inne rzeczy będą go pociągały, a inne odpychały w porównaniu z ludźmi z rodziny typowej. To skutek wychowania w takim a...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Parę poprzednich notek poświęciłem naturze ludzkiej i błędnym pojęciom w tym zakresie. W uwagi na błędną diagnozę natury ludzkiej pod wpływem ekstremizmu marksistowskiego i ekstremizmu lewicowo-liberalnego, będącego dziwną mieszanką zachowania dziedzictwa marksistowskiego i próby jego przezwyciężenia, świat zachodni zszedł na manowce i proces upodmiotowienia człowieka uległ zahamowaniu , a co...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Nie do wiary co ludzie mają w głowach. To zapewne efekt wiary w “samodzielne myślenie”. To bardzo niebezpieczne złudzenie, jeśli się podejdzie do kwestii bezkrytycznie. Z myśleniem są kłopoty. Bo myśli nie wylęgają się ot tak sobie, jak robaki z jaj zniesionych przez muchy. Niektórym się wydaje, że myśli biorą się z jakiegoś objawienia niewiadomego pochodzenia.

Ludzie mają kłopoty ze...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

O tzw. III RP możemy powiedzieć, że nie tylko nie troszczyła się o rozwój Polski, lecz także prowadziła do znacznego regresu. Zmiany pozytywne jakie można zauważyć nie były bowiem efektem zbiorowego wysiłku lecz skutkiem wytężonych indywidualnych starań albo wręcz pasożytniczych przekrętów.

Proszę zwrócić uwagę na typowe dla rozwoju ludzkości procesy komunikacji i kooperacji.

W...

4.1
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:7)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Nie da się prowadzić realnej polityki w oparciu o lewicowo-liberalne urojenia i wreszcie ktoś musiał głośno zwrócić uwagę na to, że król jest nagi, bowiem kwestia prawdy, o której piszę w innej notce, jest fundamentalna dla istnienia naszej cywilizacji. Kłamstwo ma krótkie nogi.

http://zetjot.salon24....

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:13)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog
Nauka rozstrzygnęła ostatecznie spory co do natury ludzkiej ujawniając, że natura ta jest dwoista - indywidualnie biologiczna i wspólnotowo-duchowa, kulturowa i oba te czynniki są ze sobą specyficznie sprzężone w wyniku adaptacji ewolucyjnych. Widać jednak, że sporo czasu w Wiśle upłynie zanim wiedza ta dotrze do polityków i do elit.   Podstawowym celem ewolucji gatunku jest przetrwanie, a zatem...
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog
Jaką koncepcję rozwoju (i w oparciu o jakie idee, ta koncepcja powstała) ma Platforma ? Jakie koncepcje tego samego posiadają blogerzy i komentatorzy, którzy odnosząc się do poczynań Platformy, muszą przecież czynić to z uwzględnieniem pewnej perpektywy poznawczej ? Jaki sens ma więc, uzwględniając te czynniki, komentowanie takiej czy innej wypowiedzi ministra Schetyny czy premier Kopacz ? Bez...
4.75
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:6)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog
Badacze zachowań małp odkryli w trakcie eksperymentów ciekawe rzeczy. Gdy demonstrowali badanym szympansom i dwuletnim dzieciom dwa sposoby wykonywania zadań związanych z sięganiem po pożywienie, jeden bardziej skuteczny, drugi mniej, to okazało się, po przejściu do samodzielnego wykonywania zadań przez dzieci i małpy, że szympanse wykonują wiele różnych czynności, podczas gdy dzieci przede wszystkim naśladują zachowania instruktora, nawet jeśli jest mniej skuteczne. Okazywało sę tym sposobem, że szympansy były bardziej efektywne w osiąganiu celów.

4.95
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:14)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Wydaje się, że obserwujemy właśnie ostatnie konwulsje liberalizmu praktycznego wywołane przez fikcyjne założenia co do natury ludzkiej.
Fałszywe założenia sprawiły, że w gospodarce króluje fikcja ekonomiczna w postaci spekulacji finansowych opartych na dowolnym, arbitralnym traktowaniu pieniądza.
W polityce, państwo, a więc instytucja wtórna, pomocnicza względem naturalnej...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)