Prof. Witold Kieżun opowiada o Powstaniu Warszawskim

Obrazek użytkownika Świetobor

Krótka notka biograficzna Prof. Witolda Kieżuna
W konspiracji od 1939 r. Oficer Armii Krajowej, jeden z najdzielniejszych żołnierzy Oddziału Specjalnego batalionu "Harnaś".

W powstaniu warszawskim jako kpr. pchr. ps. "Wypad". Uczestnik akcji zdobycia Poczty Głównej i Komendy Policji. Dwukrotnie awansowany, m.in. za samodzielne wzięcie do niewoli 14 Niemców. Jako jedyny powstaniec w trakcie walk otrzymuje 2 najwyższe odznaczenia: Order Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. Jego zdjęcie, zrobione po zdobyciu Komendy Policji 23 sierpnia 1944 r. (słynny "Zwycięski Powstaniec"), widnieje na wieży Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po kapitulacji ucieka z transportu jenieckiego i nawiązuje współpracę z krakowskim AK. Aresztowany przez NKWD wskutek zdrady. Nie ugina się w trakcie przesłuchań, podczas których pozorowano jego egzekucje. Więziony w łagrze na pustyni Kara-Kum w Rosji Sowieckiej, gdzie w ciągu 4 miesięcy umiera 86% więźniów. Cudem unika śmierci i trafia do obozu w Złotowie. Zwolniony dzięki Komisji Likwidacyjnej AK (1946).

Kończy studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z paryską "Kulturą" i Radiem Wolna Europa. Wyrzucony z uczelni i PAN (1980) za doktorat nt. wolnego rynku. Ekspert ONZ w Burundi (1981–84).

Profesor ekonomii, specjalista w dziedzinie zarządzania publicznego. Wykłada w Polsce, USA, Kanadzie, Francji i Wielkiej Brytanii. Doktor honoris causa UJ. Autor kilkudziesięciu książek.

Zapożyczone z komentarza Jakuba z 07.07.2016:

]]>http://kodczasu.pl/viewtopic.php?p=76475#76475]]>

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (4 głosy)