Rosjanie w walce o Azoty odwołują się do instytucji unijnych

Obrazek użytkownika ciociababcia
Inne

Jak informuje portal defence24.pl, możliwe jest, że zmiany w statucie Grupy Azory, które miały ją zabezpieczyć przed przejęciem ze strony rosyjskiego Akronu, mogą okazać się niezgodne z prawem unijnym.

Według nieoficjalnych informacji, trwają rozmowy przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa, PKN Orlen i Grupy Azoty w sprawie przekazania Anwilu największej polskiej spółce chemicznej. Miałoby to ją zabezpieczyć przed rosyjskim Akronem.

Takie rozmowy są bardzo prawdopodobne, szczególne w świetle nowych faktów. Okazało się bowiem, że mimo zmian wprowadzonych w statucie Grupy Azoty, przejęcie spółki przez Rosjan jest nadal możliwe.

Wydaje się, że Władimir Kantor, zamierza walczyć o swoje prawa na poziomie unijnym. Odwołanie się Akronu do instytucji europejskich może zakończyć się sukcesem. Wskazuje na to chociażby sprawa niemieckiej ustawy o prywatyzacji Volkswagena, którą Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatecznie Berlin został zmuszony do zmiany swojej ustawy o prywatyzacji Volkswagena jednak grając na czas i wykazując się sporą dozą sprytu usunął z niej jedynie zapisy o członkach rady nadzorczej.

To nie jedyny przykład, na który może się powołać Akron. Także orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złotej akcji zastosowanej przez rząd Portugalii w energetycznej spółce GALP daje argumenty na korzyść rosyjskiej firmy.

Analogiczna sytuacja jak w przypadku Volkswagena i spółki GALP ma miejsce także w grupie Azoty - stan posiadania skarbu państwa zabezpiecza zapis ograniczający prawo głosu prywatnych akcjonariuszy. Dlatego też polski rząd zmierza do przekazania Anwilu największej polskiej spółce chemicznej - po to by ją dodatkowo zabezpieczyć przed wrogim przejęciem w przypadku niezgodności zmian w jej statucie z prawem europejskim.

mc,defence24.pl

http://wgospodarce.pl/informacje/7859-rosjanie-w-walce-o-azoty-odwoluja-sie-do-instytucji-unijnych

Ocena polecanki: 
Brak głosów

Komentarze

...to bedzie w moich oczach koniec UE.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#416294