Odbarwienie internowania członków Solidarności podczas stanu wojennego
Odbarwienie internowania członków Solidarności podczas stanu wojennego
W Strzebielinku miejsce internowanych zajęli psychicznie chorzy, do Aarłamowa Lech Wałęsa przyjeżdża się odchudzać
w Gołdapi jest sanatorium.
W Ośrodek Wczasowy Jaworze dla internowanych brak wzmianki nawet zdjęcia ośrodka wczasowego zlikwidowano.Jak sprytnie zlikwidowano zdjecia
Wyniki podobnych wyszukiwań-
pl.wikipedia.org/…/Jaworze_(województwo_zachodniop…KopiaUdostępnijUdostępniono w Google+ Wyświetl wpis.Dajesz +1 publicznie. Cofnij
Jaworze. Położenie na mapie Polski. Mapa lokalizacyjna Polski. Jaworze. Ziemia … Jaworze oraz Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Wilga„, w którym internowano …
Więcej wyników dla wojskowy dom wypoczynkowywilgajaworzezdjeciainternowani
Na północnym brzegu jeziora z we wsi Jaworze znajdował się Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Wilga”, w którym internowano opozycjonistów w czasie stanu wojennego.
Ośrodek Wczasowy Jaworze dla internowanych- Zdjecia zlikwidowano
Ośrodek odosobnienia w Jaworzu, jako jeden z bardzo niewielu w kraju, odpowiadał warunkom internowania zapowiadanym przez władze stanu wojennego
, Dziąłacze zostali dowiezieni helikopterami. Funkcjonariusze SB nie nękali ich rozmowami, a warunki bytowe mieli bez porównania lepsze niż inni (wygodniej miał tylko Najznakomitszy Internowany, który cierpiał za Ojczyznę polując z Kiszczakiem w Warłamowie
Mowa tu o miejscu internowania w wojskowym ośrodku wypoczynkowym w Jaworzu na terenie poligonu drawskiego, nad jeziorem Trzebuń.
Istnieje mało znana książka „Solidarność w Województwie Koszalińskim 1980-1989”napisana przez A. Frydrysiaka. Autor ( „…Pracował, jako urzędnik państwowy, żonaty, syn Maciek”) zna wiele szczegółów, bo był szefem archiwum Komendy Wojewódzkiej MO w Koszalinie. Ktoś by
powiedział, że esbecy piszą nam historię zgodnie z zasadą „historię piszą zwycięzcy”, dzisiaj to pracownicy słuzb specjalnych sa napietnowani,linczowani,zrobiono z nich oprawców ale gdyby nie pan Frydrysiak nie można byłoby przytoczyć poniższych cytatów:
„… W autobusie przywieziono 106 paczek Było w nich pełne wyposażenie, a więc: ·ubrania, kosmetyki, żywność, książki i notatki. Przywieziono również owoce południowe: pomarańcze, banany, cytryny, pomarańcze.
W chwili przyjazdu do Jaworza nie było wytycznych dotyczących postępowania z internowanymi, zastosowano, zatem regulamin ośrodka obowiązujący wczasowiczów podczas turnusu wypoczynkowego.
Dwa pawilony spełniały standard wczasowy, w pokojach ok. 10 m2, z przedpokojem mieszczącym szafę i umywalkę, mieszkały 3 osoby. Dwa prysznice i cztery kabiny WC na piętrze przypadały na 20-30 osób. Czystość w pokojach, na korytarzu i w pomieszczeniach sanitarnych utrzymywali sami internowani. W oknach nie było krat, pokoje były otwarte, panowała swoboda poruszania się po korytarzach i wewnątrz pawilonu – ale już nie swoboda wychodzenia na zewnątrz, na teren bez muru i wieżyczek strażniczych. Spacery odbywały się pod nadzorem, w kółko po wyznaczonym terenie. Posiłki, przyrządzane smacznie, podawano do stolików w stołówce.
Osobistą kontrolę nad obozem sprawował adiutant gen. Kiszczaka, pułkownik Romanowski – on eskortował transport helikopterami z Warszawy do Jaworza, on też odwiedzał regularnie obóz. Stała, SB-cka część załogi Jaworza, nie ulegała zmianie, nie zmieniali się podoficerowie – prawdziwa władza w obozie, zmieniali się za to, co kilka tygodni żołnierze z poboru i członkowie formacji ROMO. W kwietniu pojawił się nowy zastępca komendanta ds. nadzoru politycznego; przyniosło to znaczne zaostrzenie np. warunków widzeń z rodzinami – zaczęły się one odbywać pod ścisłym nadzorem funkcjonariuszy. Cywilni funkcjonariusze SB próbowali też, od połowy kwietnia, rozmów indywidualnych z internowanymi.
Co niedzielę była msza św. odprawiana przez biskupa przyjeżdżającego specjalnie z Koszalina? Uczestnictwo we mszy nie było obowiązkowe – osoby niebędące katolikami
Opiekę duszpasterską nad obozem sprawował początkowo sam ordynariusz diecezji koszalińskiej, bp Ignacy Jeż
W obozie istniała doskonała samoorganizacja dla zagospodarowania czasu: działała, wszechnica jaworzyńska?, Której wykłady odbywały się początkowo codziennie – później dwa razy w tygodniu, co sobotę odbywały się wieczory Penklubu, a także wieczory poezji, seminaria historyczne i filozoficzne, spotkania okolicznościowe, działały lektoraty językowe?··O to nazwiska internowanych.
Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Stefan Niesiołowski, Bronisław Komorowski, Lesław Maleszka, Andrzej Drawicz, Andrzej Szczypiorski, Andrzej Celiński, Aleksander Małachowski, Waldemar Kuczyński, Jerzy Holzer, Henryk Karkosza, Piotr Amsterdamski, Stefan Amsterdamski, Wiktor Woroszylski, Piotr Wierzbicki, Maciej Rayzacher, Jerzy Jedlicki. Do ośrodka tego trafił Bronisław Komorowski.
Drugim ośrodkiem dla internowanych był Gołdap
W stanie wojennym internowano blisko czterysta działaczek solidarnościowej opozycji,
. W lesie, nad jeziorem, kilkaset metrów od naszej wschodniej granicy. W czasie II wojny światowej mieściła się tu kwatera polowa Goeringa. Po wojnie – ośrodek wczasowy Związku Zawodowego Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji.
W Gołdapi internowano miedzy innymi aktorkę Halinę Mikołajską, Elżbietę „Gajkę” Kuroniową, Alinę Pieńkowską, Annę Walentynowicz,
Po latach, gdy brak prasy lewicowej omawiającej prawdę o tamtym okresie internowane kreują się na umęczone kombatantki do tego stopnia ze burmistrz Gołdapi zadbał o pamięć o tym okresie historii. A to jednemu ze skwerów nadano imię Skweru Internowanych, a to poświęcono tablicę pamiątkową w kościele. Pod budynkiem, w którym trzymano internowane, odsłonięto kamień wraz z tablicą pamiątkową. Wystawiono też sztukę „Trzynasty dwunasty”, autorstwa byłej internowanej Grażyny Przybylskiej-Wendt, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego z Płocka.
Dziś jest tu Sanatorium Uzdrowiskowe Wital na 480 miejsc.
W sanatorium pracę ma 200 osób. Ważne, bo transformacja przyniosła Gołdapi rekordowe – blisko 50-proc. – bezrobocie
Tak wspaniała wolność i demokracje zafundowali byli internowani z obozu SOLIDARNOŚCI, bezrobocie, biedę, nędze, bezdomność, likwidacja zakładów pracy, wysprzedaż za bezcen całej gospodarki,
Czy im Należą się pomniki?
Z oNIETu
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1667 odsłon
Komentarze
Re: Odbarwienie internowania członków Solidarności podczas stanu
18 Września, 2013 - 01:02
Internowani „farciarze” w Jaworzu:
http://img840.imageshack.us/img840/5360/8001y.jpg
http://wladyslawbartoszewski.blox.pl/resource/047_WB_Jerzy_Holzer_Jaworze_1982.jpg
Gdy jedni w PRL siedzieli za działalność opozycyjną w więzieniach inni w tym tacy jak ten jeździli po całym świcie.
http://wladyslawbartoszewski.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?375297
Internowanie czyli jak tworzono lewą opozycję!
W tym celu w Jaworzu podlegali procesowi uwiarygodniania zdobywając status pokrzywdzonego m.in.:
Wł.Bartoszewski, A.Małachowski, T. Mazowiecki, B.Geremek, St.Niesiołowski, A. Czuma, B.Komorowski, A. Celiński, A. Drawicz, R.Bugaj, A.Szczypiorski, W.Woroszylski, A.Kijowski, H.Mikołajska, G. Kuroń, J.Jedlicki, J.Holzer, St. Amsterdamski, J. Kusnierek, M.Rayzacher, R.Zimand.'"
Patrząc z perspektywy 30 lat kogo internowano w Jaworzu można dojść do wniosku, że scenariusz obecnej gangreny Polski, już wtedy był planowany.
http://niepoprawni.pl/blog/1792/komorowski-musi-odejsc#comment-438457
Obibok na własny koszt
Obibok na własny koszt
istnieje koncepcja, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko...
18 Września, 2013 - 12:41
był przed śmiercią torturowany (próba werbunku?) w jednym z wojskowych czy SB-ckich ośrodków wczasowych.
Różne więc były te "obiekty rekreacyjne".
Jak przypomniałeś (dzięki Ci za to), niektórzy żyli sobie w prawdziwym luksusie.
Hodowani "na potem"...
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"
------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"