Pamięci Fabiana Czyża: żołnierza AK, wielkiego patrioty (*)

Obrazek użytkownika arkadia6810
Kraj

Zmarl wieloletni Patriota
Fabian Czyż 14.10.1922-14.03.2012 r. (*),
Dziadek naszego FB-owego Kolegi-Pawła Czyża
(https://www.facebook.com/profile.php?id=100001148770106).

--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
(na zdjeciu pan Fabian z para prezydencka
-Maria Kaczynska i Lechem Kaczynskim)
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

Chce sie podzielic wiadomoscia,
jaka napisal wnuczek zmarlego.

http://ksi.3-2-1.pl/archiwum/dziadek.pdf

http://www.mediarp.pl/historia/pamieci-fabiana-czyza-zolnierza-ak-wielkiego-patrioty-r-i-p-16200,1503.html

Trudno pisać o własnym dziadku, który odszedł w czasie przeszłym. Fabian Czyż być może był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy 6 Samodzielnej Brygady AK Ziemi Wileńskiej, p.s. „Marian”. Z Wilnem był związany właściwie całe życie.

W 1995 r. miałem okazję wyjechać z dziadkiem Fabianem i babcią Feliksą na uroczystości otwarcia na Rossie kwatery żołnierzy poległych w operacji Ostra Brama, w której brał udział, a zginął w niej Jego stryjeczny brat Zenon Czyż.

Dziadek walczył o to, by Wilno było polskie. Dla niego takie było. Rosjanie wywieźli m.in. Jego ojca Władysława na Syberię, z której wrócił w 1953 r. Sam dziadek z niej uciekł dołączając po powrocie w rodzinne strony do ZWZ. Więcej. Litwini rozparcelowali w 1940 r. ich spore gospodarstwo. Fabian Czyż był z Wilnem związany emocjonalnie. W 1995 r. bez żadnego problemu rozpoznawał miejsca, polskie nazwy ulic czy rozmawiał po litewsku z taksówkarzem. To był pierwszy i ostatni jego pobyt na rodzinnej ziemi.

To dziadek Fabian zaszczepił mi zamiłowanie do historii. W jego bielskim domu znajduje się bogata biblioteka książek poświęconych Armii Krajowej, historii Polski i ostatniej wojny światowej. W czasie, gdy społecznie przez wiele lat dziadek piastował funkcję prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK przez dom przewijało się sporo weteranów. Rozmowy i dyskusje, wspomnienia oraz mała czarna z papieroskiem. I kilku weteranów przy stole – tak to pamiętam.

Dziadek już wiele lat temu zainicjował tzw. komisję weryfikacyjną, która mając dostęp do akt wyrzuciła z patriotycznych związków kombatanckich komunistów ze ZBOWiD.

Autor: Paweł Czyż

--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

* A dla tych,ktorzy nie moga uczestniczyc w ceremonii pogrzebowej oraz tych ktorzy chcieliby zapalic swiatelko pamieci za sp.Fabiana Czyża(*),podaje link na wirtualny znicz: http://wirtualnyznicz.pl/zapal.html?pid=1468712.

Swiec Panie nad Jego dusza (*)

Pozdrawiam

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

ALI  14.04.1924.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#235857

 CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI! [*]

Kiedy odchodzą spośród nas TAK WARTOŚCIOWI LUDZIE - rozstanie z nimi porównuję do przeczytanej bardzo wartościowej i mądrej książki. Książki, z której wiedzę czerpały pokolenia.Pewnego dnia jej kartki....skleiły się i nie ma MOŻLIWOŚCI POWROTU DO STRON, które bardzo chcielibyśmy   przeczytać ponownie.

Dlatego powinniśmy bardzo szanować tych, których jeszcze mamy i chłonąć od nich wiedzę, którą chętnie się z nami dzielą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#235870

Swiec Panie nad Jego dusza (*)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

arkadia

#236603