Słoń urodził mysz

Obrazek użytkownika qaly
Kraj

Mamy nowe obwieszczenie zawierające wykaz leków refundowanych. Po raz pierwszy w historii refundacji został dotrzymany termin nowelizacji list. Przed 1 stycznia 2012 listy miały wchodzić w życie co 3 miesiące - a zwykle pojawiała się 1 lista na rok, która była wielokrotnie zapowiadana, a terminy zapowiadane nie były dotrzymywane. Urząd nauczył sie, że można niedotrzymywać zobowiazań i czuł się z tym bezkarnie. Teraz urząd co 2 miesiące będzie obwieszczał co refunduje i za ile. Poprawi błędy z poprzedniej listy, umieści obniżki cen producentów, coraz mniej liczne wobec i tak najniższych cen leków w krajach UE. Przewiduję, że przy 4-5 liście zmian będzie już tak niewiele, albo obniżki będą groszowe, że urzędnicy, którzy teraz przeklinają swoją pracę nawet ją polubią. Pojawi się za to problem, że urząd nie ma się za bardzo czym pochwalić przed społeczeństwem - no bo teraz skala zmian jest imponująca - 216 nowych, dotychczas nierefundowanych leków (z reguły refundowanych do 31.12.11, i nierefundowanych przez styczeń i luty 2012 często wskutek urzędniczych omyłek), 139 obniżek cen leków już refundowanych i 820 decyzji o rozszerzeniu wskazań refundacyjnych o wskazania niezarejestrowane (co jest zwykła korektą serii nieprzemyślanych decyzji o cofaniu zwyczajowego prawa do refundacji leków w szerokim zakresie wskazań, przyjętych dotychczas jako aksjomat). Ta lista to początek końca porządkowania systemu i w wielu przypadkach przywracania starego dobrego status quo. Nowy lek jest na liście tylko jeden - rosuwastatyna, lek o dużej skuteczności w obniżaniu poziomu cholesterolu. Słoń urodził mysz. Trafił na listę od razu w dobrej cenie, bo jako lek odtwórczy. Oryginalnego leku na liście brak. Taki to kraj Polska, że kopie są dostępne przed oryginałami. I nie tylko w obszarze leków, ale muzyki, filmów, wszystkiego cokolwiek objęte prawami autorskimi. Zawsze tak było, jest i będzie. Podpisanie ACTA byłoby strzałem w goleń, co władzy szybko nasze społeczeństwo uświadomiło.
Jak już nie będzie ani jednego wniosku o obniżenie ceny, bo wszyscy przyzwoici producenci (co nie wciskają soli przemysłowej zamiast spożywczej) zwiną swoje interesy, urząd uporządkuje już wszystkie braki versus stary system, to dopiero wtedy okaże się, jaka jest naga prawda na temat refundacji. Bo listy trzeba będzie obwieszczać co 2 miesiące. A może się okazać, że nie ma nic nowego do obwieszczenia. Bo żaden nowy lek nie sprostał najbardziej rygorystycznym na świecie kryteriom do refundacji. I przyjdzie nam pacjentom czekać, aż ten nowy lek stanie się starym lekiem czyli generykiem - gdzieś około 10 lat. To tak, jakby czekać z kupnem nowego samochodu, aż postoi u dealera 10 lat. Albo kupić iPhona 4s nie teraz, ale za 10 lat. Niech poczeka. Mam w takich przypadkach deja vu z zeszłej epoki i obraz żelaznej kurtyny, skutecznie blokującej dostęp do nowości. A nam pacjentom życzę cierpliwości i dalszego powstrzymywania się od wszelkich chorób (no może z wyjątkiem hipercholesterolemii).

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

te najnowsze zmiany w refundacji leków, to typowa zagrywka "na kozę" (gdy mieszkanie jest za ciasne, to wprowadzamy do niego kozę, po kilku dniach ją usuwamy i jest nagle olbrzymi luz i wszyscy zadowoleni z "powiększenia" metrażu)

wracają leki wcześniej usunięte i ogłasza się to jako wielki sukces; a z obniżkami cen też równie bywa, mogą być groszowe, ale jak to potem ładnie w statystyce wygląda, że np. połowa leków jest tańsza niż przed zmianami

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#230981

Przykro mi, ale jesteś błędnie poinformowany. Terminu NIE DOTRZYMANO, ponieważ zgodnie z ustawą nowy wykaz winien być znany na 2 tygodnie przed wejściem w życie. Wykaz jest znany od ostatniego piątku (24-02-2012), a wchodzi w życie od 01-03-2012.

Venenosi bufones pellem non mutant
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#231008

http://pacjenci.blogspot.com/

Termin ustawowy został dotrzymany. Nie zostały dotrzymane ustne deklaracje urzedników MZ, że obwieszczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw MZ na 14 dni przed datą wejscia zmian w życie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://pacjenci.blogspot.com/

#231156

http://pacjenci.blogspot.com/

Termin ustawowy został dotrzymany. Nie zostały dotrzymane ustne deklaracje urzedników MZ, że obwieszczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw MZ na 14 dni przed datą wejscia zmian w życie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://pacjenci.blogspot.com/

#231157

Słoń PObiera słone POdatki -> za myszkowanie w składzie POrcelaNOWYCH refundacji - „branych na" kły ...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231040

"Taki to kraj Polska, że kopie są dostępne przed oryginałami. "

Ujęłabym to troszkę inaczej:
Taki to kraj Polska, że kopie są OFICJALNIE dostępne przed oryginałami.

Pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#231072