Lipieck-Jelec

Obrazek użytkownika amelka222
Blog

Pod notką "Na wschód od Smoleńska. Lipieck", Jaszczur zwrócił uwagę na brak precyzji określeń: lipiecki – odnoszące się do miasta Lipieck; lipiecki – odnoszące się do "oblast'i" lipieckiej.

W sprawie współpracy regionów polskich i rosyjskich (tu: Lipieck – województwo śląskie), najprawdopodobniej w grę wchodzą struktury administracji regionalnej (województwa w Polsce – obwód/oblast' w Federacji Rosyjskiej. Ale już w wypadku zagadnień związanych z lotnictwem myśliwców bojowych i szkoleniem kadr lotniczych, nie jestem pewna, czy określenie "lipiecki" odnosi się jedynie do miasta Lipieck.

W ramach oblast'i lipieckiej jest bowiem jeszcze interesujące miasteczko Jelec (pol. – Jeleń).

Przy wjeździe do miasta od północno-zachodniej strony wita przyjeżdżających szosą M4*** okazały pomnik MiG'a-25. Tworzy go oryginalny (?) kadłub myśliwca z otwartym podwoziem i kołami wspierającymi się na postumentach. Natomiast cała prawostronna część miasta, wraz z przylegającymi obszarami, w pasie: od północy, przez obszary wschodnie - aż po południowe, jest niemal niewidoczna na zdjęciu satelitarnym Google.

Zdjęcie pozyskano 8 lutego 2007 r., a więc w okresie śnieżnej tutaj zimy i zasadnicza (chyba ta najważniejsza!) część obrazu składa się do dnia dzisiejszego jedynie z niewiele mówiącego, białego kwadratu. Obszar ten wydaje się w przeważającej swojej części niezamieszkany, teren jest pofałdowany i zróżnicowany (rzeka/rzeczki, pagórki, jakieś niecki, puste przestrzenie). Powiedziałabym - znakomity teren na poligon, który – patrząc w kierunku wschodnim – graniczy z terenem miasta Lipieck.
Jedyną wskazówką (poza Mig-iem) co do obecności w tym rejonie jakichś jednostek wojskowych jest siedziba Sztabu W/Cz 03870, ale nie wiadomo, czy nie jest on "bywszyj" (dawny), co sugerowałby podpis pod zdjęciem obiektu. Jakaś tabliczka przy wejściu jednak figuruje, więc ten sztab może i nie taki "bywszyj"...

*** Rzecz ciekawa, że nie można wykorzystać googlemap do przygotowania podróży do Lipiecka, czy Smoleńska. Kiedy szukasz np. połączenia z Polski z miejscowością w Rosji, w wyszukiwarce pojawia się fajny komunikat:
"Nie zrozumieliśmy Twojego zapytania do wyszukania.
Propozycje: *upewnij się, że...; *upewnij się, że...; *spróbuj wpisać kod pocztowy."
Z połączeniami do Niemiec, Białorusi, Czech itp. nie ma żadnego problemu. Szybko pojawia się mapa drogowa i wszystko jest jak na dłoni. Z Rosją nie ma lekko. Nawet próbowałam: Berlin-Moskwa. Też: "Nie nada..."

Ocena wpisu: 
Brak głosów