Pięciu generałów w kokpicie

Obrazek użytkownika foros
Kraj

Gazeta Wyborcza w sposób nie budzący wątpliwości udowadnia dziś w artykule redaktor Agnieszki Kublik "Kim byli goście w kokpicie Tu-154", ze w kokpicie prezydenckiego tupolewa znajdowały się osoby spoza załogi. Oto dowody:

1. Z ekspertyzy przygotowanej dla prokuratury wojskowej wynika, że tuż przed katastrofą w kabinie pilotów robi się tłoczno. O 8.36.51 (niecałe 5 min przed katastrofą) niezidentyfikowany męski głos mówi ''generałowie''. Trzy sekundy później dowódca samolotu - kpt. Arkadiusz Protasiuk - mówi: ''Witamy''. O 8.37.51 męski niezidentyfikowany głos zaprasza: ''Siadajcie, siadaj''. O 8.39.02: ''Tadek, proszę''.
2. Mec. Andrzej Werniewicz, pełnomocnik wdowy po kpt. Protasiuku, analizuje nowe odczytane słowa: - ''Witamy'' oznacza, że do kokpitu wszedł ktoś spoza załogi, bo przecież załoga do siebie tak się nie zwracała. Wśród załogi nie było żadnego Tadeusza, więc ''Tadek'' nie odnosi się do członków załogi. ''Tadek'' do generała Buka mógł powiedzieć tylko ktoś, kto go znał, drugi generał kolega. Na pewno nikt z załogi nie zwracał się w ten sposób do dowódcy wojsk lądowych. Dlatego według mojej oceny z krakowskiej ekspertyzy wynika, że w kabinie tuż przed katastrofą były osoby spoza załogi, załoga była pod presją. 
 
Na tej podstawie wysnuta została teza, że w kokpicie bylo dwóch generałów. Pierwszym był gen. Błasik, o czym wiemy od dawna, drugim zaś gen. Buk, co w zasadzie potwierdził minister Miller:
Wyczuwaliśmy, że nam brakuje jeszcze jednej osoby. Wynikało to z kontekstu różnych słów. Ale nie wiedzieliśmy, o kogo chodzi. Brakowało tego imienia. Ale teraz zaczynamy rozumieć
A także Edmund Klich
Nie będę wymieniał żadnych nazwisk. Ale myślę, że minister Miller ma rację.
 
Jest tylko jeden szkopuł. Jeżeli bowiem, zgodnie z ekspertyzą IES, której nikt nie kwestionuje, gen Błask nie odzywał się, to kto wypowiedział słowo "Tadek"? Oczywiście ktoś, kto go znał, drugi generał kolega, w kokpicie musiało więc być co najmniej trzech generałów. Pytanie tylko, czy to już wszyscy.
Tutaj podpowiedzią są słowa prokuratora Seremeta w wywiadzie dla Moniki Olejnik. Zacytujmy za portalem wPolityce:
Seremet w "Kropce nad i" wyjaśnił, że wrak samolotu podzielono do oględzin na sektory.
W pierwszym sektorze, który mógłby być uznany za przestrzeń, w której powinien znajdować się kokpit (...), znaleziono kilka ciał, w tym siedem osób spoza załogi i jedną z załogi
- powiedział Seremet w TVN24.
Chodziło mi o liczbę osób cywilnych
 
Z tygodnika Wprost wiemy zaś, że w sektorze pierwszym znaleziono 13 ciał. Jeśli porównać to z wypowiedzią Seremeta wynika z niej, że w strefie z kokpitem było 6 wojskowych. Jeden z nich to nawigator Ziętek, ciała reszty załogi znaleziono poza strefą 1. Wynika z tego bezapelacyjnie, że w kokpicie było pięciu generałów. Nazwiska dwóch już znamy: Błasik i Buk, który z nich jeszcze?
gen. Franciszek Gągor – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
wiceadmirał Andrzej Karweta – dowódca Marynarki Wojennej RP
gen. dyw. Włodzimierz Potasiński – dowódca Wojsk Specjalnych RP
gen. broni Bronisław Kwiatkowski – Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
gen. bryg. Kazimierz Gilarski – dowódca Garnizonu Warszawa
bp. gen. dyw. Tadeusz Płoski – biskup polowy Wojska Polskiego
abp gen. bryg. Miron Chodakowski – prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego
ks. płk Adam Pilch – p.o. naczelnego kapelana ewangelickiego WP
ks. ppłk Jan Osiński – Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
 
Niewykluczone jednak, że w kokpicie znajdowało się wszystkich 9-u generałów. Poseł Iwiński, profesor Markowski nawet redaktor Tomasz Lis, wszyscy oni potwierdzili, że w kokpicie słychać 17 głosów. Policzmy: 7 cywilów, nawigator, 9 generałów, w sumie daje nam to właśnie liczbę 17.

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

O 8.36.51 (niecałe 5 min przed katastrofą) niezidentyfikowany męski głos mówi ''generałowie''. Trzy sekundy później dowódca samolotu - kpt. Arkadiusz Protasiuk - mówi: ''Witamy''. O 8.37.51 męski niezidentyfikowany głos zaprasza: ''Siadajcie, siadaj''. O 8.39.02: ''Tadek, proszę''.

8:36:51,4 ...(generałowie (?)). [wypowiedź mężczyzny]
8:36:53,4 (Witamy (?)). [D]
8:37:51,6 Siadajcie. [wypowiedź mężczyzny]
8:37:52,6 ...siadaj. [wypowiedź mężczyzny]
8:39:02,5 (Tadek (?)), proszę...[wypowiedź mężczyzny]

Pypeć na języku powinien wyrosnąć Kublikowej bo ani jedna litera nie jest zgodna ze stenogramem. I dziwną przypadłość posiada nie odróżniając znaku zapytania od kropki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#217422

Jan Bogatko

Redaktor Lis był na pewno w kokpicie. Potwierdziła mi to niezbicie wróżba z fusów.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#217426

A ja mam takie pytanie. Czy w kokpicie są jakieś wolne miejsca dla osób spoza załogi. Pytam bo z kontekstu wychodzi,że oprócz miejsc dla pilotów konstruktor przewidział również miejsca dla gości,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#217429

Bog - Honor - Ojczyzna , Tak kochani piloci siedzieli w tyle samolotu i grali w brydza , a Lis komuch za sterami , innego wytlumaczenia nie ma . Niedlugo prawda wyjdzie na jaw ze zamachu dokonali spolka towarzyszy Kokoruski , Putin i Tuski, zobaczymy jak Polski Narod zareaguje to bedzie prawdziwy test dla Polakow , Polska nigdy nie byla wolna , Bolek sprawe zalatwil i po krzyku i jeszcze zostal nagrodzony Prezydencja , nikus dyzma , Polacy sa chorzy na syfilisa , zarazeni przez SLD czyli PZPR I KGB . Kto ich wyleczy ?? i czy w ogole dadza sie wyleczyc ?? pozdrawiam z USA

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bog - Honor - Ojczyzna

#217471

gość z drogi

słyszałam i JUZ,a co 

dycha 

pozdrowienia dla USA :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#217484

A o co właściwie chodzi panu o nazwie: "Mec. Andrzej Werniewicz, pełnomocnik wdowy po kpt. Protasiuku"?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#217491

 A o co Ciebie idzie?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#217510

No nie wiem ja ci, Niehrabio Drogi, co ten pełnomocnik wdowy po Arku P. właściwie chce wykazać, że AP i reszta załogi BYLI pod presją? W jakim celu?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#217565

Piloci wyszli na kawę, bo przy tych wszystkich generałach (w sektorze 1 czyli kokpicie) poczuli sie nipotrzebni a może nawet zakompleksieni. Jakby ktoś protestował, że przecież słychać ich głosy - to może zapomnieli zdjąć "chełmofony". Przecież, jeżeli znalezienie gen. Błasika w kokpicie, czyli w sektorze 1 świadczyło "absolutnie bezsprzecznie", że był w ostatniej fazie lotu w kabinie pilotów, to jeżeli pilotów w tym sektorze 1 nie znaleziono, tylko w innym, to "absolutnie bezsprzecznie" nie mogli w ostatniej fazie lotu w tej kabinie być. Proste. Tylko, czy na pewno?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Anka1

 

#217508